Poradnik Pracownika

Coach - kim jest i jak można nim zostać?

Coaching - jedna z metod rozwoju osobistego - jest z rok na rok coraz popularniejszy w naszym kraju i coraz więcej osób z niego korzysta. Nic więc też dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zostanie coachem. Wiele osób wątpi, że jest to zawód poważny i naprawdę potrzebny, jednak równie wiele wierzy w to, że tego rodzaju rozmowy i spotkania naprawdę mogą pomóc. Wokół coachingu narosło wiele stereotypów i mitów. Jak jest naprawdę? Czy coachem może zostać każdy? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się, kim jest coach oraz jak można nim zostać!

Czym zajmuje się coach?

Zawód ten ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych i wywodzi się z kultury sportu. Trenerzy silnie motywują tam sportowców i starają się odkryć cały ich potencjał. Jednak aktualnie coach i trener nie są pojęciami tożsamymi. Czym zajmuje się coach?

Jego zadaniem jest odnalezienie i wyzwolenie potencjału w swoim kliencie. Dzięki temu, że słucha, pomaga w znalezieniu potrzebnych rozwiązań. Coach poznaje cel człowieka i pomaga mu w jego realizacji. Nie tylko motywują do działania, ale podsuwają najpotrzebniejsze narzędzia, które mogą ułatwić cały proces. Dzięki temu osoby, które mają problem z tym, by być w pełni sobą, takimi jak chcą, otwierają się i realizują. Najważniejsze jest rozwinięcie ukrytego potencjału.

Coach prowadzi rozmowy nie tylko indywidualnie, lecz także grupowo, a pomoc dotyczy zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. Określany jest jako opiekun i osobisty przewodnik. Nie wydaje jednak poleceń tak, jak robi to trener, choć wielu coachów wiąże te dwie funkcje.

Jaki musi być coach?

Ze względu na specyfikę pracy coach powinien posiadać szereg cech, które ułatwią wykonywanie tego zawodu i sprawią, że rzeczywiście będzie on przynosił efekty. Jaki więc powinien być?

Przede wszystkim osoba, która chce zostać coachem, musi umieć słuchać i być otwarta na ludzi, lubić ich, wzbudzać w nich zaufanie i cenić sobie przebywanie z nimi. Istotna jest również duża cierpliwość i wiara w innych ludzi. Ktoś, kto chce pracować na takim stanowisku, musi mieć świadomość, że wiąże się ono z ciągłym poszerzaniem swojej wiedzy z zakresu rozwoju osobistego czy psychologii.

Kiedy może nam pomóc coach?

W jakich przypadkach może pomóc coach? Celem spotkań z przedstawicielem tego zawodu może być rozwój zawodowy i osobisty, chęć zrealizowania planów, nauka odpowiedzialności za własne czyny, wykorzystanie potencjału i poszerzenie swoich horyzontów.

Gdzie pracuje coach?

W większości przypadków coach posiada własną działalność i działa pod własną marką, jednak zdarza się, że firmy zatrudniają wewnętrznych coachów.

Coach - jak nim zostać?

Tak naprawdę coachem może zostać każdy, bez względu na wykształcenie, jednak w dzisiejszych czasach, jeżeli chcemy wyrobić własną markę, godną zaufania, odpowiednie przygotowanie jest konieczne. Osoby, które chcą skorzystać z pomocy coacha, z pewnością będą wolały oddać się w ręce profesjonalisty.

Przede wszystkim, aby rozpocząć pracę coacha i wykonywać ją z pasją, trzeba naprawdę tego chcieć. Ze względu na duże zapotrzebowanie niektórzy ludzie widzą w tym po prostu szybki i prosty sposób na duży zarobek. Jednak bez pasji i całkowitej wiary w to, że coaching może pomagać, wykonywanie tego zawodu mija się z celem.

Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo szkoleń i kursów, z których z całą pewnością warto skorzystać. Dodatkowo szkoły oferują często studia podyplomowe z tego zakresu. Uzyskanie dyplomów i certyfikatów wzbudza zaufanie klientów do coacha.

Jeżeli zależy nam na jak największym profesjonalizmie, warto również postarać się o certyfikaty popularnych organizacji polskich związanych z coachingiem. Mogą to być na przykład International Coach Federation lub International Coaching Community.

Coach może pracować o wiele ciężej, niż nam się wydaje. Bardzo często pracę nad rozwijaniem potencjału i osiąganiem celów musi zacząć od siebie. Wybierając swego rodzaju opiekuna, warto zwrócić uwagę na kwalifikacje i odpowiednie przygotowanie, ponieważ tylko profesjonaliści będą w stanie naprawdę skutecznie pomóc w rozwoju osobistym.