Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Nawyki człowieka sukcesu, które warto rozwijać!

Wielu z nas za cel zawodowy stawia sobie ciągły rozwój i dążenie do coraz wyższych szczebli kariery. Nawet jeśli nie chcemy zarządzać, mamy poczucie, że stanie w miejscu jest najgorszym, co może nam się przytrafić. W związku z tym chcemy ciągle coś robić, by osiągnąć sukces na miarę naszych oczekiwań i możliwości. Warto więc poznać nawyki człowieka sukcesu, dzięki którym rozwijanie kariery może stać się o wiele łatwiejsze. Przybliżamy je w niniejszym artykule!

Przejmij nawyki człowieka sukcesu!

Nawyki można wypracować. Przyjmuje się, że wystarczy 30 dni codziennego wykonywania jakiejś czynności, by weszła nam ona w krew i nie wymagała już od nas dużego zaangażowania. Warto początkowo wyznaczać sobie nagrody, które pomogą nam we wcieleniu nawyku w życie. Skoro nie są one wrodzone i można je nabyć, warto to wykorzystać w budowaniu swojej kariery. Jakie nawyki człowieka sukcesu powinniśmy włączyć do swojej codzienności?

Ciekawość branży i ciągłe poszerzanie wiedzy

Przede wszystkim, jeśli chcemy osiągnąć sukces w swojej branży, musimy wiedzieć, co się w niej aktualnie dzieje. Często niemożliwe jest poznanie wszystkich informacji, jednak na ile to możliwe warto każdego dnia przeczytać artykuł na interesujący nas temat, sięgnąć po branżową literaturę czy zapoznać się z wypowiedziami eksperta.

Ciągłe poszerzanie wiedzy to nawyk każdego człowieka sukcesu. Każda branża się zmienia - mniej lub bardziej dynamicznie. Jeśli zależy nam na tym, by być profesjonalistą, ekspertem, musimy mieć świadomość tych zmian, więc konieczne jest tym samym ich śledzenie. Dodatkowo ćwiczymy naszą pamięć, trenujemy mózg, to zawsze popłaca.

Pamiętajmy również o tym, by przeglądać ogłoszenia o pracę w naszym zawodzie. Nieistotne jest tutaj, czy szukamy w tym momencie nowego miejsca zatrudnienia, czy nie. Dzięki ogłoszeniom możemy dowiedzieć się, czego aktualnie poszukują pracodawcy, jakie umiejętności są ważne, a tym samym przekonamy się, z czym musimy się zapoznać, jakie kompetencje nabyć.

Pozytywne nastawienie

Maruda nic nie zwojuje - i jakbyśmy się przed tym nie bronili, tak właśnie jest. To, jak będzie przebiegała nasza kariera, w dużej mierze zależy od naszego nastawienia, na które przecież mamy wpływ. Jeśli codziennie od samego rana marudzimy, że nic ciekawego nie robimy, stoimy w miejscu, bo czegoś nie da się zrobić, z pewnością sukces się od nas oddala. Pozytywne nastawienie jest bardzo ważne.

Warto zastanowić się nad dobrymi stronami naszej pracy i to na nich się skupiać. Codzienna nauka czegoś nowego, szukanie rozwiązań, kreatywność, pełne skupienie sprawią, że będziemy o wiele lepiej czuć się w miejscu, w którym pracujemy i będziemy bardziej produktywni. Jeśli widzimy wszystko w czarnych barwach, nie jesteśmy w stanie zmotywować się do rozwoju.

Kształtują nas inni

Bardzo istotne jest także otoczenie, w jakim się znajdujemy. Istnieje pogląd, że to, jacy jesteśmy, czym się interesujemy, jest sumą 5 najbliższych nam osób. W związku z tym warto otaczać się w pracy osobami, które w pewien sposób uzupełniają nas, od których możemy się czegoś nauczyć, które sprawią, że będziemy czuli się zmotywowani do działania.

Jeśli w naszym otoczeniu będą znajdowały się jedynie osoby, które wpadły w rutynę pracy, chcą tylko odbębnić swoje zadania, niekoniecznie się na nich skupiając, i wrócić do domu, sami zaczniemy łapać się na tym, że stoimy w miejscu, nie robimy nic w kierunku rozwoju, a jeśli zależy nam na sukcesie, nie możemy sobie na to pozwolić.

Wykorzystuj wolne chwile

Nawyki człowieka sukcesu nie zamykają się tylko na czynnościach wykonywanych w czasie pracy. Takie osoby wykorzystują każdą chwilę na naukę. Kiedy robią coś nieangażującego, mają wolny czas, korzystają z różnym możliwości poszerzania swojej wiedzy. Tutaj z pomocą mogą przyjść na przykład podcasty branżowe czy audiobooki. Musimy jechać na spotkanie z klientem i wiemy, że zajmie nam to przynajmniej 20 minut? W tym czasie możemy naprawdę dużo się dowiedzieć i nauczyć!

Warto również wykorzystywać drogę z pracy i do pracy, kiedy często mamy naprawdę dużo czasu - zdarza się przecież, że dojazdy zajmują nawet kilka godzin w ciągu dnia! Podczas takiej drogi możemy słuchać wspomnianych powyżej audiobooków czy podcastów, czytać książki, wykonywać drobne zadania, na które nie mamy czasu w ciągu dnia, na przykład odpowiedzieć na zaległe maile. W drodze możemy również się uczyć - na przykład języka obcego, co ułatwią wszelkiego rodzaju aplikacje instalowane na smartfonach.

Lista nowych zadań

Jeśli chodzi o nawyki ludzi sukcesu, nie można zapomnieć również o tym, że wielu z nich codziennie stara się zrobić coś nowego. Jest to niezwykle pomocne w rozwoju i warto wprowadzić to do swoich codziennych rytuałów. Jak to zrobić?

Na początku można spróbować zrobić listę, na której każdego dnia będziemy zapisywać coś, co zrobiliśmy po raz pierwszy. Może to być cokolwiek, na przykład ugotowanie nowej potrawy, wykorzystanie nowego narzędzia w pracy czy po prostu zmiana drogi do biura. Dzięki temu będziemy poszukiwać czegoś, co jest dla nas nowością i oswoimy się z nimi, nie będziemy bali się podejmowania nieznanych wcześniej czynności.

Nawyki człowieka sukcesu nie wymagają wiele pracy, a mogą naprawdę bardzo pomóc w budowaniu naszej kariery, dlatego z całą pewnością warto włączyć je do swojej codzienności!