Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia fotograf w Polsce i czego wymagają pracodawcy?

Fotograf ma przed sobą trudne zadanie, musi bowiem uchwycić perfekcyjnie dany obiekt, moment, emocje. Oprócz sprawnego oka potrzebuje również odpowiedniego warsztatu. Fotograf może pracować w wielu miejscach - wszędzie tam, gdzie potrzebne są dobrej jakości zdjęcia. Choć wielu przedstawicieli tego zawodu pracuje na etacie, coraz więcej osób decyduje się na własną działalność i szeroki przekrój działań. Na czym polega ten zawód i ile zarabia fotograf? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Praca fotografa

Fotograf jest osobą, która zawodowo zajmuje się wykonywaniem wszelkiego rodzaju zdjęć, do jego zajęć należą także ich wywoływaniem oraz obróbka. W tym zawodzie wykonuje się mi. zdjęcia:

  • do dokumentów (legitymacyjne, paszportowe, do dowodu osobistego, do prawa jazdy),
  • okolicznościowe (śluby, chrzciny, komunie, fotografie szkolne),
  • portretowe,
  • reklamowe,
  • reportażowe. 

Wielu fotografów skupia się tylko na jednym rodzaju wykonywanych fotografii. 

Jaki musi być fotograf?

Aby robić naprawdę dobre zdjęcia, potrzebne jest oczywiście dobre oko, umiejętność dostrzeżenia detali, zatrzymania chwili i wyeksponowania tego, co najważniejsze. Oprócz tego niezbędne są szkolenia i kursy, dzięki czemu udaje się w pełni opanować wszelkie zagadnienia techniczne oraz cały warsztat.

Dobry fotograf ma doskonałe wyczucie estetyki, zna bieżące trendy i jest przede wszystkim bardzo cierpliwy. Czasami, aby uzyskać najlepsze ujęcie, potrzeba długich godzin intensywnej pracy. Niejednokrotnie spośród tysiąca ujęć musi wybrać jedno, najlepsze. To wszystko wymaga ogromnej cierpliwości.

Trudno zrobić dobre zdjęcia bez dobrego sprzętu i to także jest istotne, jeżeli wykonujemy ten zawód. Owszem, dobre ujęcie można zrobić także telefonem, jednak jakość pracy jest kluczowa. Przy tym nierzadko konieczna jest również znajomość programów graficznych.

Fotograf powinien patrzeć na fotografowany obiekt wielowymiarowo i dostrzegać nawet najmniejsze szczegóły.

Jak zostać fotografem?

Nie ma konieczności, aby fotograf posiadał wykształcenie kierunkowe, jednak atutem jest ukończenie specjalistycznych szkoleń lub kursów.  Natomiast warto wiedzieć, że dobry specjalista dokształca się przez cały czas, nie tylko na początku kariery. Dodatkowo osoby, które zastanawiają się nad tym, jak zostać fotografem, powinny udokumentować swoje zdjęcia w formie profesjonalnego portfolio. Dobrym sposobem na zdobycie popularności jest udział w konkursach fotograficznych.

Ile zarabia fotograf w Polsce?

Oczywiście, istotną kwestią jest też fakt, ile zarabia fotograf podejmujący pracę w naszym kraju. Wszystko zależy od miejsca zatrudnienia oraz liczby zleceń, jednak średnia pensja fotografa zatrudnionego na podstawie umowy o pracę to ok. 3 469 netto. Zarobki są różnorodne i zależą od wielu czynników. 25% osób pracujących w tym zawodzie deklaruje, że miesięcznie zarabia ponad 4 355 zł netto.

Wpływ na wysokość wynagrodzenia fotografa ma w głównej mierze województwo, czyli lokalizacja firmy. Bezpośrednio na zarobki przekładają się również staż pracy wykształcenie oraz wielkość firmy w której realizowana jest praca przez daną osobę.

Zawód ten jest na ten jest bardziej popularny wśród mężczyzn, bo tylko 39% osób w tym zawodzenie to kobiety. Co istotne, coraz częściej osoby zajmujące się fotografią decydują się na zakładanie własnych jednoosobowych działalności gospodarczych w ramach których świadczą usługi głównie na rzecz modelingu oraz w par młodych. Zarobki freelance fotografów są  wtedy bardzo różne bo zależą od ilości zleceń i oraz ile z dane zlecenie otrzymują.

Sprawdź zarobki i wylicz pensje netto w kalkulatorze płacowym!

Jakie wymagania mają pracodawcy?

Czego wymagają pracodawcy podczas rekrutacji na to stanowisko? Przeanalizowanie kilkudziesięciu ogłoszeń pozwala stwierdzić, że jest to wykształcenie kierunkowe (średnie lub wyższe), portfolio dokumentujące dotychczasowe doświadczenie, umiejętność tworzenia packshotów, kreatywność, znajomość trendów, stosunkowa łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi, umiejętność pracy pod presją czasu, dobry sprzęt, odporność na stres, znajomość programu Adobe Photoshop, znajomość branży czy prawo jazdy. Wszystkie te umiejętności wpływają na to ile zarabia fotograf.