Czym zajmuje się infobroker? Poznaj tajniki zawodu!
Zawód ten nie jest popularny, jednak uznaje się go za zajęcie przyszłościowe. Informacja okazuje się obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych dóbr, więc odpowiednie jej zdobycie i uporządkowanie jest na wagę złota. Czym zajmuje się infobroker? Co wiemy o jego zarobkach? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.
Kim jest infobroker?
Infobroker to osoba zajmująca się poszukiwaniem różnego rodzaju informacji i analizą zebranych danych.
Może pracować na etacie, w firmie, dla której zbieranie informacji jest niezbędne do funkcjonowania lub na własny rachunek, przyjmując zlecenia od klientów.
Infobroker poszukiwany?
Jeżeli ktoś jest zainteresowany tym, czym zajmuje się infobroker i planuje podjąć pracę w tym zawodzie, po wpisaniu go w wyszukiwarkę ogłoszeń może nieco ostudzić zapał. Firmy bardzo rzadko poszukują brokerów informacji, ogłoszeń jest niewiele, często nazwa stanowiska jest zupełnie inaczej ujęta, choć wymagania są odpowiednie dla infobrokera. Czy to znaczy, że przedstawiciele tego zawodu tak naprawdę nie są potrzebni?
Specjaliści z tej dziedziny twierdzą, że to teoretycznie małe zapotrzebowanie wynika z tego, że wielu potencjalnych pracodawców nie wie, kogo dokładnie szuka. Infobrokering w Polsce jest jeszcze mało rozwinięty, w związku z czym niewielka okazuje się także grupa zawodowa. Jednak samo zapotrzebowanie na informację jest naprawdę duże. Sytuacja jest o tyle trudniejsza, że często poszukujący takich usług nie wiedzą, jak dokładnie je nazwać, a tym samym wydawać się może, że infobrokerów nie potrzebuje nikt. No więc, czym zajmuje się infobroker w praktyce?
Czym zajmuje się infobroker?
Oczywiście jedną z najistotniejszych kwestii jest również to, czym zajmuje się infobroker. Wiemy już, że chodzi o zbieranie i analizę informacji. W dobie ogólnodostępnego internetu można pomyśleć, że brokerem informacji może zostać właściwie każdy - wystarczy przecież wpisać zapytanie w wyszukiwarkę i już wiemy wszystko, co chcieliśmy.
Pozyskiwanie wyczerpujących, rzeczowych informacji nie jest jednak takie proste. Oczywiście jednym z głównych narzędzi pracy infobrokera jest komputer z dostępem do internetu, jednak sama wyszukiwarka to za mało. Pierwszą kwestią są odpowiednie frazy, które wpisujemy, niestety “zwykły” użytkownik sieci często nie wie, jak je sformułować, w związku z czym nie otrzymuje dokładnie takich wyników, jak tego oczekiwał. Po drugie infobroker zna również bazy danych, do których typowy użytkownik internetu nie ma dostępu, często korzystanie z nich jest także płatne. Na tym rola brokera się nie kończy - musi również doskonale korzystać z bibliotek i innych miejsc, gdzie dostępne są źródła inne od internetowych. Istotna może być również odpowiednia sieć kontaktów.
Zbieranie informacji to nie wszystko. Kolejnym etapem jest ich selekcjonowanie. Nadmiar zalewających nas wiadomości może sprawić, że nie wszystko co do nas dociera będzie istotne. Infobroker musi wiedzieć, które informacje są ważne z punktu widzenia zlecenia. Innymi zadaniami brokera jest ich analiza i wyciągnięcie wniosków. Osoby na tym stanowisku tworzą także bazy danych.
Czym zajmuje się infobroker i jakie zlecenia otrzymuje? Zakres jest naprawdę szeroki. Mogą bowiem pomóc w budowaniu bazy klientów, zbadać konkurencję i przeanalizować ją, ale także na przykład ustalić datę wydania publikacji, odnaleźć czasopismo, w którym po raz pierwszy został opublikowany dany artykuł itd.
Niezwykle istotne jest to, że wszystkie działania i poszukiwania powinny odbywać się legalną drogą, wykorzystując sposoby zgodne z prawem.
Jak zostać infobrokerem?
Osoby, które są zainteresowane pracą na stanowisku infobrokera, muszą się do tego zawodu odpowiednio przygotować. Czy możliwe jest zdobycie wyższego wykształcenia w tym zawodzie? Jak najbardziej. Na II stopniu kierunku Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa/Bibliologii nierzadko otwierane są specjalizacje, które przygotowują do wykonywania zawodu brokera informacji. Dodatkowo kształcić się można także na kierunkach studiów podyplomowych.
Jednak infobrokerem mogą być również osoby, które ukończyły kierunki pokrewne. Organizowane są bowiem także kursy z tego zakresu, które przygotowują do wykonywania zawodu.
Ile zarabia infobroker?
Zarobki infobrokerów to kwestia dość tajemnicza. Nie są znane wynagrodzenia osób, które pracują na własny rachunek, jednak przyjmuje się, że za jedno zlecenie broker może zarobić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Średnia pensja infobrokerów 5 680 złotych brutto. Oczywiście wysokość wynagrodzenia, zależy od tego czym zajmuje się infobroker i jaki jest jego zakres obowiązków. Kwoty te wahają się w większości między 4 700 zł a 8 250 zł. Oczywiście znajdą się też osoby które mogą zarobić w tym zawodzie więcej, ale też znacznie poniżej wspomnianych kwot.
Cechy dobrego infobrokera
Infobroker musi być spostrzegawczy, dobrze poruszać się po źródłach informacji, stale poszerzać swoją wiedzę, być skrupulatnym i dokładnym. Istotna jest również samodzielność, umiejętność pracy pod presją czasu i ciągłe monitorowanie mediów. Przydatna jest dobra organizacja pracy własnej, szczególnie w przypadku osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą.
Infobroker może być zawodem niezwykle ciekawym, wymagającym nietypowych metod. Osoba na tym stanowisku może spędzać długie godziny w bibliotekach, przeszukiwać interesujące źródła, które na co dzień są niedostępne. Z pewnością to zawód dla kogoś spostrzegawczego, kto nie wyobraża sobie wykonywania zadań po łebkach. Choć na razie raczkuje na polskim rynku, wszystko wskazuje na to, że jest przyszłościowy. Informacja jest bowiem coraz cenniejszym źródłem, a jej ilości są niepoliczalne, warto więc być kimś, kto potrafi się poruszać wśród napływu danych.