Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Rozwój jest dla Ciebie ważny? Tych ludzi unikaj!

Coraz więcej z nas kładzie duży nacisk na rozwój osobisty. Chociaż nazwa wskazuje, że jest tylko nasz, często jednak wpływ na osoby z naszego otoczenia. Jeśli zależy nam na tym, by się rozwijać, piąć do góry, powinniśmy unikać pewnych typów osób. Niestety ich zachowanie bardzo często ściąga nas w dół, zniechęca do zmian, nie pozwala się spełniać. Kogo warto omijać szerokim łukiem?

Kto przeszkodzi ci w rozwoju?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo ludzie z naszego otoczenia na nas wpływają. Z pewnością wielu z nas miało w swoim miejscu pracy osobę, której specjalnością było narzekanie. Nierzadko po pewnym czasie sami łapiemy się na tym, że nic nam się nie chce i mamy ochotę ponarzekać. Codziennie bowiem słyszymy, jak jest źle - na tyle często, że sami zaczynamy w to wierzyć, choć to nieprawda! Jakich osób powinniśmy więc unikać, jeśli chcemy postawić na rozwój?

Maruda

Każdego dnia od samego rana nic jej nie pasuje: kawa jest niesmaczna, nie ma cukru, znowu ktoś zapomniał kupić mleko. Co to za firma, w której znowu nie działa klimatyzacja, przecież jest gorąco? Strasznie tutaj duszno, ale przecież tutaj nawet otwieranie okien nic nie daje. Klient znowu napisał i znowu ma pretensje, nie mam ochoty z nim rozmawiać, dlaczego mnie to znowu spotyka? Dlaczego to krzesło musi tak skrzypieć? To zadanie jest za trudne. Czy ja naprawdę robię to za takie marne pieniądze? Nie znoszę ludzi takich jak ten nowy z działu obok. Jak ja nie lubię takiej pogody. Znowu mam niedobry obiad! Za godzinę do domu i po co, skoro i tak nie ma co robić? Nie podobał mi się ten beznadziejny film! - już samo czytanie tych zdań może zmęczyć. Co można czuć, kiedy tak zachowuje się nasz współpracownik? Marudy odbierają nam chęci do pracy, motywację, koncentrację - dosłownie wszystko! Nawet jeżeli przychodzimy do pracy w świetnym humorze, szybko go tracimy. Takim osobom nigdy nic nie pasuje, do wszystkiego potrafią się przyczepić i zupełnie nic nie jest w stanie ich zadowolić. Często hiperbolizują, nawet kiedy nic złego się nie dzieje.

Każdy od czasu do czasu musi na coś ponarzekać, jednak jeśli ktoś robi to notorycznie, może nas takim zachowaniem niemal zarazić. Im dłużej będziemy tego słuchać, tym bardziej zdenerwowani i zestresowani będziemy, a trudno w takiej sytuacji o rozwój, motywację i koncentrację.

Wampir energetyczny

Wydaje ci się, że się przyjaźnicie, jednak kiedy przyjrzysz się bliżej tej relacji, okazuje się, że ta osoba siebie stawia w centrum. Najważniejsze są jego odczucia i życie. Przelewa na ciebie wszystkie swoje problemy, rozwiązujecie je wspólnie, niejednokrotnie poświęcasz mu cały swój wolny czas, a kiedy ty potrzebujesz pomocy lub po prostu chcesz porozmawiać, okazuje się, że wampir energetyczny w ogóle nie jest zainteresowany. Nie chce wiedzieć, co się dzieje w twoim życiu, bo jesteś od pocieszania i wysłuchiwania. Poświęcasz więc dużo czasu, który możesz przeznaczyć na rozwój, dla osoby, która wysysa z ciebie całą energię i sprawia, że jesteś wykończony, niezdolny do nauki czy aktywnego spędzania czasu.

Leń

Pewnie nie ma osoby, która nie lubi się czasami trochę polenić, poleżeć na kanapie, pooglądać film. Taki czas dla nas pozwala na naładowanie baterii, nabranie energii. Są jednak osoby, którym oprócz takich prostych aktywności nic się nie chce. Namawiają nas na spędzanie czasu właściwie na niczym i choć od czasu do czasu ulegamy, im częściej to robimy, tym bardziej cierpi na tym nasz rozwój. Taka osoba często dziwi się, że chcemy robić coś “nadprogramowo”, najważniejsze to zrobić swoją robotę, nie wychylać się, wrócić do domu i móc w końcu nic nie robić. Takie podejście jest dalekie dla ludzi sukcesu. Oczywiście, nie każdy musi nim zostać, ale skoro stawiasz na rozwój, sukces najpewniej jest twoim planem.

Krytyk

Czegokolwiek nie zrobisz i jak bardzo nie będziesz się starać, taka osoba cię nie doceni. Będzie starała się cię podłamać. Skrytykuje wszystko, co zrobisz i poda to w wątpliwość. Nierzadko zrobi to po prostu z zazdrości – sam nie może zmobilizować się do pracy nad sobą, więc będzie chciał sprawić, żebyś ty również porzucił tę myśl. Większość ocen będzie niesłuszna i niepoparta żadnymi racjonalnymi argumentami. Taka osoba może skutecznie zahamować  Twój rozwój.

Hejter

Rozbudowana mowa nienawiści, komentowanie w niewybredny sposób wszystkiego, co robisz, cyniczne, nieprzyjemne zdania - to wszystko cechy hejtera. Często tak jak w przypadku krytyka jest to po prostu osoba, która zazdrości innym tego, co osiągają lub chcą osiągnąć, jednak nie przebiera w słowach. Jest bezlitosna, okrutna i zrobi wszystko, żebyś się załamał.

Rozwój osobisty tylko w samotności?

Czy unikanie pewnych ludzi i rozwój osobisty w samotności się jest jedyną słuszną drogą? Oczywiście, że nie. W naszym towarzystwie z pewnością jest wiele osób, które ciągną nas w górę. Z pewnością nie raz podziwialiśmy naszego znajomego, który nauczył się kolejnego języka czy dostał nową, świetną pracę. Takie osoby pokazują nam, że to ma sens, a dzięki rozwojowi można naprawdę wiele osiągnąć. Czasami zazdrościmy, ale nie jest to zawiść, tylko motywacyjne uczucie. Dzięki takim osobom jesteśmy coraz bardziej ambitni i łatwiej osiągać nam nasze cele.

Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić w żadną ze stron. To że nasi znajomi się rozwijają, jest z pewnością świetne. Jednak zastanówmy się, czy naprawdę chcemy osiągnąć to co oni. Czasami słuchamy o ich pasjach, osiągnięciach i czujemy się bardzo źle, ponieważ uważamy, że przy tym tak naprawdę nie robimy nic. Tym samym zaczynamy poszerzać swoją wiedzę, zapominając, że jesteśmy naprawdę dobrzy w innych dziedzinach, w których znajomi, nawet bardzo ambitni, nie są biegli. Zapominamy o tym, że i my nierzadko potrafimy bardzo dużo. Koniec końców nabywamy w pocie czoła nową umiejętność, jesteśmy tym zmęczeni, a okazuje się, że tak naprawdę nie jest nam ona do niczego potrzebna. Zanim rozpoczniemy pracę nad sobą i postawimy na rozwój, zastanówmy się, dlaczego w ogóle to robimy. Być może chęć dorównania znajomym wcale nie jest najlepszą motywacją...