Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia ochroniarz i kto może nim zostać?

Ochroniarz często kojarzy nam się z osobami w średnim wieku, które pilnują porządku w centrach handlowych lub z wysportowanymi osobami ubranymi na czarno, które można spotkać w towarzystwie znanych osób. Jak naprawdę wygląda ich praca? Czy jest niebezpieczna? Ile zarabia ochroniarz i jak nim zostać? Przeczytaj niniejszy artykuł, by dowiedzieć się więcej!

Kim jest ochroniarz?

Ochroniarz, jak sama nazwa wskazuje, jest pracownikiem ochrony i jego zadanie polega na zapewnieniu bezpieczeństwa osobom przebywającym w miejscu jego zatrudnienia. Mogą to być nie tylko sklepy, lecz także hotele, szpitale, imprezy masowe, kluby itp. Ochroniarz może również zajmować się bezpieczeństwem danej osoby, jej domu, mienia, dokumentów itp.

Poznaj obowiązki ochroniarza

Ochroniarz, jak już wspomnieliśmy, zajmuje się zapewnieniem bezpieczeństwa. Przedstawiciele tego zawodu zapewniają ochronę stałą lub doraźną. Jeśli obiekt jest monitorowany lub posiada alarm, miejsca te powinny być stale dozorowane, aby ochroniarze mogli dotrzeć do danego miejsca na czas.

Firmy ochroniarskie zajmują się bezpieczeństwem osób, budynków, konwojów pieniężnych czy nawet wartościowego mienia. Potrafią posługiwać się wszelkimi urządzeniami, na które składa się system alarmowy.

Choć ochroniarz często kojarzy nam się ze starszymi osobami pracującymi w centrach handlowych, jednak jest to tylko jedna część tego zawodu. Niejednokrotnie przedstawiciele tego zawodu zajmują się ochroną najważniejszych osób w państwie, świadków, celebrytów, nadzorują konwoje pieniężne itp. Właściwie każdego dnia narażają swoje życie, by dbać o bezpieczeństwo innych.

Ochroniarz - cechy

Jaki powinien być ochroniarz? W niemal każdym zawodzie można wyróżnić szereg cech, które ułatwiają wykonywanie danego zawodu. W przypadku tej profesji liczy się przede wszystkim dobra kondycja i sprawność fizyczna, zdolność do podejmowania szybkich decyzji, analityczne myślenie i podzielność uwagi.

Dodatkowo ochroniarz powinien być odpowiedzialny, wyczuwać zagrożenia, być spostrzegawczym i odpornym na stres. Przydatna może okazać się również umiejętność sztuk walki.

Skoro wiemy już, jakie cechy powinna posiadać osoba na tym stanowisku, przekonajmy się jak można nim zostać i ile zarabia ochroniarz.

Jak zostać ochroniarzem?

Aby podjąć pracę na tym stanowisku należy spełnić następujące wymagania:

  • być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej,
  • ukończyć 21. rok życia,
  • być niekaranym,
  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.

Ustawa o ochronie osób i mienia zawiera zapis, z którego wynika, że osoby, które chcą zostać ochroniarzami, muszą posiadać licencję. W przeciwnym wypadku jest to niemożliwe.

Ile zarabia ochroniarz?

Istotną kwestią jest to, ile zarabia ochroniarz w Polsce. Przyjmuje się, że średnia pensja osób na tym stanowisku wynosi ok. 2 818,00 złotych netto. Osoby, które w tej grupie zawodowej zarabiają najwięcej otrzymują pensje w wysokości ok. 3 671,00 netto złotych i więcej, z kolei ci, którzy zarabiają najmniej - średnio. ok. 2 512,00 złotych netto i mniej.

Według raportu portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają ochroniarze pracujący na terenie województwa mazowieckiego,  wielkopolskiego oraz opolskiego, z kolei najmniej - województwa łódzkiego, kujawsko-pomorskiego  oraz świętokrzyskiego i podkarpackiego. 

Jeżeli pod uwagę weźmiemy to, ile zarabia ochroniarz w polskich miastach, najwięcej zarabiają przedstawiciele tego zawodu pracujący w Warszawie, Wrocławiu oraz Poznaniu, Opolu, Krakowie oraz Gdańsku. 

Ochroniarz to profesja, która nie jest spokojna i leniwa. Niejednokrotnie osoby ją wykonujące narażają swoje życie, by ochraniać inne. Bezsprzecznie to zawód niezwykle odpowiedzialny, dlatego też niezbędne jest odpowiednie do niego przygotowanie.