Zakończenie dnia człowieka sukcesu czyli sposób na zasłużony relaks
Wiele mówi się o tym, jak ludzie sukcesu spędzają poranki. Przyjmuje się bowiem, że takie osoby wstają skoro świt i niemal od razu zaczynają prężnie działać. Warto jednak zdać sobie sprawę, że aby obudzić się z pełnią energii i mieć siły do dalszej pracy, o kolejnym dniu należy pamiętać już dzień wcześniej. Jak więc wygląda zakończenie dnia człowieka sukcesu? Co robi taka osoba przed snem? Jakie nawyki warto w sobie wypracować? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Zakończenie dnia człowieka sukcesu
Warto to na pewno wyraźnie podkreślić - zakończenie dnia człowieka sukcesu polega na odpoczynku. Ludzie, którzy pracują efektywnie, wiedzą, że muszą się relaksować, a praca nie może zdominować ich życia. W przeciwnym razie szybko może dopaść ich wypalenie, w końcu ogromne nakłady pracy mogą wykończyć każdego, nawet osobę, która wykonuje pracę zgodną ze swoimi zainteresowaniami. Co więc warto praktykować wieczorami? Jak odpoczywać i regenerować się, by z energią rozpocząć kolejny dzień i mieć siłę, by wytrwale pracować przez kilka godzin?
-
Jak już wspominaliśmy bardzo ważne jest odstawienie wszystkich obowiązków służbowych, przynajmniej na kilka godzin przed snem. Wyłączmy służbowy telefon, zamknijmy laptop, wyciszmy powiadomienia o nowej poczcie. Klient na pewno może poczekać, a nocą i tak niewiele załatwisz. Przed snem warto się wyciszyć. W związku z tym już na pewno nie warto zabierać ze sobą pracy do łóżka. Dokumenty, mapy myśli, tablet z ważnym raportem - to sprawi, że nasz organizm nie będzie potrafił odpowiednio wypocząć, nawet jeżeli skończymy swoje obowiązki. W końcu nawet łóżko będzie nam się kojarzyło z pracą. W związku z tym życie zawodowe starajmy się zostawić za sobą i pomyśleć o czymś, co sprawia, że naładujemy baterie.
-
Zakończenie dnia człowieka sukcesu często związane jest z czytaniem książek. Wiele osób poświęca przynajmniej pół godziny na wieczorną lekturę. Dla niektórych to dobry czas na branżową gazetę, dla innych na książkę z interesującej ich dziedziny, jednak pamiętajmy, że naszą kreatywność możemy czerpać z różnych źródeł, inspiracji jest bowiem mnóstwo. Czytanie przed snem nie jest więc równoznaczne z zapoznawaniem się z nowinkami z branży. Równie dobra będzie powieść, kryminał, reportaże - cokolwiek, co pomoże nam się zrelaksować, odpocząć, oderwać myśli od codziennych obowiązków. Czynność tę można połączyć z rozwojem osobistym, ale pamiętajmy, że nie jest to konieczność, a książki są też po prostu doskonałą rozrywką. Dodatkowo odrywają nas od nowych technologii.
-
Przynajmniej godzinę przed snem powinniśmy przestać korzystać ze smartfonów i innych tego rodzaju urządzeń. Ich niebieskie światło powoduje, że nasz organizm zostaje niejako oszukany, myśli bowiem, że jest dzień i w związku z tym nie chce nam się spać. Dlatego, aby porządnie się wyspać, konieczne jest odłożenie nowych technologii na później. Przejrzenie mediów społecznościowych przed snem wydaje się kuszące, jednak najpewniej jeśli o 22:00 nic się nie działo, stan ten nie zmieni się do rana. Oderwanie się od urządzeń sprawi, że nasz sen będzie miał nową, lepszą jakość. W tym czasie możemy na przykład poczytać, porozmawiać z kimś, pójść na spacer, uzupełnić swój notatnik. Zajęć bez używania technologii jest naprawdę mnóstwo.
-
Zakończenie dnia człowieka sukcesu często wiąże się z rutyną, którą powtarza on każdego dnia. Przykładowo zawsze godzinę przed snem odkłada wszelkie urządzenia, idzie na szybki i krótki spacer, wraca, bierze prysznic, a następnie czyta pół godziny przed snem. Dzięki takiej organizacji często sen przychodzi bardzo systematycznie, a im bardziej ustabilizujemy swój rytm dnia w ciągu tygodnia pracy, tym lepiej dla naszej produktywności. W związku z tym, jeżeli lubimy rutynę, starajmy się ją wypracować także wieczorem. Dzięki temu nasz organizm będzie wiedział, że tuż po nałożeniu kremu na twarz, przychodzi pora na regenerujący sen.
-
Ludzie sukcesu spędzają czas przed snem również na aktywności fizycznej. Niektórzy z nas po ćwiczeniach są rozbudzeni i nie mogą zasnąć, inni z kolei dzięki przyjemnemu zmęczeniu śpią lepiej. Warto spróbować jak jest z nami, być może wieczorne ćwiczenia posłużą także nam.
-
Wieczór to doskonały czas na zacieśnianie więzi rodzinnych. W godzinach wieczornych najprawdopodobniej cała rodzina jest w domu, w związku z tym w końcu po pracowitym dniu można pobyć trochę razem, porozmawiać, spędzić razem czas. Dobrym pomysłem na zakończenie dnia człowieka sukcesu w rodzinnym stylu jest na przykład zagranie w grę planszową, wspólne czytanie, a może wspólne obejrzenie dobrego filmu? Każda rodzina ma z pewnością swoje ulubione sposoby na wieczór.
-
Zapiszmy wszystko, co chodzi nam po głowie. Ludzie sukcesu często wieczorami tworzą listy spraw, którymi muszą zająć się następnego dnia. Dzięki temu wyrzucają to z głowy, nie mają ciągłego wrażenia, że o czymś nie będą pamiętać. Taka lista oczyszcza umysł i pozwala skupić się na czymś innym, a to jest istotne z punktu widzenia efektywnego relaksu, o który nam chodzi na zakończenie dnia człowieka sukcesu.
-
Skupienie się na pozytywnych aspektach dnia również może przynieść efekty. Bardzo często przed snem wyrzucamy sobie wszystko, co zrobiliśmy źle w ciągu dnia i o co mamy do siebie żal. Warto jednak pamiętać również o tym, co dobre. W związku z tym przed snem należy przemyśleć, z czego jesteśmy dumni, co dało nam dzisiaj satysfakcję i za co możemy być wdzięczni. Nie musi być to nic wielkiego, warto nauczyć się radości z małych rzeczy - podniosą nas one na duchu, zadziałają uspokajająco i motywująco.
-
Zakończenie dnia człowieka sukcesu może również łączyć się z małymi porządkami - szybkie posprzątanie papierów na biurku, przygotowanie dokumentów na kolejny dzień, przyrządzenie posiłków do pracy, spakowanie torebki, przygotowanie stroju, szybkie sprzątanie po kolacji - to wszystko sprawi, że rano niczego nie będziemy musieli szukać, pozbędziemy się stresu, wypijemy kawę, zjemy śniadanie w czystej kuchni i nie będziemy musieli szukać jednego, zaginionego czystego kubka.
-
Ludzie sukcesu nie piją alkoholu przed snem, bo choć może się wydawać, że pomaga on zasnąć, jednocześnie sprawia, że sen jest płytszy, a my budzimy się niewypoczęci.