Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Twój dom, twoje nowe miejsce pracy. Jak organizować sobie home office?

Praca zdalna podczas pandemii okazała się koniecznością. Wielu pracowników zostało zmuszonych do zamiany części swoich mieszkań w domowe biura. Funkcjonowanie w home office wymaga jednak dobrej organizacji. Nasuwa się więc pytanie, jak stworzyć idealne miejsce do pracy z domu?

Nie taka praca zdalna straszna, jak o niej mówią

Przestawienie się na pracę z domu nie jest prostym zadaniem. Choć przyszło nam funkcjonować w innej rzeczywistości, to całkiem dobrze sobie z tym radzimy. Badania rynku wskazują, że wielu pracowników utrzymuje produktywność na podobnym poziome co w przypadku pracy biurowej lub nawet wyższym (rozpoczęty w 2010 roku dziewięciomiesięczny eksperyment z pracą zdalną wśród pracowników call center w chińskiej firmie CTrip wykazał wzrost efektywności o 13%).

Praca z domu ma wiele plusów. Dla pracownika to obniżenie kosztów, na przykład na dojazd czy spożywanie posiłków w restauracjach. Jest to też oszczędność czasu i możliwość samodzielnego planowania godzin pracy. W domu nie dekoncentrują nas koledzy z pracy. Można skupić się na wykonywanych zadaniach. Nie ma problemu ze spóźnianiem się. Badania pokazują, że i satysfakcja z pracy jest na wyższym poziomie.

Jednocześnie home office ma swoje słabsze strony. Pracującym zdalnie może doskwierać samotność. Pracując zdalnie, łatwiej utracić motywację i trudniej ją samemu odzyskać. Pojawia się też kwestia tego, kto i jak powinien sfinansować sprzęt służbowy. Do tego dochodzą kwestie techniczne, jak na przykład sprawy związane z komunikacją ze współpracownikami, poufnością danych czy dostępem do dokumentów oraz systemów informatycznych firmy. Wpływ na komfort pracy z domu mają także przepisy kodeksu pracy, nie wspominając o tym, jak wielką przeszkodą w domowym biurze może być życie prywatne, np. w związku z wychowywaniem dzieci czy podejściem innych domowników.

Właśnie dlatego tak bardzo ważna jest odpowiednia organizacja pracy zdalnej. Ten model pracy wymaga wysokiej samodyscypliny i umiejętności gospodarowania własnym czasem. Duże znaczenie ma kwestia odpowiedniego planowania oraz dotrzymywania wyznaczonych sobie terminów i postanowień. Warto więc opracować i wprowadzić w życie swoje zasady pracy zdalnej z domu.

Równowaga między pracą a życiem prywatnym

Znalezienie odpowiedniego balansu między sprawami zawodowymi i prywatnymi ma kluczowe znaczenie dla poprawy efektywności pracy. Zachowanie takiej równowagi wymaga dobrego planowania i przestrzegania narzuconych sobie ograniczeń. Istotne jest tu wyznaczenie stałych godzin pracy i dotrzymywania ich harmonogramu. Dotyczy to także przerw od pracy, o których również warto pamiętać. Wszytko musi być uporządkowane, w przeciwnym wypadku można zatonąć w morzu codziennych domowych obowiązków i wypaść z rytmu pracy. O swoim planie należy poinformować resztę domowników, by nie odciągali uwagi od pracy codziennymi sprawami.

Roztropnie jest wypracować sobie zestaw codziennych nawyków. To pozwala wpaść w zdrową rutynę, dzięki której łatwiej się zmotywować do pracy i dotrzymać założonych planów. Trzeba też pozbyć się wszelkich rozpraszaczy i rzeczy, które mogą przeszkadzać. Dobrze mieć na koniec aktywności zawodowej swego rodzaju rytuał, pozwalający na pozostawienie biurowych obowiązków w pracy. Nie należy zresztą zapominać o tym, by poświęcić właściwą ilość czasu na odpoczynek, relaks i rozrywkę. To równie ważny element, jeśli zależy nam na własnej efektywności i wypracowaniu work-life balance.

