Poradnik Pracownika

Praca i zarobki fakturzystki. Jak nią zostać?

Fakturzystka pracuje w dziale księgowości lub sprzedaży. Jest ona odpowiedzialna przede wszystkim za tworzenie faktur, sprawdzanie ich poprawności oraz wysyłanie do klientów. Wbrew pozorom, nie jest to jednak jej jedyne zadanie. Jak wyglądają praca i zarobki fakturzystki? Przedstawiamy szczegółowe informacje dotyczące pracy na tym stanowisku.

Praca fakturzystki

Do głównych obowiązków fakturzystki należy nie tylko zarządzanie fakturami (w tym wprowadzanie ich do systemu), ale także kontrola obiegu dokumentacji handlowej, wystawianie miesięcznych zestawień, archiwizowanie dokumentów sprzedażowych, weryfikowanie i akceptowanie not korygujących, planowanie dostaw, aktualizacja akt klientów oraz wysyłanie do nich przypomnień o płatnościach. Jest ona zatem odpowiedzialna za cały proces związany z zakupem towaru lub skorzystaniem usługi - od zamówienia, aż po dopilnowanie, aby przedsiębiorstwo na czas otrzymało należność. Co więcej, jej zadaniem jest również przygotowywanie raportów z wykonanej pracy.

Fakturzystka musi wykonywać swoją pracę zgodnie z przepisami księgowymi oraz podatkowymi w zakresie wystawiania dokumentów sprzedaży. Ponadto, musi ona stosować się do regulaminu firmy, w której pracuje.

Cechy fakturzystki

Osobę chcącą pracować na tym stanowisku powinny wyróżniać poniższe cechy:

  • Sumienność, dokładność, drobiazgowość i rzetelność - wszystkie dane, które wprowadzane są do systemu powinny być zgodne z prawdą. Ważne więc jest, aby osoba pracująca na tym stanowisku rzetelnie wykonywała powierzone jej obowiązki. W tym zawodzie nie ma bowiem miejsca na (nawet najdrobniejsze) pomyłki.
  • Umiejętność skupienia się na jednym zadaniu oraz wykonywania powtarzających się czynności - w pracy fakturzystki każdy dzień jest przewidywalny, w związku z czym nie jest ona odpowiednia dla osoby, która nie lubi rutyny.
  • Komunikatywność - pomimo że jest to przede wszystkim praca z komputerem i "cyferkami", fakturzystka ma także kontakt z klientem oraz pozostałymi osobami w dziale. Musi więc potrafić z łatwością nawiązać kontakt z drugim człowiekiem.
  • Umiejętność organizacji pracy własnej i wyznaczania priorytetów.
  • Umiejętność wykonywania powierzonych obowiązków pod presją czasu.
  • Dużym atutem jest także umiejętność rozwiązywania konfliktów - szczególnie ważne jest to w przypadku kontaktu z tzw. trudnymi klientami.

Zarobki fakturzystki

Wynagrodzenie fakturzystki w głównej mierze zależy od jej kompetencji, doświadczenia zawodowego oraz wielkości firmy, w której została zatrudniona. Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto wynosi jednak ok. 3400 zł.

Jak zostać fakturzystką?

Do rozpoczęcia pracy w tym charakterze prowadzą trzy drogi: ukończenie studiów wyższych, szkoły policealnej lub odpowiedniego kursu. Powinna ona więc posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Dużym atutem jest także branie udziału w szkoleniach branżowych z zakresu wystawiania dokumentów sprzedażowych.

W tym miejscu warto wspomnieć, że wielu pracodawców poszukuje osoby posiadającej doświadczenie w pracy na takim stanowisku, umiejętności obsługi arkuszy kalkulacyjnych, specjalistycznych programów księgowych, a także doskonałej znajomości zasad fakturowania. Jeśli więc kandydatka nie wykaże się fachową wiedzą podczas rozmowy kwalifikacyjnej, nie obroni jej posiadanie dyplomu ukończenia studiów przygotowujących do tego zawodu.