Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Metoda SMART - dlaczego warto wyznaczać sobie cele?

Wielu z nas w codziennej pracy oraz prywatnie wyznacza sobie cele, do których wytrwale dąży. Niestety nie zawsze są to działania efektywne. Proces ten bowiem powinien być przemyślany, a pomocna w nim może być metoda SMART. Co oznacza ten skrót? Jak zastosować metodę? Dlaczego warto wyznaczać sobie cele? Przeczytasz w niniejszym artykule!

Dlaczego warto wyznaczać sobie cele?

Cele mają moc. Dzięki nim możemy bardziej zmotywować się do działania i wiemy, po co tak naprawdę wykonujemy wszystkie nasze zadania. W związku z tym ich wyznaczenie jest nam potrzebne.

Oprócz tego, że zwiększają naszą motywację do działania, sprawiają, że jesteśmy w nie bardziej zaangażowani. Poza tym, a może przede wszystkim, wiemy do czego zmierzamy, co jest dla nas ważne i na czym powinniśmy się skupić. Dzięki temu rzadziej się zniechęcamy. Dodatkowo lepiej organizujemy swoją pracę i wszystkie wykonywane zadania.

Jednak zdarza się nam, że wyznaczenie celów sprawia jedynie, że czujemy się zdołowani, sfrustrowani, ciągle nam coś nie wychodzi, nasze założenia są błędne. To wszystko sprawia, że nie tylko tracimy motywację, lecz także chęci do wykonywania czegokolwiek.

Z pomocą w wyznaczaniu celów przechodzi nam jednak metoda SMART. Co oznacza ten skrót?

Metoda SMART

Metoda SMART pomaga nam w wyznaczaniu celów w taki sposób, abyśmy byli w stanie do nich dojść. Pokazuje nam, jaki powinien być cel. Jeśli go wyznaczymy, warto go przeanalizować właśnie pod tym kątem. Co oznacza więc skrót SMART?

S - Specific - Sprecyzowany

Nasz cel powinien być przede wszystkim sprecyzowany, konkretny. Musimy mieć pewność, co chcemy zrobić, o co chodzi, nie ma tutaj miejsca na domysły, dwuznaczności. Nie może być tutaj wielu pól do interpretacji. Konkret i precyzja są w przypadku wyznaczania celu niezwykle istotne. O wiele więcej mówi nam bowiem “zacząć biegać”, niż “być aktywnym”.

M - Measurable - Mierzalny

Dzięki temu, że nasz cel będzie mierzalny, łatwiej nam będzie przekonać się, jak daleko jesteśmy w drodze do jego osiągnięcia. Jeśli przykładowo naszym celem jest schudnięcie, samo założenie, że “schudnę” nie jest mierzalne. Natomiast w przypadku kiedy ustalimy: “schudnę 13 kilogramów”, wiemy już dokładnie, jaki jest nasz cel i w momencie, kiedy waga będzie wskazywała 6,5 kilograma mniej, będziemy wiedzieć, że jesteśmy w połowie drogi do sukcesu. Jeśli nasz cel będzie zbyt ogólny i nie będziemy mogli zauważyć postępów, nie będziemy tak zmotywowani i zaangażowani w nasze działania.

A - Achievable - Osiągalny lub A - Attractive - Atrakcyjny

W tym przypadku litera A tłumaczona jest dwojako - albo jako osiągalny, albo atrakcyjny. Osiągalny cel to taki, który możemy wykonać bez nadmiernego wysiłku. Nie ma się co oszukiwać, jeśli wyznaczymy sobie cel, jakim jest przebiegnięcie 15 kilometrów, a do tej pory nie biegaliśmy właściwie wcale i nie mamy czasu na tak intensywne ćwiczenia, które by nas do tego przygotowały, po pierwsze fizycznie możemy nie dać rady, a po drugie dużo bardziej prawdopodobne jest, że odpuścimy sobie. W tym przypadku konieczne jest mierzenie sił na zamiary.

Z kolei cel atrakcyjny to taki, który stanowi dla nas wyzwanie, a jego osiągnięcie przyniesie nam realne korzyści. Przykładowo, jeśli nauczymy się języka angielskiego, dostaniemy podwyżkę w pracy.

R - Realistic - Realny

Nasz cel musi być realny. Jeśli wyznaczymy sobie coś, co z góry skazane jest na porażkę, a mimo to będziemy próbowali to osiągnąć, nasze starania bez rezultatów sprawią, że nie będziemy mieli już sił i chęci do dalszej pracy. Naszym celem nie może być przebiegnięcie 10 km w 10 minut, skoro fizycznie jest to niemożliwe. Stawiajmy przed sobą takie cele, które jesteśmy w stanie zrealizować.

T - Time-bound - Określony w czasie / Terminowy

Warto również określić cel w czasie. Dzięki temu czujemy motywującą presję. Jeśli coś jest bezterminowe, zabieramy się za to dość leniwie, nieczęsto się tym zajmujemy, nie mamy do tego motywacji. Jeśli jednak założymy, że musimy przebiec 15 kilometrów do 25 października, kiedy to odbywa się interesujący nas maraton, wiemy, ile czasu mamy i jak musimy rozłożyć przygotowania w czasie.

Metoda SMARTER

Metoda SMART posiada również swoje rozszerzenie, czyli metodę SMARTER. Co oznacza końcowe -ER?

E - Exciting - Ekscytujący

Jeżeli cel jest dla nas ekscytujący, to oczywiste, że chcemy się nim zajmować i do niego dążyć. Sprawia to, że jesteśmy naprawdę zmotywowani, mamy mnóstwo energii i chęci do pracy.

R - Recorded - Zapisany

Przyjmuje się również, że zapisanie celu jest niezwykle istotne, wtedy staje się on bowiem dla nas niejako namacalny. Poza tym nie zapominamy o nim. Warto kartkę z zapisanym celem trzymać w widocznym miejscu.

Metoda SMART, a w rozwinięciu SMARTER, pomaga nam w wyznaczeniu celu, który jesteśmy w stanie osiągnąć. Dzięki temu zyskamy motywacje do działania i zwiększymy swoje zaangażowanie.