Praca i zarobki fotografa. Jak nim zostać?
Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na podjęcie pracy w zawodzie fotografa, a osoby, które wybrały taką ścieżkę rozwoju zazwyczaj zostają freelancerami. Fotograf ma przed sobą trudne zadanie, ponieważ musi uchwycić perfekcyjnie dany obiekt, moment oraz emocję. Sprawdź, jakie są zarobki fotografa, na czym dokładnie polega praca fotografa oraz jak objąć tę posadę.
Praca fotografa
Praca fotografa polega przede wszystkim na wykonywaniu jak najlepszych fotografii - do czego używa profesjonalnego sprzętu. Zawód ten z całą pewnością nie jest nudny, ponieważ codziennie spotyka nowych ludzi, a także może wykonywać swoją pracę zarówno w budynku, jak i w plenerze. Do jego codziennych zadań, oprócz wykonywania sesji zdjęciowych, należy także kontakt z klientem i obróbka zdjęć w programach graficznych - dlatego od kandydatów na to stanowisko wymaga się nie tylko umiejętności fotografowania, ale także korzystania z różnego rodzaju programów - często wytyczonych przez pracodawcę. Do głównych obowiązków fotografa należą: planowanie ujęć, dobieranie odpowiednich rekwizytów, dobra organizacja stanowiska pracy, spotkania z klientami, dobieranie aparatów i obiektywów w zależności od wykonywanej sesji, a także archiwizacja materiałów. Dobry fotograf powinien charakteryzować się przede wszystkim kreatywnością, spostrzegawczością, komunikatywnością, dużym poczuciem estetyki oraz cierpliwością. Osoba na tym stanowisku powinna także znać się na obecnych trendach i pogłębiać swoją wiedzę np. poprzez uczestniczenie w kursach czy szkoleniach.
Zarobki fotografa
Bardzo istotną kwestią są zarobki. Na jakie wynagrodzenie może liczyć fotograf pracujący w Polsce? Otóż wszystko uzależnione jest przede wszystkim od tego, w jakiej miejscowości jest zatrudniony oraz od liczy otrzymywanych zleceń - jednak przyjmuje się, że wypłata osoby zajmującej to stanowisko wynosi około 2800 złotych netto w ciągu miesiąca. Coraz częściej jednak osoby zajmujące się fotografią decydują się na zakładanie własnych działalności gospodarczych, w ramach których świadczą głównie usługi związane z wykonywaniem sesji ślubnych lub modelingowych. Taka praca jest zazwyczaj bardziej opłacalna, ponieważ samodzielnie ustala się cennik - dostosowując go nie tylko do standardów rynkowych, ale także swoich umiejętności.
Jak zostać fotografem
Jeśli myślisz nad tym, aby zostać fotografem, to pewnie zadajesz sobie pytanie - od czego zacząć? Oczywiście musisz wykonywać dużo zdjęć i jak najwięcej ćwiczyć. W ten sposób rozwijasz nie tylko swoją pasję, ale i umiejętności. Jeśli myślisz o tym, aby zostać profesjonalnym fotografem to dodatkowo musisz stworzyć portfolio - czyli swego rodzaju wizytówkę, która ma na celu zachęcić klientów do skorzystania z Twoich usług. Jeśli chcesz pokazać światu swoją twórczość i szybko się wybić, to startuj także w konkursach fotograficznych. Pracodawcy, którzy poszukują fotografów, najczęściej wymagają od kandydatów tego, aby: posiadali wykształcenie kierunkowe - wyższe lub średnie, umieli tworzyć packshoty, byli kreatywni, znali się na panujących trendach, łatwo nawiązywali nowe kontakty z innymi ludźmi, umieli pracować pod presją czasu, posługiwali się dobrym sprzętem, byli odporni na stres, a także znali się na obsłudze programów graficznych. Ponadto, często wymaga się także posiadania prawa jazdy.