Poradnik Pracownika

Sukces zawodowy jest na wyciągnięcie ręki

Trudno znaleźć osobę, której nie marzy się sukces zawodowy. Awans, lepsze zarobki, szacunek w branży… Z pewnością każdy choć przez chwilę o tym pomyślał. Jednak marzenia same się nie spełnią, a na sukces zawodowy trzeba zapracować. Dlatego też, jeżeli chcemy, aby nasza kariera się rozwinęła i żebyśmy osiągnęli cele, które przed sobą postawiliśmy, musimy naprawdę ciężko pracować. Stosowanie półśrodków, wysługiwanie się innymi ludźmi czy nieuczenie się na błędach z pewnością nie doprowadzą nas na szczyt. Jak zostać człowiekiem sukcesu? Jak zmienić swoje życie zawodowe? Podpowiadamy!

Sukces zawodowy a relacje z innymi ludźmi

Jeżeli postawiliśmy już sobie jasno określony cel i dążymy do tego, aby sukces zawodowy przestał być tylko marzeniem, musimy wziąć się od razu do pracy. Pamiętajmy jednak, że nie tylko perfekcyjne wykonywanie zadań może nas do niego przybliżyć. Trudno nam będzie coś osiągnąć, jeżeli nie będziemy potrafili współpracować z innymi ludźmi.

Budowanie relacji jest niezwykle istotne, nie tylko ze względu na sieć kontaktów i branżowe informacje z pierwszej ręki. Wsparcie może okazać się potrzebne na różnych etapach naszej drogi - np. jeżeli będziemy przykładali dużą wagę do poprawy kontaktów ze współpracownikami, w momencie awansu czy osiągnięcia sukcesu zawodowego, do którego dążyliśmy, nikt nie będzie chciał rzucać nam kłód pod nogi. Wręcz przeciwnie, osoby te będą cieszyły się z tego, że udało nam się dojść wyżej. Poza tym mogą oni nam również wystawiać referencje, a taki rodzaj wsparcia jest również bardzo potrzebny.

Nie chodzi o to, aby być interesownym i udawać sympatię dla kilku pozytywnych zdań o sobie, jednak pozostanie odludkiem, który chce robić wszystko samodzielnie, zamknięty w swoim pokoju, może utrudnić nam sięganie po więcej. To ludzie są siłą firm - nie wolno o tym zapominać.

Sukces zawodowy to słuchanie innych

Bardzo ważna jest również informacja zwrotna o naszej pracy. Możemy być przekonani, że wykonujemy zadania najlepiej, jak tylko się da, a mimo wszystko nadal stać w miejscu. Dlaczego? Ponieważ tak naprawdę nie mamy pojęcia, czego wymaga od nas szef, co moglibyśmy poprawić.

Jeżeli więc otrzymujemy ocenę, weźmy ją do siebie, wprowadźmy zmiany w życie, uczmy się, słuchajmy, nie reagujmy w taki sposób, jak gdybyśmy czuli się tak dobrzy, że lepiej już po prostu być nie może. Możemy również zapytać szefa o wymagania względem nas, dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieli, dlaczego sukces zawodowy nie jest jeszcze na wyciągnięcie ręki, a tym samym - co zrobić, by to zmienić!

Musisz również nauczyć się nie zrzucać odpowiedzialności za swoje błędy na kogoś innego. Ktoś ci coś zarzuca, a ty od razu szukasz winnych, przez których to tobie coś nie wyszło? Nie rób tego. Poszukaj winy w sobie. Skoro nie wywiązałeś się z zadania, z pewnością jest w tym też twoja wina. Ucz się na błędach i przyznawaj się przed sobą do nich. Dzięki temu łatwiej doskonalić swoje umiejętności.

By osiągnąć sukces zawodowy, zdobywaj wiedzę

Jeżeli chcemy osiągnąć sukces zawodowy w danej branży, musimy poznać ją jak najlepiej, a tym samym powinniśmy być jak najbardziej otwarci na naukę. Niektóre osoby twierdzą, że szkoła czy studia to ostatni etap przygotowywania się teoretycznego, w pracy rozpoczynamy praktykę, a doskonalenie się mamy za sobą. Nic bardziej mylnego. Jeżeli coś nas naprawdę interesuje, musimy wiedzieć o tym jak najwięcej. Musisz wiedzieć, że to jedna z dróg do osiągnięcia sukcesu. Wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza - dzięki temu praktyka będzie coraz lepsza. Śledźmy więc branżowe portale, czytajmy czasopisma, sprawdzajmy nowości wydawnicze - jednym słowem, nie dajmy się zaskoczyć.

