Mam pracę i szukam nowej – czego nie robić?
Poszukiwania pracy nie zawsze wyglądają tak samo. Nie zawsze rezygnujemy z jedne pracy i zaczynamy poszukiwania kolejnej. Zdarzyć się może, że z różnych powodów zaczynamy poszukiwania jeszcze podczas zatrudnienia. W takiej sytuacji możemy popełnić błędy, które znacznie utrudnią nam ten proces. Co robić, kiedy mam pracę i szukam nowej, a raczej czego na pewno nie robić? Jakich zachowań unikać? Przeczytaj w niniejszym artykule.
Dlaczego szef nie wie, że mam pracę i szukam nowej?
Zdarza się, że poszukiwania nowej pracy odbywają się w pełnej świadomości całego zespołu – jesteśmy na wypowiedzeniu (i co jasne, szukamy nowego zatrudnienia), sytuacja firmy nie jest dobra, wiemy, że nie możemy już więcej osiągnąć w tym miejscu, chcemy zmienić branżę, pracujemy w firmie tymczasowo. Informujemy o tym wszystkich zainteresowanych i nikogo nie dziwi, że przychodzimy do pracy później, bo właśnie byliśmy na rozmowie kwalifikacyjnej.
Jednak może się zdarzyć, że pracy szukamy z powodów, które sprawiają, że absolutnie nie chcemy się tym dzielić z przełożonymi. Może być ich naprawdę wiele i jest to sprawa indywidualna, ale nierzadko jest to brak porozumienia z kierownictwem, współpracownikami, brak możliwości awansu, niskie zarobki, zbyt wiele obowiązków, wypalenie zawodowe, chęć zmiany.
Mam pracę i szukam nowej, ale nie chcę powiedzieć o tym szefowi, ponieważ… boję się, że mnie zwolni – to bardzo częsta odpowiedź na pytanie, dlaczego przełożeni o niczym nie wiedzą. Nie jesteśmy pewni, czy uda nam się zdobyć zatrudnienie, a tutaj mamy stabilną pracę, więc chcemy w niej pozostać aż do momentu, w którym nie upewnimy się, że na pewno mamy się gdzie przenieść. Niestety może się zdarzyć, że kiedy do przełożonych dotrą wieści o tym, że nie chcemy już dla nich dłużej pracować, przyśpieszą naszą decyzję i wręczą nam wypowiedzenie. To dlatego tak często wszystko robimy w tajemnicy.
Jednak zdarza się, że mimo tego, jak bardzo chcemy zachować wszystko w tajemnicy przed szefem, podejmujemy pewne kroki, które sprawiają, że szybko się on o tym dowiaduje. Jesteśmy nieostrożni i nie zastanawiamy się nad konsekwencjami, co może skończyć się niestety dla nas nieprzyjemnie. Czego więc nie robić?
Czego nie robić, kiedy w tajemnicy szukamy pracy?
Czasami wydaje nam się, że jesteśmy zupełnie bezpieczni w niektórych miejscach i możemy spokojnie powiedzieć: mam pracę i szukam nowej. Wydaje nam się, że nie będzie z tego tytułu żadnych konsekwencji, jednak możemy się mylić.
Kiedy działamy zbyt spontanicznie i nie zastanawiamy się nad stawianymi krokami, możemy się potknąć i boleśnie wywrócić. Czego więc nie powinniśmy robić, kiedy szukamy pracy, ale chcemy, by ta wiadomość nie dotarła do przełożonych? Czego powinniśmy zdecydowanie unikać? Podpowiadamy!
Nie mów o planach współpracownikom
Wydawać się może, że w pracy wszyscy są nam przychylni i z każdym mamy dobry kontakt. Oczywiście tak może być i w wielu firmach panuje naprawdę dobra atmosfera, jednak trzeba mieć świadomość tego, że nic nie roznosi się tak szybko, jak plotka.
Dlatego też, kiedy masz pracę i szukasz nowej, nie mów o tym nikomu z firmy. Nie chodzi o to, że ta osoba od razu pobiegnie powiadomić przełożonych, jednak może o tym wspomnieć kolejnej osobie, ta następnej i tym sposobem cała firma dowie się o twoich poszukiwaniach, więc z całą pewnością wiadomość ta nie ominie szefa.
Warto powstrzymać się przed takimi rewelacjami i powiadomić współpracowników dopiero w momencie, kiedy będziemy pewni, że składamy wypowiedzenie umowy.
Nie pisz o zmianie pracy w mediach społecznościowych
Zdarza się, że kiedy szukamy zatrudnienia i chcemy to zrobić na szerszą skalę, prosimy o pomoc znajomych. O ile wykorzystanie swoich kontaktów biznesowych w tym przypadku jest całkiem oczywiste, o tyle pisanie ogłoszenia na ten temat w mediach społecznościowych już niekoniecznie. Nawet odpowiednie ustawienia prywatności mogą nie pomóc – w końcu nie wiemy, czy nie mamy z przełożonymi wspólnych znajomych.
Jeśli więc nie chcemy, aby ktokolwiek w pracy dowiedział się o naszej decyzji, zrezygnujmy z pisania o chęci zmiany pracy w internecie. Może nam się wydawać, że nikt tego nie sprawdzi, jednak zdarza się, że kierownictwo zagląda na nasze profile.
Nie zaznaczaj, że szukasz pracy na portalach społecznościowych
Na portalach społecznościowych, na których zamieszczamy swoje wirtualne CV, możemy dać znać pracodawcom, że właśnie szukamy zatrudnienia. Nie róbmy jednak tego, jeśli szukamy pracy w tajemnicy. Często wśród naszych obserwujących jest wiele osób z naszej pracy czy branży i w takiej sytuacji informacja szybko może dotrzeć do naszej obecnej firmy.
Nie rozmawiaj z rekruterami w pracy
Kiedy zadzwoni do ciebie rekruter, a ty jesteś właśnie w pracy, przeproś, szybko nakreśl sytuację i powiedz, że nie możesz teraz rozmawiać. Rekruter z pewnością to zrozumie i zadzwoni do ciebie w innym terminie.
Uważaj na swój strój
Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną i w związku z tym np. wychodzisz wcześniej z pracy, zwróć uwagę na swój strój. Jeśli na co dzień chodzisz ubrany raczej sportowo, a nagle przychodzisz w garniturze, choć mówisz, że idziesz do lekarza, współpracownicy szybko zorientują się, co się dzieje.
Kiedy mam pracę i szukam nowej, a szef nic o tym nie wie, może być mi naprawdę niełatwo. W takiej sytuacji naprawdę trzeba się pilnować i przemyśleć dokładnie każdy podejmowany krok.