Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Powrót do firmy – jakie niesie korzyści?

Często wydaje nam się, że jeśli kończymy przygodę z daną firmą, już nigdy do niej nie wrócimy. Niezależnie jednak od tego, co przypuszczamy, nie warto palić za sobą mostów, gdyż powrót do firmy nie jest wcale niczym szczególnie rzadkim. Czy taki krok jest trudny? Jakie dobre strony niesie ze sobą? Przeczytaj w niniejszym artykule!

Odejść z klasą

Zdarza się, że odejście z firmy jest podyktowane takimi względami, że nie ma możliwości powrotu i zostawienia sobie furtki w tym miejscu. Jednak istnieje mnóstwo okoliczności, które pozwalają na to, by pozostawić po sobie dobre wrażenie i nie palić za sobą mostów.

Rynek pracy jest znacznie mniejszy, niż to się nam może wydawać. Dlatego zawsze warto postarać się odchodzić z klasą. Oczywiście, czasami chcemy po prostu rzucić wypowiedzeniem na biurko przełożonego, a później pokazać wszystkim współpracownikom, co tam naprawdę sądzimy o tym miejscu. Jednak nigdy nie jest to dobre wyjście. Warto nieco zgasić emocje i pokazać, że jesteśmy dobrym pracownikiem do samego końca.

Odchodzimy z różnych powodów – nie możemy znaleźć wspólnego języka z kimś z zespołu, nie podoba nam się atmosfera miejsca pracy, przeprowadzamy się, chcemy spróbować swoich sił w innej branży czy po prostu rozwijać się, a wiemy, że na aktualnym stanowisku stoimy już w miejscu. Jednak współpracowników możemy spotkać w innych firmach, a plotki szybko się rozchodzą – dlatego jeżeli odejdziemy z przytupem, ta historia może się za nami ciągnąć bardzo długo.

Jeśli składamy wypowiedzenie, podajmy powód, porozmawiajmy z przełożonym, nie stawiajmy go przed faktem dokonanym. Zaproponujmy pomoc – na przykład wprowadzenie nowego pracownika na nasze stanowisko. Pozostawmy wszystkie dokumenty uporządkowane, dokończmy rozpoczęte projekty. Zostawmy nowemu pracownikowi podpowiedzi, które ułatwią mu pracę.

Pożegnajmy się ze wszystkimi, z którymi pracowaliśmy, napiszmy maila, a może zaprośmy najbliższych współpracowników na kawę. Podziękujmy za wspólny czas. Dzięki temu pracownicy pozytywnie nas zapamiętają.

Odejście z kasą może być przydatne również, kiedy zdecydujemy się na powrót do firmy. Czy to w ogóle możliwe? Czy taki powrót nie jest w pewnym sensie porażką?

Powrót do firmy

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście powrót do firmy byłby dla nas jakimś rodzajem porażki. Niestety, wielu pracowników, nawet jeśli starali się odejść jak najprzyjaźniej, obawia się powrotu. Co powiedzą koledzy i koleżanki z pracy? Porzuciliśmy wszystko, by zacząć karierę w innym miejscu i wracamy – to znaczy, że nam się nie udało?

Pamiętajmy jednak, że to głównie tylko nasze obawy. Jeśli dobrze współpracowało nam się z poprzednim zespołem, najpewniej wspomina on nas ciepło i na nasz powrót do firmy zareaguje entuzjastycznie.

Podobnie może być w przypadku przełożonych – jeśli zobaczymy interesującą nas ofertę w firmie, w której już pracowaliśmy i napiszemy do rekruterów, że jesteśmy zainteresowani, wcale nie jest to jednoznaczne z tym, że wracamy na pokład, bo podwinęła nam się noga. Pracodawca wie, czego może się po nas spodziewać i jak pracujemy, dlatego z miejsca mamy spore szanse na uzyskanie zatrudnienia.

Poza tym jeśli jesteśmy specjalistą w swojej dziedzinie, całkiem możliwe, że przełożeni sami myślą o tym, by się do nas odezwać, kiedy szukają kogoś takiego, jak my. Być może akurat szukamy pracy i przyjmiemy zaproszenie do rozmowy.

W czasie, kiedy pracowaliśmy w innej firmie, w poprzedniej mogą rozwiązać się problemy, które sprawiły, że odeszliśmy. Jeśli mieliśmy konflikt z kadrą zarządzającą lub którymś z pracowników, może okazać się, że ta osoba już nie pracuje, że atmosfera jest inna, że to, co nam wcześniej nie pasowało, już zwyczajnie nie istnieje.

Powrót do firmy może również kojarzyć się z zupełnym brakiem negocjacji i kiepskimi warunkami. W końcu wracamy, coś nam się nie udało, tak że z pewnością przyjmiemy każde zaproponowane nam warunki, bo nie mamy wyjścia. Otóż wcale tak nie jest. Nie musimy się godzić na wszystko. Już wiemy, że znalezienie innej pracy nie jest niemożliwe, mamy porównanie, wiemy, czego możemy wymagać i na co z pewnością się nie zgadzać.

Dobre strony powrotu do firmy

Powrót do firmy na swoje dobre strony, o których z pewnością warto pomyśleć, zastanawiając się nad objęciem swojego dawnego stanowiska.

Przede wszystkim, nawet jeśli nie było nas w firmie przez dłuższy czas i sporo mogło się w tym czasie zmienić, wiemy w dużym stopniu, jak wygląda praca na danym stanowisku, kim są współpracownicy, znamy się i znacznie szybciej odnajdujemy. Nasi przełożeni nie muszą poświęcać długich godzin na wdrażanie nas. Ten proces znacznie się skraca, co jest pozytywnym aspektem dla całego zespołu.

Poza tym często wracamy do miejsca, w którym ludzie byli nam przychylni i naprawdę ucieszą się z naszego powrotu. To trochę jak powrót do szkoły po długich wakacjach. Nie wchodzimy w nieznane nam środowisko, czujemy się niemal jak w domu. Oczywiście, podczas naszej nieobecności najpewniej zespół się nieco zmienił, ale tak czy inaczej nie czujemy się w nim obco.

Przychodzimy również do firmy pełni nowych doświadczeń. Poznajemy inne sposoby pracy, być może będziemy mogli coś przenieść do naszego codziennego wykonywania obowiązków. Mamy świeże spojrzenie, z pewnością więcej pomysłów, wiemy, co możemy zmienić, a co z pewnością jest w firmie ogromnym plusem. Możemy porównać organizacje, dzięki czemu dostrzec plusy w dawnej firmie.

Powrót do firmy może być trudny, ponieważ wiąże się to ze stresem i zastanawianiem się, czy inni nie wezmą tego za porażkę. Jednak najważniejsze jest nasze nastawienie. Pamiętajmy, że taki powrót do firmy może mieć dużo dobrych stron i przynieść wiele pozytywów, ułatwiających naszą codzienną pracę.