Motywacja a sukces zawodowy

Nie wszystkie zadania, które wykonujemy, są fascynujące i pochłaniają nas do reszty. Czasami musimy robić coś, co jest całkowicie automatyczne, jednocześnie zwyczajnie nudne. Może to doprowadzić do tego, że kolejny raz wykonywania tego samego wprowadzi nas w stan kompletnego braku motywacji. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie motywowanie się do zadań. W jaki sposób to zrobić? Starajmy się wykonywać te najgorsze zadania zaraz po przyjściu do pracy, nastawmy się pozytywnie - zajmą nasz poranek, a w późniejszych godzinach będziemy robić to, co naprawdę lubimy. Wyznaczmy sobie również jakąś małą nagrodę, np. dopiero po zrobieniu zadań, które najbardziej nas demotywują, wypijemy kawę czy zjemy coś dobrego.

Trudno o sukces zawodowy bez organizacji pracy

Chaos jest wrogiem produktywności. Jeżeli nie potrafimy hierarchizować zadań, rozpoczynamy kilka w jednym momencie czy nie zapisujemy pomysłów, możemy stracić bardzo wiele czasu. Odpowiednia organizacja pracy może przyczynić się do sukcesu zawodowego. Po pierwsze, będziemy dokładnie wiedzieć, co powinniśmy zrobić dzisiejszego dnia, ile czasu mamy na poszczególne zadania, na czym musimy się szczególnie skupić i na jakie spotkania się wybrać. Po drugie, kalendarz, aplikacja czy planer mogą być doskonałym miejscem na spisywanie pomysłów.

Czasami w trakcie pracy wpada nam do głowy coś naprawdę dobrego, ale wykonujemy inne czynności, więc obiecujemy sobie, że zapamiętamy to i wrócimy do tego. Najczęściej jednak nie zostaje nam to w pamięci. Wystarczy karta i długopis, które zawsze będziemy mieć pod ręką. Lepiej skupimy się na tym, co robimy, bo nic nie będzie nas dekoncentrować, i z pewnością zapamiętamy wszystko, co najważniejsze.

Sukces zawodowy i życie prywatne

Drogą do osiągnięcia sukcesu zawodowego jest oddzielenie pracy od życia prywatnego. Nie powinniśmy przenosić problemów z domu do pracy i odwrotnie. Taka umiejętność świadczy o naszym profesjonalizmie, poza tym musimy zdać sobie sprawę, że ani współpracownicy, ani domownicy nie mają nic wspólnego z tym, co dzieje się w twoim domu czy pracy - dlaczego więc chcesz psuć im humor i obwiniać o coś, o czym nie mają pojęcia?

Sukces zawodowy rannych ptaszków

Ludzie sukcesu zaczynają swój dzień wczesnym rankiem. Może to brzmieć drastycznie, szczególnie dla osób, które mają nienormowany czas pracy - wstawać o 5.00? Brzmi koszmarnie! Trudno się nie zgodzić, że takie godziny wydają się nieludzkie, jednak warto wiedzieć, że to właśnie o poranku nasz mózg najlepiej pracuje. Jesteśmy bardziej skoncentrowani, robimy wszystko zdecydowanie szybciej i sprawniej. Oszczędzamy czas. Dlatego warto wstawać wcześniej i rano uporać się z najtrudniejszymi zadaniami dnia - może się okazać, że wcale nie są takie złe, jak może się wydawać.

Odpoczynek przyśpiesza sukces zawodowy

W dążeniu do celu, jakim ma być sukces zawodowy, nie zapominaj o tym, że przede wszystkim musisz nauczyć się odpoczywać! Ciągłe myślenie o pracy, wieczne bycie online, sprawdzanie maila, wrażenie, że bez nas firma na pewno się zawali, sprawi, że nie będziemy mogli prawdziwie się zrelaksować, a tym samym staniemy się przemęczeni, mniej efektywni, a koncentracja drastycznie spadnie. Warto poświęcić każdego dnia choć chwilę tylko dla siebie. Dzięki temu nabierzemy energii do dalszych zadań i przybliżymy się do sukcesu.

Sukces zawodowy nie jest prosty, jednak nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Jeżeli chcemy go osiągnąć, musimy naprawdę ciężko pracować i nie powinniśmy o tym zapominać. Warto jednak nie zatracić się w tym pędzie i utrzymywać kontakt z rzeczywistością. Ślepe dążenie do celu może sprawić, że nawet nie zauważymy, że biegniemy do niego po trupach.