Czym wyróżnia się praca zdalna i jakie są jej wady i zalety?
Praca zdalna cieszy się dużą popularnością. Dla niektórych pracowników wykonywanie obowiązków zawodowych w tym trybie stanowi miły benefit pozapłacowy, a inni wręcz nie wyobrażają sobie pracowania w inny sposób. Czym wyróżnia się praca zdalna? Jakie są jej wady i zalety?
Co to jest praca zdalna?
Mianem pracy zdalnej określa się wykonywanie obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy. W praktyce może to oznaczać pracowanie z różnych miejsc – najczęściej z domu, choć czasami również z ulubionej kawiarni, w trakcie podróży itp. To potoczne rozumienie tego terminu. Warto bowiem pamiętać, że w przeszłości w polskim prawodawstwie nie istniało pojęcie pracy zdalnej. Jej definicję wprowadzono dopiero w 2023 roku. Obecnie, według Kodeksu pracy, zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych polega na wypełnianiu pracy w całości lub częściowo w miejscu, które wskazał pracownik (np. pod adresem jego zamieszkania). Co ważne, podwładny za każdym razem musi uzgodnić miejsce pracy zdalnej z pracodawcą.
Jak znaleźć pracę zdalną?
Współcześnie znalezienie pracy zdalnej, zwłaszcza w niektórych branżach, nie jest trudne. Oferuje ją coraz więcej firm. Aby poznać ciekawe możliwości, warto wejść np. na stronę https://www.randstad.pl/praca-zdalna/. Jest to witryna agencji zatrudnienia Randstad, na której również można znaleźć tego typu ogłoszenia. Warto szukać ich także na innych portalach, najlepiej tych ogólnopolskich, specjalizujących się w publikowaniu ofert pracy. Informacje o możliwości zdalnego wypełniania zadań zawodowych najczęściej można znaleźć w treści ogłoszeń, czasami nawet w ich nagłówkach.
Należy przy tym podkreślić, że istnieją zawody, w których znalezienie pracy zdalnej będzie o wiele łatwiejsze niż w innych. Należą do nich m.in. profesja programisty, grafika, tłumacza, specjalisty ds. social mediów, copywritera i dziennikarza.
Zalety i wady pracy zdalnej
Praca zdalna ma swoje wady i zalety. Z perspektywy pracownika korzyścią z wypełniania obowiązków zawodowych w tym trybie jest na pewno większa elastyczność, a także oszczędność czasu i pieniędzy wynikająca z tego, że nie trzeba dojeżdżać do firmy. Pozwala to także wypracować lepszy work-life balance. Wbrew obawom pracodawców wielu pracowników jest też bardziej produktywnych i efektywnych, pracując zdalnie. Jest to pozytywne zarówno dla podwładnych, jak i ich szefów. Z perspektywy właścicieli firm dodatkową zaletę stanowi również redukcja kosztów związanych z utrzymaniem biura.
Jeśli chodzi o wady – praca zdalna wymaga dużo samozaparcia i motywacji, Aby faktycznie wypracować dobry work-life balance, trzeba także świetnej organizacji czasu. Nie każda osoba się w tym odnajdzie. Wykonywanie obowiązków poza firmą wiąże się ponadto z brakiem bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami, co również może mieć negatywne skutki. Niekiedy prowadzi do poczucia wyobcowania, ogranicza możliwości uczenia się od innych i odbiera szanse na integrację.
Artykuł sponsorowany
Sprostowanie świadectwa pracy po wyroku sądu – czy pracodawca dokonuje go samodzielnie, czy na wniosek?
Działalność związkowa i uprawnienia związków zawodowych
Czy praca zdalna wlicza się do stażu pracy i emerytury?
Praca zdalna – o czym powinien wiedzieć pracownik
Praca zdalna za granicą? Sprawdź, o czym musisz pamiętać, pracując z różnych zakątków świata
Praca zdalna i telepraca to nie to samo
Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?
Nowa praca zdalna. Jak zacząć pracę na odległość?
Twój dom, twoje nowe miejsce pracy. Jak organizować sobie home office?
Praca zdalna - poznaj jej plusy i minusy