Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia elektryk w Polsce i jak nim zostać?

Teoretycznie każdy z nas wie, czym zajmuje się elektryk i kiedy powinniśmy skorzystać z jego usług. Czy jednak na pewno? Jakie są wymagania pracodawców i ile zarabia elektryk na polskim rynku? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule.

Kim jest elektryk i czym się zajmuje?

Elektryk jest to, najprościej ujmując, monter zajmujący się instalacją elektryczną. Zawód elektryka jest powszechnie znany, jednak postrzegany przez społeczeństwo jako pospolity i mało prestiżowy. Każdy kojarzy w swoim otoczeniu pana Heńka spod trójki, który zna się na prądzie na tyle dobrze żeby pomóc, w razie gdyby w całym bloku wywaliło korki. Jednak elektryk to ktoś więcej niż pan od wymiany żarówki. Zawód ten jest bardzo odpowiedzialny, a czasami nawet niebezpieczny. 

Do głównych zadań osoby na tym stanowisku należą różnego rodzaju instalacje, naprawy i konserwacje systemów elektrycznych. Jednocześnie ważną funkcją jest monitorowanie przez elektryka tych wszystkich instalacji i urządzeń elektrycznych, a także dokonywanie przeglądu danej elektroniki i jej sprawności. Praca elektryka nie jest pracą wykonywaną ciągle w tym samym otoczeniu. Przedstawiciele tego zawodu są potrzebni wszędzie tam, gdzie ma się styczność z prądem (będzie to np. teren budowy, zakłady pracy, warsztat samochodowy, prace wysokościowe i inne).

Jak zostać elektrykiem?

Wydawać by się mogło, że zostanie elektrykiem to sprawa prosta i tak w istocie jest, ponieważ kończąc szkołę zawodową  bądź technikum o danym profilu, możemy już zostać przedstawicielami tego zawodu. Jednak aby stać się w pełni profesjonalnym i dobrze znającym się na rzeczy fachowcem w tej dziedzinie, najlepiej jest udać się na studia i uzyskać wyższe wykształcenie np. tytuł inżyniera elektryka, a także ukończyć liczne kursy zawodowe. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaki poziom kwalifikacji chce posiadać dana osoba i jakie satysfakcjonują ją uprawnienia. To wszystko wiąże się również z późniejszą płacą - im więcej uprawnień do wykonywania zawodu, tym większe stają się zarobki. Zatem ile zarabia elektryk w Polsce za swoją często niebezpieczną pracę?

Ile zarabia elektryk?

Ważna z pewnością jest również kwestia tego, ile zarabia elektryk. Mediana zarobków osób na tym stanowisku to ok. 5 780,00 zł brutto. 25% przedstawicieli tego zawodu z najwyższymi pensjami otrzymuje średnie wynagrodzenie w kwocie 7 050,00 zł brutto i więcej, natomiast 25% pracowników z najniższym wynagrodzeniem otrzymuje pensję w wysokości ok. 4 800 zł brutto i mniej.

Zawód ten jest praktycznie całkowicie zdominowany przez mężczyzn, ponieważ tylko 7% osób wykonujących ten zawód jest płci żeńskiej. 

Główne czynniki wpływające na wysokość wynagrodzenia w zawodzie elektryka to:

  • staż pracy,
  • wykształcenie,
  • wielkość firmy,
  • województwo.

Skorzystaj z darmowego kalkulatora wynagrodzeń i przelicz stawkę brutto na netto!

Cechy dobrego elektryka

Chciałbyś zostać elektrykiem? Nie wiesz, czy nadajesz się na potencjalnego kandydata do tego zawodu? Przeanalizujmy, czy twoje cechy pasują do tych, które są najczęściej pożądane na tym stanowisku i znacznie ułatwiają wykonywanie tego zajęcia.

To, ile zarabia elektryk, oprócz podstawowych cech, takich jak chęć ciągłego dokształcania się w interesującym nas kierunku i zdobywania doświadczenia, zależy także od tego, czy posiadamy zdolności techniczne i matematyczno-fizyczne, ponieważ bez tych umiejętności trudno będzie nam rozpocząć pracę w tym zawodzie.

Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że najważniejszą cechą jaką powinien wykazać się elektryk jest odpowiedzialność, ponieważ przedstawiciele tego zawodu biorą ją za ludzi korzystających danej linii energetycznej czy też urządzeń przez nich serwisowanych. Każdy, nawet najmniejszy błąd może skutkować tragicznym wypadkiem. Jeżeli mowa o odpowiedzialności, także należy zwrócić uwagę na dokładność i precyzję. Kandydat na elektryka powinien również cechować się zdolnością analitycznego myślenia, radzić sobie w pracy w mało komfortowych warunkach, pod presją czasu.

Elektryk - wymagania pracodawców

Analizując dzisiejszy rynek pracy, można wyodrębnić najczęściej występujące wymagania względem kandydatów na to stanowisko. Elektryk powinien mieć co najmniej wykształcenie średnie o kierunku elektryka, dobrze widziane  jest także wykształcenie wyższe, prawo jazdy kategorii B, doświadczenie zawodowe w branży, posiadanie różnego typu uprawnienia SEP, praktyczne umiejętności diagnozowania oraz usuwania usterek maszyn.

Pracownik powinien być dyspozycyjny, zaangażowany, wykazywać się znajomością instalacji elektrycznych i elektronicznych, znajomością rysunku technicznego i schematów elektrycznych oraz znajomością obsługi pakietu MS Office. Jeżeli sprostamy podanym wymaganiom mamy szansę otrzymać pracę elektryka.