Podania o pracę – czy warto je pisać?
Podania o pracę nie są dzisiaj obowiązkiem podczas składania dokumentów aplikacyjnych. Często wystarczy CV i list motywacyjny, który jest jego dopełnieniem. Jednak podczas poszukiwania pracy szukamy sposobów, które wyróżnią nas spośród tłumu innych kandydatów i sprawią, że rekruter nas zapamięta. To bardzo ważne, bo jeśli tak się stanie, mamy większą szansę na zaproszenie do dalszych etapów rekrutacji. Jak wygląda podanie o pracę? Czy warto je napisać? Kiedy o tym pomyśleć? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule!
Daj się zapamiętać!
Tak jak już wspominaliśmy, wyróżnienie się spośród innych kandydatów może nam bardzo pomóc w poszukiwaniach pracy. Stosujemy więc różne sposoby, aby tak się stało – tworzymy nietypowe, na przykład graficzne, CV, zamieszczamy w nim cel zawodowy, piszemy list motywacyjny, wszystko dopasowujemy do odbiorcy. Innym sposobem może być właśnie napisanie podania o pracę. Niewielu z nas dzisiaj decyduje się na ten krok, w związku z tym z całą pewnością może być to coś, co sprawi, że zostaniemy zapamiętani.
Dla kogo podania o pracę?
Podania o pracę mogą być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które poszukują pierwszej pracy lub zmieniają branżę i nie mają doświadczenia zawodowego, jednak uważają, że są gotowe do podjęcia zatrudnienia.
Taki dokument przyda się również, kiedy wysyłamy CV do firmy nieprowadzącej w tym czasie żadnej rekrutacji. Jest to idealne miejsce na to, aby wyjaśnić, dlaczego właściwie to robimy.
Dokument ten może być idealny, by wytłumaczyć, dlaczego warto przeczytać nasze CV czy list motywacyjny.
W dzisiejszych czasach takie podania może też zastąpić mail do rekrutera, w którym zamieszczamy nasze dokumenty. Dlatego też podanie może się przydać, kiedy dostarczamy CV osobiście do siedziby firmy.
Po co nam podania o pracę?
Może się wydawać, że podania o pracę to po prostu powielanie treści z innych dokumentów aplikacyjnych. Po co więc to robić? Czy nie wystarczy CV i list motywacyjny? Co innego daje nam podanie?
Przede wszystkim to kolejny krok do pokazania, że jesteśmy zaangażowani w poszukiwania pracy i naprawdę nam zależy na tym, by dostać pracę na danym stanowisku. W przeciwnym razie nie zajmowalibyśmy sobie przecież czasu, tworząc dodatkowe podania.
Poza tym jest to dokument wprowadzający, który ma wyjaśnić rekruterowi, dlaczego w ogóle warto zapoznać się z naszym CV czy listem motywacyjnym. To miejsce, w którym możemy wyjaśnić, dlaczego zdecydowaliśmy się na aplikowanie do właśnie tej firmy.
Przygotowując podanie, musimy zwracać uwagę na to, czy nie zawieramy w nim informacji powtarzających się w innych dokumentach. Jeśli tak się dzieje, warto je przeredagować, tak aby z każdego z nich rekruter dowiedział się czegoś nowego.
Forma podania o pracę – jak je napisać?
Wiemy już, dlaczego warto stworzyć podanie o pracę, jakie informacje w nim zawrzeć i kiedy o nim pomyśleć. Jeśli więc zdecydujemy się na to, by je przygotować, jak to zrobić? Jak wygląda podanie?
Na początku formalności
Zacznijmy od kwestii formalnych przygotowania podania. Taki dokument powinien zmieścić się na jednej stronie A4. Jego tekst z kolei nie powinien zajmować więcej niż pół do trzech czwartych tej strony. Stopień pisma nie powinien być zbyt mały lub za duży – 11 czy 12 na pewno będzie w porządku. Jeśli chcemy coś podkreślić, zamiast zmiany koloru czy kroju pisma, warto po prostu pogrubić tę informację.
Istotna jest także poprawność językowa, która świadczy o naszym profesjonalizmie. Dlatego też po napisaniu podania powinniśmy je kilka razy przeczytać, a najlepiej jeśli poprosimy kogoś, aby sprawdził, czy nie popełniliśmy żadnych błędów.
Poradnie o pracę ma także specyficzną formę: w prawym górnym rogu umieszczamy miejscowość i datę. Niżej po lewej – nasze dane, takie jak imię i nazwisko, adres, adres mailowy i numer telefonu. Niżej po prawej zapisujemy dane firmy, na które składa się imię i nazwisko osoby, do której kierujemy pismo (jeśli te dane są nam znane), nazwa i adres firmy.
Na środku strony poniżej adresu wpisujemy nagłówek: Podanie o pracę.
Treść podania
Pod nagłówkiem, o którym mowa powyżej, zapisujemy najistotniejszą część, czyli treść podania.
W pierwszym akapicie zaznaczmy, na jakie stanowisko aplikujemy oraz skąd dowiedzieliśmy się o przeprowadzanej rekrutacji. Jeśli firma jej aktualnie nie prowadzi, wyjaśnijmy, dlaczego mimo wszystko zdecydowaliśmy się na wysłanie swoich dokumentów aplikacyjnych.
Następnie krótko wspomnijmy o tym, jakie mamy kwalifikacje czy doświadczenie do wykonywania danego zawodu, jednak pamiętajmy o tym, by nie wchodzić w szczegóły, które powinny znajdować się w naszym CV czy liście motywacyjnym. Podanie ma wyjaśnić, dlaczego obsadzenie nas na danym stanowisku to dobra decyzja.
W ostatnim akapicie warto zachęcić rekrutera czy potencjalnego pracodawcę do kontaktu z nami, wyraźmy również chęć uczestniczenia w dalszych etapach rekrutacyjnych.
Na końcu po prawej stronie umieszczamy wyrażenie „Z wyrazami szacunku” lub „Z poważaniem” i podpisujemy się – najlepiej ręcznie.
Ostatnim elementem podania jest lista dołączonych do niego załączników.