Nowa praca zdalna. Jak zacząć pracę na odległość?
Wykonywanie pracy zdalnej nie jest niczym nowym. W świecie powszechnego rozwoju cyfrowego realizowanie pracy na odległość, poza biurem, w niektórych branżach stało się standardem. Często praca zdalna była też łączona z wykonywaniem pracy stacjonarnej. Jednak przyszła pandemia i dla wielu firm coś, co wcześniej było obce, nagle musiało stać się normą. Zarówno dla pracodawców, jak i pracowników wyzwaniem stało się zatrudnienie nowych osób i wdrożenie ich do firmy od początku w formie niestacjonarnej. Jak wygląda nowa praca zdalna, kiedy od pierwszych chwil obecności w organizacji widzimy naszych współpracowników tylko na kamerze? Jak się odnaleźć w nowej sytuacji? Czy są jakieś zalety? Odpowiadamy!
Pierwsze dni w pracy zdalnej
Po przejściu przez cały proces rekrutacyjny, który zapewne również odbywał się w formie zdalnej, zaczynamy pracę w nowym miejscu. No może nie tyle w nowym miejscu, a w nowej firmie – bo „miejsce” to prawdopodobnie nasz dom. Pierwszy dzień w nowej pracy zawsze jest stresujący. Nowy szef, nowy zespół, nowe zadania. Ogromny stres i wiele pytań bez odpowiedzi. A jeśli dodamy do tego wszystkiego fakt, że nie idziemy do nowego biura, tylko zostajemy w domu przed swoim komputerem? Jak się zachować i czego można się spodziewać?
Od pierwszego dnia pracy zaczyna się proces tzw. onboardingu. Niektóre firmy podchodzą do niego bardzo profesjonalnie, według określonych procedur. Inne wprowadzają nowych pracowników bardziej elastycznie. Niemniej jednak niemal wszystkie przedsiębiorstwa w jakiś sposób wdrażają nowego pracownika do organizacji. Z pewnością jeszcze przed pierwszym dniem pracy ktoś z działu HR, kadr albo przyszły menedżer przekaże wszystkie potrzebne informacje do zalogowania się na odpowiednich platformach. Jeśli tak się nie stanie, warto o to dopytać przed rozpoczęciem pracy.
Dużym prawdopodobieństwem jest, że w pierwszych chwilach w nowej pracy zostaniesz zaproszony na spotkanie z przełożonym lub zespołem. To bardzo ważne spotkanie, ponieważ to na nim zrobimy tzw. pierwsze wrażenie. Jak dobrze na nim wypaść, opiszemy w dalszej części artykułu. Na spotkaniu zostaną nam przekazane obowiązki i zakres odpowiedzialności. Być może uda się poznać członków zespołu. Z pewnością takie spotkanie jest dobrym czasem i miejscem na dopytanie o wszystkie kwestie organizacyjne, jeśli nie zostały wyjaśnione wcześniej. Należą do nich:
- czy i jak potwierdza się przybycie do pracy (w tym przypadku przybycie należy rozumieć poprzez bycie dostępnym online);
- czy i jak zgłasza się przerwy (warto też ustalić, ile one trwają) – przerwy są jednym z podstawowych praw pracowniczych i przysługują nawet podczas pracy zdalnej;
- czy potrzebne są jakieś sprzęty do wykonywania pracy i czy firma je zapewnia – te kwestie powinny być wyjaśnione jeszcze przed przyjęciem do pracy;
- czy istnieją jakieś rutyny, o których należy wiedzieć (np. cykliczne spotkania lub inne);
- kto i w jaki sposób będzie przekazywał zadania do wykonania oraz jak będzie rozliczana wykonana praca;
- oraz wszystkie inne, jakie przychodzą nam do głowy.
Dobrze jest notować wszystkie istotne informacje podawane podczas takiego spotkania.
Po spotkaniu wprowadzającym w zależności od ustaleń można spodziewać się maila z pierwszymi zadaniami do wykonania. Być może będą miały też miejsce spotkania z innymi osobami, które będą nas wdrażały i szkoliły z określonym zakresie.
Z pewnością każdy kolejny dzień w nowej pracy będzie coraz łatwiejszy.
