Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki analityka finansowego. Jak nim zostać?

Zdarza się, że osobom spokojnym, które są uporządkowane, działają według planu, systematycznie się uczą, przypisuje się predyspozycje do wykonywania zawodów związanych z finansami. Z pewnością wymienione cechy przydadzą się w tej branży. Czym zajmuje się analityk finansowy? Czego wymagają od niego pracodawcy? Jakie są zarobki analityka finansowego? Odpowiadamy w niniejszym artykule!

Czym zajmuje się analityk finansowy?

Analityk finansowy bierze udział w przygotowaniu budżetu firmy. Następnie czuwa i kontroluje, jak jest on realizowany. Dzięki temu, że analitycy pracują dla firmy, mogą ją ustrzec przed problemami w przypadku przekroczenia środków.

Oprócz tego analityk po pomocy w przygotowaniu budżetu oraz kontrolowaniu go powinien wykonywać raporty i analizować dane finansowe firmy. Jeśli zajmuje się ona wyrobem produktów, powinien on także przygotowywać raporty dotyczące jego rentowności.

Analityk finansowy współpracuje stale z działem księgowości i kontroluje koszty przedsiębiorstwa.

Jak więc można wywnioskować, analityk finansowy musi mieć pod kontrolą wszystkie przepływy pieniędzy, jakie mają miejsce w firmie. Nie tylko te, które już miały miejsce czy bieżące, lecz także prognozowane.

Analityk planuje nie tylko krótkoterminowo. Zajmuje się także opracowaniem prognoz długoterminowych. To wszystko wymaga głębokiej analizy i dokładnego zapoznania się z finansami przedsiębiorstwa.

Gdzie może pracować analityk finansowy?

Analityk finansowy może znaleźć zatrudnienie w każdej firmie związanej z finansami – księgowością, podatkami, nieruchomościami, w bankach itd.

Jak można wywnioskować z tego, czym zajmuje się analityk, jego praca jest niezwykle odpowiedzialna, wymaga ogromnej wiedzy, skuteczności i skrupulatności.

Zazwyczaj kandydat na to stanowisko jest zatrudniony początkowo jako młodszy analityk finansowy, następnie awansuje na analityka, ale to nie koniec możliwej kariery zawodowej. Następnie może bowiem awansować na stanowisko kontrolera finansowego czy audytora wewnętrznego, a nawet samodzielnego księgowego. Wiele zależy od tego, w jaką stronę idzie ścieżka zawodowa danego pracownika.

Jak zostać analitykiem finansowym?

Jeśli uważamy, że praca analityka finansowego jest dla nas odpowiednia, warto zacząć przygotowania już od wyboru szkoły wyższej. Co prawda ukończenie konkretnego kierunku studiów, jak np. w przypadku prawników czy architektów, nie jest konieczne do wykonywania zawodu, jednak jednym z warunków stawianych przez pracodawców jest często wyższe wykształcenie na kierunkach takich jak ekonomia, matematyka czy finanse i rachunkowość.

Osoba, która chce pracować na tym stanowisku, nie powinna mieć problemów z matematyką oraz językiem angielskim – wielu pracodawców wymaga bowiem zaawansowanej znajomości tego języka.

Analitycy finansowi zdobywają również certyfikaty, które są ważne dla potencjalnych pracodawców. Co warto wziąć pod uwagę? Przykładowo ACCA, czyli certyfikat z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem czy CIA – z zakresu audytu wewnętrznego. Dzięki temu z pewnością zyskamy w oczach pracodawców, a ciągły rozwój w tym zawodzie jest niezwykle ważny.

Cechy dobrego analityka finansowego?

W wielu zawodach możemy wyznaczyć szereg cech, które zwiększają predyspozycje do wykonywania zawodu. Nie inaczej jest w przypadku analityka finansowego.

Osoba na tym stanowisku powinna być sumienna, dokładna i skrupulatna. Powinna dobrze organizować swoją pracę i nie obawiać się pracy w stresie. Dodatkowo taka osoba powinna być spostrzegawcza, mieć analityczny umysł i sumiennie wykonywać swoje obowiązki.

Analitycy powinni także chcieć ciągle się kształcić, poszerzać swoją wiedzę i aktualizować ją.

Zarobki analityka finansowego

Istotną kwestią jest również to, ile zarabia analityk finansowy. Średnie zarobki na tym stanowisku wg. portalu wynagrodzenia.pl to 5 736 złotych netto. Najgorzej zarabiający przedstawiciele tego zawodu zarabiają z kolei ok. 4 372 złotych netto i mniej. Natomiast analitycy zarabiający najwięcej otrzymują wynagrodzenie w wysokości ok. 7 283 złotych i więcej.

Najwięcej zarabiają analitycy z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego oraz małopolskiego. Najmniej z kolei z województwa zachodnio-pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i lubelskiego.

Najlepiej zarabiają analitycy pracujący w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń w celu przeliczenia kwoty netto na kwotę brutto wynagrodzenia.

Wymagania pracodawców

Analityk finansowy to zawód odpowiedzialny i wymagający, nie dziwią więc wysokie wymagania pracodawców.

Oprócz doświadczenia zawodowego częstym wymaganiem jest wyższe wykształcenie w kierunku ekonomii czy finansów. Poza tym od takiej osoby wymagana bywa także znajomość zasad rządzących rachunkowością zarządczą.

Analityk powinien także posiadać zdolność analitycznego myślenia oraz umiejętność wyciągania wniosków.

Niezbędna jest także dobra organizacja czasu pracy, skrupulatność, sumienność, umiejętności maksymalnego skupienia uwagi oraz znajomość takich programów jak Excel, lub systemów SAP czy Comarch.