Dlaczego nie awansujesz? - poznaj przyczyny
Zdarzyć się może, że mimo wielu lat spędzonych w jednej firmie, podczas których otrzymujemy pochwały dotyczące naszej pracy, nie otrzymujemy propozycji awansu. Inni pracownicy pną się po szczeblach kariery, a my nadal stoimy w miejscu, choć wydaje nam się, że się staramy. Dlaczego nie awansujesz? Jakie mogą być przyczyny tej sytuacji? Przeczytaj niniejszy artykuł, gdzie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Czy awans to cel każdego z nas?
Zanim rozpoczniemy rozważania o tym, dlaczego nie awansujesz, warto poruszyć kwestię tego, czy awans jest celem każdego z pracowników. Warto bowiem mieć świadomość, że nie każdemu zależy na tym, by piąć się do góry. Są osoby, które nie potrafią zarządzać grupą ludzi, nie czują się dobrze w pracy grupowej, doskonale im na miejscu szeregowego pracownika.
Czy takie podejście jest złe i oznacza, że ktoś nie chce się rozwijać? Nie jest to jednoznaczne! Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszyscy zostają kierownikami czy prezesami i nie jest im z tym w żaden sposób źle. Zarządzanie firmą jest niezwykle trudne i nie każdy ma do tego predyspozycje, ale w tym samym czasie może świetnie wykonywać swoje zadania i być doskonałym pracownikiem.
Takie podejście do pracy nie tyle oznacza poddawanie się i brak ambicji, ale po prostu świadomość tego, że na takim stanowisku nie będziemy tak dobrzy, jak na obecnym.
Dlaczego nie awansujesz?
Jest jednak wielu pracowników, których celem jest awans, ale mimo wszystko nie mogą go dostać. Starają się jak mogą, ale nie jest to dla nich osiągalne? Dlaczego tak się dzieje? Co może być przyczyną? Czy szukać jej u przełożonych czy w sobie?
Dobry pracownik to nie to samo co dobry przywódca
Przede wszystkim warto pamiętać, że dobry pracownik nie zawsze jest dobrym przywódcą. Pamiętajmy, że kiedy pracujemy na własny sukces, skupiamy się na sobie. Osiągamy świetne wyniki często dlatego, że będzie to miało korzyść dla nas. Przy tym wszystkim może się jednak okazać, że kiedy musimy pokierować zespołem, po prostu nie umiemy tego zrobić. Możemy nie mieć zdolności przywódczych, siły przebicia i tego, co sprawia, że przełożony zyskuje grupę zgranych, ufających mu pracowników.
To wszystko może wydawać się proste - dostaniemy awans i wtedy nauczymy się tego. Jednak przełożeni nas obserwują i widzą, kto nie będzie w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Pewne sygnały są dla nich jasne i działają niestety na naszą niekorzyść.Wartości firmy i jej cel powinny być w centrum zainteresowania
Tak jak już wspominaliśmy, niektórzy pracownicy pracują przede wszystkim dla siebie. Znają cele i wartości firmy, ale w centrum stawiają swoje założenia i według nich pracują. Stawianie sobie celu jest bardzo ważne, jednak w przypadku chęci awansu jedynym z nich nie może być na przykład podwyżka czy premia. Musimy patrzeć szerzej i liczyć nie tylko na swój sukces, lecz także całej firmy. To dla niej pracujemy i to od jej kondycji zależy nasz dalszy rozwój. W związku z tym musimy być zaangażowani nie tylko we własną pracę, lecz także lepsze prosperowanie całego przedsiębiorstwa.Brak umiejętności pracy w zespole
Trudno wyobrazić sobie, że zarządzać zaczyna osoba, która nigdy nie potrafiła współpracować w zespole. Umiejętność pracy z innymi ludźmi jest kluczową umiejętnością. Jeśli szybko się irytujemy, nie potrafimy znieść, że ktoś ma inne zdanie od nas, nie umiemy utrzymać emocji na wodzy i każde spotkanie grupowe kończy się awanturą, to oczywiste, że awans, szczególnie na kierownicze stanowisko, jest poza naszym zasięgiem.Brak chęci ciągłego rozwoju
Niektórzy pracownicy wypracowali sobie sposoby wykonywania swoich obowiązków i chociaż istnieją już inne, często łatwiejsze metody, nie chcą ich stosować, bo cenią sobie to, co sprawdzone. Na propozycję szkoleń i kursów reagują raczej negatywnie, uważają, że nie jest im to potrzebne do tego, by dobrze i efektywnie pracować. Skoro ktoś nie chce się rozwijać, trudno wymagać od przełożonych, by przenieśli tego kogoś na wyższe stanowisko, nawet jeżeli osiąga dobre wyniki.Elastyczność jest ważna
W pracy ważna jest elastyczność. Pracownik, który boi się zmian, nie lubi ich, jest bardzo niechętny, zazwyczaj nie jest brany pod uwagę w przypadku awansów. Niektórzy pracownicy na kierowniczych stanowiskach zaczynali od naprawdę mało wymagających zadań, ale z każdymi doskonale sobie radzili, a dodatkowo zjednywali sobie ludzi. Jeśli ktoś zamyka się na jedno stanowisko, nie chce nabywać nowych umiejętności, a na zmiany reaguje źle, nie jest dobrym kandydatem do awansu.Budowanie sieci kontaktów
W pracy liczą się nie tylko kontakty z szefem. Warto również budować dobre kontakty z całym zespołem i wszystkim pracownikami. Oczywiście wiadomo, że nie wszyscy muszą przypaść nam do gustu, ale bycie uprzejmym i pomocnym powinno być normą dla wszystkich. Jeżeli jest inaczej, być może właśnie dlatego nie awansujesz?
Przykład 1.
Anna i Marta dowiedziały się o tym, że w ich dziale szykowane są awanse. Pracują ciężko i wytrwale, obie więc są dobrej myśli. Okazuje się, że awans otrzymała Anna. Marta jest zawiedziona takim obrotem sprawy. Opowiada więc wszystkim, że Anna jest ulubienicą przełożonej, znają się prywatnie, a pod nią ciągle były kopane dołki. Nie potrafi znieść porażki. Okazuje się jednak, że Anna otrzymała awans, ponieważ oprócz tego, że dobrze wykonuje obowiązki, jest również bardzo otwarta, cieszy się sympatią i zaufaniem pracowników, jest elastyczna i doskonale współpracuje w zespole. Z kolei Marta znana jest z tego, że przy każdej okazji stara się pokazać, że wszystko wie najlepiej i jest nieomylna. Nie jest przyjazna dla pracowników, wolą ją oni omijać szerokim łukiem. Choć pracuje bardzo dobrze, stawia się w centrum i nie do końca potrafi spojrzeć na potrzeby kogoś innego. To dlatego nie otrzymała awansu.