Zadbaj o ergonomię stanowiska pracy

Istotną kwestią jest także aranżacja miejsca pracy. Najlepiej, aby to było osobne miejsce w domu, ciche i komfortowe, w którym nikt i nic nie będzie przeszkadzać. Nie w każdym mieszkaniu jest to możliwe, ale jednak utworzenie własnego kącika pracy ułatwia przestawienie się z trybu dziennego na tryb zawodowy. Z tego względu lepiej też do pracy zakładać inny strój niż piżama czy szlafrok. Sztywny dress code nie jest wymagany, lecz i w drugą stronę nie warto przesadzać.

Dobrze jeśli w miejscu pracy mamy funkcjonalne biurko, kilka podstawowych mebli i ergonomiczny fotel biurowy. Regał na książki i dokumenty pozwala trzymać wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy pod ręką i umożliwia ich zebranie tam na stałe – to jeden z powodów, dla których praca na kanapie w salonie jest gorszym pomysłem. Z kolei odpowiednio duża przestrzeń na biurku ułatwia sprawną pracę. Natomiast ergonomiczny fotel podnosi jej komfort, zapobiega zbyt szybkiemu przemęczaniu się i dekoncentracji, a także zmniejsza negatywne skutki siedzącego trybu życia.

W przypadku foteli najlepiej szukać modeli, które zapewniają jak największą możliwość regulacji. Idealnie sprawdzą się fotele ergonomiczne z serii Ergohuman, np. Ergohuman Plus Elite LE02. W tej wersji tapicerkę siedziska i oparcia stanowi skóra naturalna w kolorze kremowym, dzięki czemu fotel wygląda bardziej reprezentacyjnie. To może mieć znaczenie dla osób, które przeprowadzają wideokonferencje. Najważniejsze jednak, że Ergohuman posiada szeroki zakres regulacji poszczególnych elementów – od zagłówka, przez oparcie i niezależną część lędźwiową, podłokietniki, aż po siedzisko. Dzięki temu lepiej można dostosować fotel do potrzeb użytkownika, co przekłada się na komfort pracy.

fotel ergonomiczny ergohuman

Sprzyjające skupieniu, wygodne miejsce pracy ma kluczowe znaczenie dla jej jakości. Jeśli więc  potrzebujesz mebli do domowego biura, a w szczególności jeśli szukasz ergonomicznego fotela do swojego home office, wszystkie niezbędne elementy wyposażenia miejsca pracy w domu znajdziesz w sklepie Centrum Krzeseł.

Czy praca zdalna zostanie z nami na dłużej?

O ile przed pandemią praca zdalna bywała przywilejem lub nagrodą, np. za staż, dodatkowym benefitem albo niezbyt mile widzianą przez pracodawcę alternatywą dla pracy biurowej, o tyle w czasach koronawirusa jest codziennością. Ta sytuacja zmieni rzeczywistość pracowników i pracodawców. Jak wskazują analizy rynkowych trendów, po SARS-COV-2 telepraca będzie częstszym zjawiskiem (np. firma doradcza Global Workplace Analytics szacuje, że już w 2021 r. około 25-30% pracowników będzie pracowało z domu przez kilka dni w tygodniu). Pracodawcy chętniej będą pozwalać na wykonywanie obowiązków poza siedzibą firmy.

Praca zdalna nie jest wymarzonym modelem pracy dla każdego. Wielu pracowników z pewnością nie może się doczekać, kiedy znikną wszelkie restrykcje i będzie można powrócić do biura. Ale znajdą się i tacy, którzy z radością skorzystają na zmianie trendów, ciesząc się z rosnącej akceptacji dla pracy zdalnej. Dobrze jednak, aby obie grupy pracowników znały metody dobrej organizacji pracy z domu i by jak najwięcej osób wiedziało, jak optymalnie przygotować prywatne home office.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera