Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Potencjalny pracodawca – skąd zbierać o nim informacje?

Kiedy poszukujemy pracy i otrzymujemy propozycje zatrudnienia, jesteśmy ciekawi, kim jest nasz potencjalny pracodawca. Chcemy zebrać o nim jak najwięcej informacji, by przekonać się, czy warto u niego pracować. Nic w tym dziwnego, ponieważ w pracy spędzamy bardzo dużo czasu, często więcej niż na prywatnych aktywnościach, dlatego chcemy trafić do przedsiębiorcy, który będzie dla nas najodpowiedniejszy. Skąd więc czerpać informacje o potencjalnym pracodawcy? Jak je weryfikować? Podpowiadamy w artykule!

Potencjalny pracodawca – jak go poznać?

Kiedy zacząć zbierać informacje o potencjalnym pracodawcy? Najlepiej jak najwcześniej. Zazwyczaj sprawdzamy przed rozmową kwalifikacyjną stronę internetową czy opinie i na tym kończymy. Pamiętajmy jednak, że dobrze jest szukać także u źródła, czyli po prostu zadawać pytania podczas rekrutacji. Wielu z nas też decyduje się po prostu „pójść na żywioł”, choć nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Warto przyłożyć się do tego zadania, ponieważ nieodpowiednio dobrany pracodawca to strata czasu nie tylko dla niego, lecz także dla nas. Jak więc szukać informacji?

Strona internetowa

Oczywiście bardzo ważne jest zapoznanie się ze stroną internetową pracodawcy. Należy to zrobić bardzo dokładnie, musimy bowiem mieć świadomość tego, jaka jest wizja i misja firmy, czym się zajmuje, jak wygląda praca w tym miejscu, jakie produkty czy usługi oferuje itp. Często dzięki temu możemy się także przyjrzeć bliżej pracownikom i przełożonym. Informacje o tym, kto pracuje w tym miejscu, może nam się przydać w dalszych poszukiwaniach. Na stronach firm często możemy podejrzeć aktualność, a tym samym na przykład dowiedzieć się, czy pracownicy biorą udział w szkoleniach, jak pracują, na co kładą szczególny nacisk.

Pracownicy

W dzisiejszych czasach nie tylko wysyłamy CV bezpośrednio do pracodawcy, lecz także umieszczamy je na serwisach do tego przeznaczonych, takich jak przykładowo LinkedIn i GoldenLine. Tam też możemy przyjrzeć się pracownikom interesujących nas firm oraz profilom pracodawców. Na co zwrócić uwagę? Od jak dawna pracownicy pracują w danym miejscu, jak wygląda ich ścieżka awansu i czy w ogóle ma miejsce, jakie umiejętności posiadają, czym się zajmują. Dzięki temu możemy się upewnić, czy na pewno jesteśmy odpowiednimi kandydatami i np. czy mamy szanse na rozwój swoich umiejętności. Poza tym dzięki temu możemy także przewidzieć, jakie umiejętności musimy zdobyć czy nad czym pracować, abyśmy otrzymali stanowisko, które nas interesuje.

Media społecznościowe

Spędzamy mnóstwo czasu w social mediach. Firmy zdają sobie z tego sprawę i wiele z nich nie zaniedbuje tej drogi kontaktu. Warto więc przejrzeć media społecznościowe firmy – głównie informacji można szukać na Facebooku, Instagramie czy Twitterze, jednak z pewnością te i inne odnośniki odnajdziemy na przykład na stronie internetowej. W takich miejscach często zamieszczane są aktualności z życia firmy, możemy zajrzeć trochę do biura, zobaczyć choć namiastkę atmosfery. To tam nierzadko znaleźć można informacje o tym, jak wygląda biuro czy jak integruje się zespół. Poza tym w mediach społecznościowych możemy znaleźć także opinie klientów czy pracowników, często podpisane imieniem i nazwiskiem, co może je uwiarygodniać.

Portale z opiniami

Warto również przyjrzeć się portalom, na których można zostawić swoją opinię o pracodawcy. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę, że w miejscach, gdzie może być ona anonimowa, mogą pojawić się nieprawdziwe opinie. Dlatego też informacje należy filtrować. Zazwyczaj zostawiamy też opinię o pracodawcy, kiedy jesteśmy rozgoryczeni, źli czy smutni, dlatego też zdarzyć się może, że negatywnych opinii będzie więcej. Warto więc zajrzeć na przykład na portale, gdzie byli pracownicy podpisują się imieniem i nazwiskiem, a więc ich zdanie można zweryfikować. Jednak nawet miejsca, w których można wypowiadać się anonimowo, mogą dać nam ogólny obraz firmy.

Znajomi

Czasami wystarczy po prostu zapytać znajomych, czy mieli do czynienia z firmą, która nas interesuje. Może się okazać, że otrzymamy informacje z pierwszej ręki, jednak wciąż musimy pamiętać, że będzie to subiektywne i jeden znajomy może firmę zachwalać, a drugi odmawiać. Musimy ufać swojej intuicji. Znajomi nie muszą być pracownikami twojego potencjalnego pracodawcy – mogli na przykład korzystać z jego usług jako klient. To również wiele mówi o firmie – w jaki sposób traktują klientów, jak pracują? Jacy są pracownicy? Warto poznać zdanie obu stron.

Pytajmy!

Kiedy potencjalny pracodawca zaprasza nas na rozmowę, przygotujmy pytania, które chcemy mu zadać, aby więcej dowiedzieć się o firmie i naszym potencjalnym stanowisku. O co możemy zapytać?

  • Jak można rozwijać swoje umiejętności w firmie?
  • Jaka jest atmosfera miejsca pracy?
  • Dlaczego poszukiwany jest pracownik na dane stanowisko?
  • Czy pracownicy są wysyłani na szkolenia?
  • Jak wygląda ścieżka awansu?
  • Jakimi wartościami kieruje się firma?

To tylko przykładowe pytania, ale możemy zapytać właściwie o wszystko, co związane jest z naszym zatrudnieniem.

Warto wpisać nazwę firmy w wyszukiwarkę i sprawdzić dokładnie wszystkie dostępne informacje. Dzięki temu potencjalny pracodawca nie będzie miał przed nami mniej tajemnic, co może skutkować tym, że chętniej podejmiemy u niego zatrudnienie.