Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak zostać trenerem personalnym, czyli jak połączyć pasję i pracę!

Zdrowy tryb życia jest w ostatnich czasach niezwykle popularny. Racjonalne odżywianie to w zasadzie trend, coraz więcej osób decyduje się na ćwiczenia na siłowni i inne rodzaje aktywności. Jednocześnie chcemy mieć pełną świadomość tego, co robimy, działać zgodnie z wytycznymi, nie robić niczego na oślep. Dlatego też coraz częściej kontaktujemy się z trenerem personalnym. Po pewnym czasie fascynacja takim stylem życia może pochłonąć nas do tego stopnia, że sami zechcemy przekształcić pasję w pracę. Jak zostać trenerem personalnym? Sprawdźmy!

Kim jest trener personalny?

Trener personalny to nie tylko osoba, która powie nam, co i jak ćwiczyć. Ludzie na tym stanowisku powinni być prawdziwymi ekspertami w swojej dziedzinie. Ich wiedza powinna obejmować nie tylko treningi, lecz także suplementację, zdrowe żywienie czy wiedzę z zakresu fizjoterapii. Korzystając z usług profesjonalnych trenerów, możemy mieć pewność, że uzyskamy najlepszy, dopasowany do nas plan ćwiczeń oraz rekomendacje dotyczące sposobu odżywiania.

Jakie cechy powinien posiadać trener personalny?

Dobry trener personalny powinien być przede wszystkim otwarty na kontakt z klientem, mieć miłą aparycję, dobrze dogadywać się z ludźmi. Klienci bowiem liczą na wsparcie, które mogą otrzymać od takich osób. Dodatkowo trener musi być doskonałym mentorem, potrafić motywować do wszystkich działań i nie traktować klientów jak jednej masy. Każdy z nich oczekuje indywidualnego podejścia. Warto też wyrobić u siebie odporność na stres. Ludzie są różni i nie wiemy, z kim będziemy współpracować. Cierpliwość i umiejętność trzymania emocji na wodzy mogą być w niektórych przypadkach kluczowe. Trener personalny powinien być również osobą niezwykle ambitną. W tym zawodzie niezbędne jest stałe poszerzanie wiedzy i szkolenie się na każdym etapie. Najistotniejsza jest odpowiedzialność - dla trenerów kluczowe powinno być zdrowie osób, z którymi pracują. 

Jak zostać trenerem personalnym?

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać trenerem personalnym, to zanim zaczniesz dbać o zdrowie i sylwetkę innych, pamiętaj, że musisz być swoją najlepszą reklamą i początkowo głównie zadbać o siebie. Po pierwsze, ważny jest dobry stan zdrowia. Oczywiście, wiele chorób nie utrudnia aktywności fizycznej, jednak warto sprawdzić, czy na pewno nie zrobimy sobie krzywdy. Trudno jest przecież dbać o zdrowie innych, gdy zapominamy o sobie.

Choć wydaje się to banalne, istotne jest również zamiłowanie do sportu. Jak zostać trenerem personalnym bez spełnienia tego warunku? Trudno, zwłaszcza, że zawód ten polega również na motywowaniu klientów. Trudno będzie motywować do czegoś, za czym sami nie przepadamy.

Jak zostać trenerem personalnym, to tylko z odpowiednim wykształceniem. Od trenerów personalnych wymaga się zazwyczaj wykształcenia minimum średniego, mile widziani są również ludzie, którzy ukończyli AWF, studiowali fizjoterapię lub dietetykę. Ważnym etapem są wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia. Przyszły trener musi zdobyć rozległą wiedzę na temat ludzkiego ciała (anatomia, fizjologia), ćwiczeń, suplementacji, diety, fizjoterapii, a nawet przedsiębiorczości. Oprócz zwykłych kursów możliwe są również wyjazdy na obozy szkoleniowe, gdzie pod okiem ekspertów kandydaci na to stanowisko uczą się zawodu.

Po przejściu wszystkich szkoleń i kursów konieczne jest zrobienie uprawnień instruktora i wybranie odpowiedniej dla siebie specjalizacji.

Po takim przygotowaniu, jeżeli mamy w sobie pasję, zapał i ambicję, jesteśmy gotowi, by rozpocząć pracę z klientami.