Jak zrobić dobre wrażenie na odległość
Pierwsze wrażenie jest w nowej pracy bardzo istotne. Jednak jak to zrobić, kiedy wykonujemy pracę zdalną? Z pewnością nie jest to zadanie łatwe, ale warto postarać się wypaść jak najlepiej. Jak tego dokonać? Podpowiadamy:
- bądź uśmiechnięty i uprzejmy dla współpracowników i nowo poznanych osób;
- bądź otwarty na poznawanie nowych ludzi;
- bądź komunikatywny – nawet jeśli z natury jesteś introwertykiem, postaraj się nawiązywać kontakt z ludźmi z firmy;
- wywiązuj się ze swoich zadań – każdy członek zespołu doceni twoją obecność, jeśli w realny sposób odciążysz zespół w wykonywanej pracy.
Bez względu na to, czy pracę zaczyna się w siedzibie firmy, czy zdalnie – ludzie lubią poznawać osoby nastawione pozytywnie. Warto postarać się chociaż trochę opanować swój stres i wyjść z inicjatywą poznania innych. Jeśli w pierwszych dniach uda się spotkać z zespołem, warto się przedstawić i powiedzieć kilka słów o sobie. Czym zajmowaliśmy się do tej pory, co robimy najlepiej. To z pewnością pomoże przełamać „pierwsze lody”.
Dobre praktyki. Jakich błędów nie popełniać?
Praca zdalna wiąże się z różnymi wyzwaniami. Szczególnie w nowej organizacji zadanie jest utrudnione. Warto zwrócić uwagę na pewne kwestie i sytuacje, których z pewnością należy unikać.
- Poznaj hierarchię i strukturę organizacyjną firmy – to pomoże ci uniknąć pisania być może zbyt bezpośrednich wiadomości do osób będących w hierarchii wyżej od ciebie.
- Nie zachowuj się jak małe dziecko, które wstydzi się o coś zapytać.
- Nie dystansuj się od współpracowników, dobra komunikacja będzie wtedy utrudniona.
- Nie krytykuj – wytykanie wszystkich dostrzeżonych błędów może nie być docenione.
Z kolei te zachowania z pewnością pomogą ci w nowej pracy:
- Postaraj się jak najszybciej „wejść” w nowe obowiązki.
- Wyrażaj swoje zdanie, przekazuj swoje sugestie, ale nie narzucaj ich.
- Dziel się swoim doświadczeniem, może to być inspirujące dla osób dłużej pracujących w firmie.
- Angażuj się w swoje zadania, ale również w zadania zespołowe.
- Oferuj swoje wsparcie – każdy doceni chęć pomocy w wykonywaniu swoich zadań.
Czy praca zdalna będzie już normą?
Jak zostało wspomniane na początku, chociaż praca zdalna nie jest czymś zupełnie nowym, to pandemia koronawirusa spowodowała, że stała się ona normą nawet dla organizacji niekorzystających nigdy wcześniej z takiego rozwiązania. Wielu ekspertów przewiduje, że pandemia na stałe odciśnie swoje piętno również w tej sferze, a praca zdalna stanie się standardową formą wykonywania obowiązków służbowych. Nawet jeśli nie w pełnym wymiarze czasu pracy, to chociaż przez część tygodnia. Wynika to również z faktu, że wiele organizacji, aby przetrwać, było zmuszonych zainwestować w różnego rodzaju sprzęt i oprogramowanie do wykonywania pracy zdalnej. Niewykorzystanie tego w późniejszym czasie byłoby zwyczajnie nieopłacalne i zamiast inwestycją – stałoby się kosztem. Eksperci wskazują również na to, że pracę zdalną będzie wymuszał rynek pracy, a dokładnie pracownicy. Ludzie nauczyli się efektywnie wykonywać swoje zadania, przyzwyczaili się do pracy z domu, a do tego – dostrzegli jej zalety (oszczędność czasu na dojazdy do firmy, większa elastyczność łączenia pracy z opieką nad dziećmi). Z pewnością część z pracowników będzie chciała kontynuować taki rodzaj zatrudnienia.
Podsumowując, nowa praca zdalna z pewnością jest stresująca, podobnie jak początki w nowej pracy w formie stacjonarnej. Odpowiednie przygotowanie się do tego „zadania” oraz unikanie pewnych błędów z pewnością pozwoli jednak pracownikowi szybko odnaleźć się w nowej sytuacji.
Czy praca zdalna wlicza się do stażu pracy i emerytury?
Praca zdalna – o czym powinien wiedzieć pracownik
Praca zdalna za granicą? Sprawdź, o czym musisz pamiętać, pracując z różnych zakątków świata
Praca zdalna i telepraca to nie to samo
Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?
Czym wyróżnia się praca zdalna i jakie są jej wady i zalety?
Twój dom, twoje nowe miejsce pracy. Jak organizować sobie home office?
Praca zdalna - poznaj jej plusy i minusy