Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Człowiek sukcesu - poznaj cechy, które ułatwią Ci budowanie kariery

Człowiek sukcesu budzi podziw. Inni ludzie często zastanawiają się, jaka jest jego recepta na sukces i w jaki sposób osiąga kolejne cele. Warto wiedzieć, że wśród osób, które pną się po szczeblach kariery, można zauważyć występowanie pewnych powtarzających się cech. Czy to one sprawiają, że człowiek sukcesu pracuje wytrwale?

Człowiek sukcesu - cechy

Któż nie chciałby być człowiekiem sukcesu? Poprowadzenie swojej kariery w odpowiednią stronę z pewnością ułatwia posiadanie pewnych cech. Które z nich są istotne?

Pewność siebie

Wiara we własne umiejętności oraz pewność siebie są niezwykle ważne w przypadku człowieka sukcesu. Jeżeli my jesteśmy pewni siebie, ludzie także będą wierzyć w to, że jesteśmy w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie. Kiedy inni wyczują, że nie jesteśmy pewni, czy działamy dobrze i znamy się na tym, co robimy, również zwątpią.

Wyznaczanie celu

Człowiek sukcesu ma cel i dąży do niego każdym wykonywanym zadaniem. Nie chodzi o to, że cele muszą być niezmienne od pierwszych dni pracy, jednak praca z wizją jest niezwykle ważna. Musimy wiedzieć, po co to wszystko robimy i co chcemy osiągnąć. Dzięki temu naprawdę skupimy się, zmobilizujemy i będziemy kroczyć dumnie do przodu.

Wyobraźnia

Wyobraźnia jest niezbędną cechą każdego człowieka sukcesu. Nie chodzi tutaj tylko o kreatywność w rozwiązywaniu problemów i niesztampowe wykonywanie swoich obowiązków, lecz także o umiejętność wyobrażenia sobie konsekwencji - zarówno pozytywnych, jak i negatywnych - wszelkich działań. Człowiek bez wyobraźni będzie miał trudności w odniesieniu prawdziwego sukcesu.

Sympatia

Choć wydawać by się mogło, że z sukcesem ma to niewiele wspólnego, jednak ludzie, którzy go osiągnęli są też po prostu lubiani przez innych - współpracowników, klientów… Ich pogodne nastawienie sprawia, że osoby z ich otoczenia darzą ich sympatią i pracują z nimi z dużą przyjemnością.

Skupienie

Człowiek sukcesu wie, co zrobić, by maksymalnie skupić się na zadaniach, nie rozpraszają go kwestie mało istotne, które sprawiają, że zaniedbuje prężne dążenie do celu. Dla człowieka sukcesu rozpraszacze na co dzień utrudniające pracę wielu osób, takie jak np. chociażby media społecznościowe, rozmowy, brak umiejętności koncentracji, po prostu nie istnieją. Przez to, że pracują z konkretną wizją tego, co chcą osiągnąć, wiedzą, że muszą poświęcić na to tyle czasu, ile naprawdę potrzebują i musi być to czas wykorzystany w pełni.

Zdyscyplinowanie

Tak jak już wspominaliśmy powyżej - człowiek sukcesu nie może się rozpraszać małymi, nieznaczącymi nic zadaniami. Musi być zdyscyplinowany, trzymać się terminów, dopilnować tego, co robi i dbać o to. Godziny pracy musi poświęcać przede wszystkim na pracę, czas na relaks i przyjemności przyjdzie później.

Umiejętność odpoczywania

Człowiek sukcesu potrafi odpoczywać, odciąć się od pracy, kiedy jest to możliwe, zrelaksować się. Naładowanie baterii jest konieczne, by wykonywać swoje obowiązki z pełną mocą i mieć na to energię. Przemęczenie powoduje często wypalenie i fakt, że pracujemy mniej efektywnie, zadania zajmują nam o wiele więcej czasu, niż powinny. Dbanie o siebie jest niezwykle istotne dla każdego człowieka sukcesu.

Wytrwałość

Niejednokrotnie wspominaliśmy o tym, że człowiek sukcesu ma wyznaczony cel, do którego dąży. Aby go osiągnąć, niezbędna jest wytrwałość. Po drodze mogą pojawić się chwile zwątpienia, zmęczenie, porażki i błędy, jednak nie powinny one sprawiać, że się poddamy. To lekcja na przyszłość.

Pracowitość

Trudno wyobrazić sobie leniwego człowieka sukcesu. To oczywiste, że osoba, która chce dojść jak najdalej, musi być pracowita. Wykonywanie zadań powinno być dla niej nie przykrym obowiązkiem, lecz przyjemnością i krokiem do przodu w dążeniu do celu.

Empatia

Człowiek sukcesu zazwyczaj współpracuje z wieloma osobami. Ważna w jego przypadku jest empatia, zrozumienie i zaufanie. Dzięki temu będzie w stanie zbudować społeczność osób, która wspólnie będzie dążyć do sukcesu. Nie chodzi tutaj o naiwność, ale o umiejętność zrozumienia drugiego człowieka.

Przekładanie teorii na praktykę

Sama teoria i setki szkoleń nie wystarczą, jeżeli nie będziemy przekładać teorii na praktykę. Człowiek sukcesu wie, jak wykorzystać zebraną wiedzę w swojej pracy. Często narzekamy, że uczestniczymy w kursach, szkolimy się i nic nam to nie daje. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieje się tak właśnie dlatego, że na zdobywaniu wiedzy kończymy. Warto wprowadzać zmiany, testować i sprawdzać, czy zdobyta wiedza jest nam potrzebna.

Wyciąganie wniosków

Człowiek sukcesu uczy się na błędach - zarówno własnych, jak i cudzych, choć to właśnie ze swoich wyciąga najwięcej wniosków. Każda porażka może być doskonałą lekcją. Oczywiście początkowo najpewniej przyniesie rozczarowanie, smutek, może gniew, jednak kiedy emocje opadną, będziemy mogli wyciągnąć wnioski, które pomogą nam unikać niepowodzeń w przyszłości. To bardzo ważne w budowaniu swojej kariery, by zamiast poddawania się, podnieść się i walczyć dalej.