Poradnik Pracownika

Pomóż przełożonemu dać ci awans!

Jeśli uważasz, że talent i ciężka praca wystarczą, aby zostać docenionym – porzuć złudzenia. Aby dostać awans, trzeba najpierw zostać zauważonym, a to nie stanie się samo. Pomóż swojej karierze, stosując poniższe strategie tak często, jak możesz.

Aby dostać awans bierz na siebie nowe zadania

Zachowaj czujność wobec wszelkich zawodowych okazji, które pomogą ci:

  • pokazać swoje umiejętności,
  • rozwinąć się zawodowo,
  • powiązać twoje wysiłki z interesami szefa.

Bądź tym uczniem w klasie, który zgłasza się do odpowiedzi, zanim pozostali zorientują się, że trafiła się okazja, aby zabłysnąć.

Zabieraj głos przynajmniej trzy razy na każdym spotkaniu

Jeśli jesteś introwertykiem, to będzie to staranie się o awans będzie dla ciebie dużym wyzwaniem. Ale nie martw się – są sposoby, aby się odpowiednio przygotować. Świat ludzi sukcesu jest zdominowany przez ekstrawertyków, więc osoby, które potrzebują więcej czasu na sformułowanie swoich myśli, często odkrywają, że zanim zdążyły się odezwać, dyskusja potoczyła się już w innym kierunku.

Jak temu zaradzić? Wbrew pozorom wcale nie trudno. Zapoznaj się z agendą spotkania przed nim, przemyśl najważniejsze sprawy i zanotuj swoje spostrzeżenia. Podczas dyskusji wystarczy ci rzut oka na swoje notatki, aby wzbogacić spotkanie błyskotliwymi uwagami. Kiedy milczysz, wiele osób może pomyśleć, że w twojej głowie panuje pustka.  – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Bądź poinformowany i spraw, aby za takiego cię uważano

Czytaj prasę branżową i rozmawiaj z kolegami z pracy, aby być na bieżąco z tym, co ważnego dzieje się w twojej profesji. Swoją wiedzą dziel się z innymi podczas spotkań, za pomocą poczty służbowej i innych kanałów komunikacji.

Pamiętaj jednak, że trzymanie ręki na pulsie to nie wszystko. Awans i podwyżka czekają na tych, którzy nie tylko mają informacje, ale też potrafią zrobić z nich użytek dla firmy. Zatem bądź kreatywny, nie reaktywny.

Dokumentuj swoje sukcesy

To, że jesteś świetnym pracownikiem, nie pomoże twojej karierze, jeśli szef nie będzie o tym wiedział. Jeśli dostałeś maila z podziękowaniami lub gratulacjami od klienta, prześlij go przełożonemu. Wstydzisz się? Niepotrzebnie. Możesz być pewien, że nawet najdrobniejsza pozytywna informacja o firmie czy dziale, którym zarządza, poprawi szefowi nastrój. W końcu każdy twój sukces jest także jego sukcesem.