Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Zakończenie dnia człowieka sukcesu czyli sposób na zasłużony relaks

Wiele mówi się o tym, jak ludzie sukcesu spędzają poranki. Przyjmuje się bowiem, że takie osoby wstają skoro świt i niemal od razu zaczynają prężnie działać. Warto jednak zdać sobie sprawę, że aby obudzić się z pełnią energii i mieć siły do dalszej pracy, o kolejnym dniu należy pamiętać już dzień wcześniej. Jak więc wygląda zakończenie dnia człowieka sukcesu? Co robi taka osoba przed snem? Jakie nawyki warto w sobie wypracować? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Zakończenie dnia człowieka sukcesu

Warto to na pewno wyraźnie podkreślić - zakończenie dnia człowieka sukcesu polega na odpoczynku. Ludzie, którzy pracują efektywnie, wiedzą, że muszą się relaksować, a praca nie może zdominować ich życia. W przeciwnym razie szybko może dopaść ich wypalenie, w końcu ogromne nakłady pracy mogą wykończyć każdego, nawet osobę, która wykonuje pracę zgodną ze swoimi zainteresowaniami. Co więc warto praktykować wieczorami? Jak odpoczywać i regenerować się, by z energią rozpocząć kolejny dzień i mieć siłę, by wytrwale pracować przez kilka godzin?

  1. Jak już wspominaliśmy, bardzo ważne jest odstawienie wszystkich obowiązków służbowych, przynajmniej na kilka godzin przed snem. Wyłączmy służbowy telefon, zamknijmy laptop, wyciszmy powiadomienia o nowej poczcie. Klient na pewno może poczekać, a nocą i tak niewiele załatwisz. Przed snem warto się wyciszyć. W związku z tym już na pewno nie warto zabierać ze sobą pracy do łóżka. Dokumenty, mapy myśli, tablet z ważnym raportem - to sprawi, że nasz organizm nie będzie potrafił odpowiednio wypocząć, nawet jeżeli skończymy swoje obowiązki. W końcu nawet łóżko będzie nam się kojarzyło z pracą. W związku z tym życie zawodowe starajmy się zostawić za sobą i pomyśleć o czymś, co sprawia, że naładujemy baterie.

  2. Zakończenie dnia człowieka sukcesu często związane jest z czytaniem książek. Wiele osób poświęca przynajmniej pół godziny na wieczorną lekturę. Dla niektórych to dobry czas na branżową gazetę, dla innych na książkę z interesującej ich dziedziny, jednak pamiętajmy, że naszą kreatywność możemy czerpać z różnych źródeł, inspiracji jest bowiem mnóstwo. Czytanie przed snem nie jest więc równoznaczne z zapoznawaniem się z nowinkami z branży. Równie dobra będzie powieść, kryminał, reportaże - cokolwiek, co pomoże nam się zrelaksować, odpocząć, oderwać myśli od codziennych obowiązków. Czynność tę można połączyć z rozwojem osobistym, ale pamiętajmy, że nie jest to konieczność, a książki są też po prostu doskonałą rozrywką. Dodatkowo odrywają nas od nowych technologii.

  3. Przynajmniej godzinę przed snem powinniśmy przestać korzystać ze smartfonów i innych tego rodzaju urządzeń. Ich niebieskie światło powoduje, że nasz organizm zostaje niejako oszukany, myśli bowiem, że jest dzień i w związku z tym nie chce nam się spać. Dlatego, aby porządnie się wyspać, konieczne jest odłożenie nowych technologii na później. Przejrzenie mediów społecznościowych przed snem wydaje się kuszące, jednak najpewniej jeśli o 22:00 nic się nie działo, stan ten nie zmieni się do rana. Oderwanie się od urządzeń sprawi, że nasz sen będzie miał nową, lepszą jakość. W tym czasie możemy na przykład poczytać, porozmawiać z kimś, pójść na spacer, uzupełnić swój notatnik. Zajęć bez używania technologii jest naprawdę mnóstwo.

  4. Zakończenie dnia człowieka sukcesu często wiąże się z rutyną, którą powtarza on każdego dnia. Przykładowo zawsze godzinę przed snem odkłada wszelkie urządzenia, idzie na szybki i krótki spacer, wraca, bierze prysznic, a następnie czyta pół godziny przed snem. Dzięki takiej organizacji często sen przychodzi bardzo systematycznie, a im bardziej ustabilizujemy swój rytm dnia w ciągu tygodnia pracy, tym lepiej dla naszej produktywności. W związku z tym, jeżeli lubimy rutynę, starajmy się ją wypracować także wieczorem. Dzięki temu nasz organizm będzie wiedział, że tuż po nałożeniu kremu na twarz, przychodzi pora na regenerujący sen.

  5. Ludzie sukcesu spędzają czas przed snem również na aktywności fizycznej. Niektórzy z nas po ćwiczeniach są rozbudzeni i nie mogą zasnąć, inni z kolei dzięki przyjemnemu zmęczeniu śpią lepiej. Warto spróbować jak jest z nami, być może wieczorne ćwiczenia posłużą także nam.

  6. Wieczór to doskonały czas na zacieśnianie więzi rodzinnych. W godzinach wieczornych najprawdopodobniej cała rodzina jest w domu, w związku z tym w końcu po pracowitym dniu można pobyć trochę razem, porozmawiać, spędzić razem czas. Dobrym pomysłem na zakończenie dnia człowieka sukcesu w rodzinnym stylu jest na przykład zagranie w grę planszową, wspólne czytanie, a może wspólne obejrzenie dobrego filmu? Każda rodzina ma z pewnością swoje ulubione sposoby na wieczór.

  7. Zapiszmy wszystko, co chodzi nam po głowie. Ludzie sukcesu często wieczorami tworzą listy spraw, którymi muszą zająć się następnego dnia. Dzięki temu wyrzucają to z głowy, nie mają ciągłego wrażenia, że o czymś nie będą pamiętać. Taka lista oczyszcza umysł i pozwala skupić się na czymś innym, a to jest istotne z punktu widzenia efektywnego relaksu, o który nam chodzi na zakończenie dnia człowieka sukcesu.

  8. Skupienie się na pozytywnych aspektach dnia również może przynieść efekty. Bardzo często przed snem wyrzucamy sobie wszystko, co zrobiliśmy źle w ciągu dnia i o co mamy do siebie żal. Warto jednak pamiętać również o tym, co dobre. W związku z tym przed snem należy przemyśleć, z czego jesteśmy dumni, co dało nam dzisiaj satysfakcję i za co możemy być wdzięczni. Nie musi być to nic wielkiego, warto nauczyć się radości z małych rzeczy - podniosą nas one na duchu, zadziałają uspokajająco i motywująco.

  9. Zakończenie dnia człowieka sukcesu może również łączyć się z małymi porządkami - szybkie posprzątanie papierów na biurku, przygotowanie dokumentów na kolejny dzień, przyrządzenie posiłków do pracy, spakowanie torebki, przygotowanie stroju, szybkie sprzątanie po kolacji - to wszystko sprawi, że rano niczego nie będziemy musieli szukać, pozbędziemy się stresu, wypijemy kawę, zjemy śniadanie w czystej kuchni i nie będziemy musieli szukać jednego, zaginionego czystego kubka.

  10. Ludzie sukcesu nie piją alkoholu przed snem, bo choć może się wydawać, że pomaga on zasnąć, jednocześnie sprawia, że sen jest płytszy, a my budzimy się niewypoczęci.