Poradnik Pracownika

Czym wyróżnia się praca zdalna i jakie są jej wady i zalety?

Praca zdalna cieszy się dużą popularnością. Dla niektórych pracowników wykonywanie obowiązków zawodowych w tym trybie stanowi miły benefit pozapłacowy, a inni wręcz nie wyobrażają sobie pracowania w inny sposób. Czym wyróżnia się praca zdalna? Jakie są jej wady i zalety?

Co to jest praca zdalna?

Mianem pracy zdalnej określa się wykonywanie obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy. W praktyce może to oznaczać pracowanie z różnych miejsc – najczęściej z domu, choć czasami również z ulubionej kawiarni, w trakcie podróży itp. To potoczne rozumienie tego terminu. Warto bowiem pamiętać, że w przeszłości w polskim prawodawstwie nie istniało pojęcie pracy zdalnej. Jej definicję wprowadzono dopiero w 2023 roku. Obecnie, według Kodeksu pracy, zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych polega na wypełnianiu pracy w całości lub częściowo w miejscu, które wskazał pracownik (np. pod adresem jego zamieszkania). Co ważne, podwładny za każdym razem musi uzgodnić miejsce pracy zdalnej z pracodawcą.

Jak znaleźć pracę zdalną?

Współcześnie znalezienie pracy zdalnej, zwłaszcza w niektórych branżach, nie jest trudne. Oferuje ją coraz więcej firm. Aby poznać ciekawe możliwości, warto wejść np. na stronę https://www.randstad.pl/praca-zdalna/. Jest to witryna agencji zatrudnienia Randstad, na której również można znaleźć tego typu ogłoszenia. Warto szukać ich także na innych portalach, najlepiej tych ogólnopolskich, specjalizujących się w publikowaniu ofert pracy. Informacje o możliwości zdalnego wypełniania zadań zawodowych najczęściej można znaleźć w treści ogłoszeń, czasami nawet w ich nagłówkach.

Należy przy tym podkreślić, że istnieją zawody, w których znalezienie pracy zdalnej będzie o wiele łatwiejsze niż w innych. Należą do nich m.in. profesja programisty, grafika, tłumacza, specjalisty ds. social mediów, copywritera i dziennikarza.

Zalety i wady pracy zdalnej

Praca zdalna ma swoje wady i zalety. Z perspektywy pracownika korzyścią z wypełniania obowiązków zawodowych w tym trybie jest na pewno większa elastyczność, a także oszczędność czasu i pieniędzy wynikająca z tego, że nie trzeba dojeżdżać do firmy. Pozwala to także wypracować lepszy work-life balance. Wbrew obawom pracodawców wielu pracowników jest też bardziej produktywnych i efektywnych, pracując zdalnie. Jest to pozytywne zarówno dla podwładnych, jak i ich szefów. Z perspektywy właścicieli firm dodatkową zaletę stanowi również redukcja kosztów związanych z utrzymaniem biura.

Jeśli chodzi o wady – praca zdalna wymaga dużo samozaparcia i motywacji, Aby faktycznie wypracować dobry work-life balance, trzeba także świetnej organizacji czasu. Nie każda osoba się w tym odnajdzie. Wykonywanie obowiązków poza firmą wiąże się ponadto z brakiem bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami, co również może mieć negatywne skutki. Niekiedy prowadzi do poczucia wyobcowania, ogranicza możliwości uczenia się od innych i odbiera szanse na integrację.

Artykuł sponsorowany