Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Pierwszy dzień w pracy – jak się zachować?

Pierwszy dzień w pracy dla każdego wiąże się ze stresem – jednak pamiętajmy, że wszyscy kiedyś zaczynali i z pewnością czuli się początkowo niepewnie w nowym środowisku. Martwimy się właściwie o wszystko – jak wypadniemy, czy się spodobamy, czy inni nas polubią. Jeśli więc postaramy się przygotować do tego dnia, z pewnością będzie nam łatwiej przetrwać i nie poddać się nadmiernemu zestresowaniu.

Każdy kiedyś zaczynał

Kiedy zaczynamy pierwszy dzień w pracy, pamiętajmy, że każdy kiedyś zaczynał. Nawet jeśli ktoś będzie nas traktował lekceważąco czy z góry – on także był na naszym miejscu! Dlatego też jeśli nawet odniesiemy wrażenie, że nie na wszystkich zrobiliśmy dobre wrażenie, nie przejmujmy się tym. 

Prędzej czy później współpracownicy nas lepiej poznają i wtedy wyklaruje się, jaki tak naprawdę mają do nas stosunek. Nierzadko ktoś, kto na początku wydaje się do nas wrogo nastawiony, później okazuje się naszym najlepszym współpracownikiem.

Dlatego też warto nastawić się pozytywnie. Dzisiaj jest nasz pierwszy dzień w pracy, ale już niedługo będziemy się w niej czuli bardzo swobodnie. Zacznijmy się martwić dopiero, jeśli tak się nie stanie.

Pierwszy dzień w pracy – przygotowania

Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach pierwsze wrażenie jest kluczowe, w związku z tym warto dobrze przygotować się do pierwszego dnia. 

 1. Przede wszystkim dzień wcześniej wyśpijmy się. Zmęczenie na pewno nie sprawi, że poczujemy się lepiej, stres się zwiększy. Zadbajmy o to, by być nawodnionym, jeść zbilansowane posiłki i spać odpowiednio dużo, aby pierwszego dnia w pracy czuć się naprawdę dobrze!
 2. Ubierz się w coś odpowiedniego – w wielu firmach panuje określony dress code, nawet jeśli nie ma oficjalnych wytycznych. Dlatego, kiedy dowiemy się, że dostaniemy pracę, warto o to dopytać. Jeśli nie dopasujemy stroju, możemy czuć się nieswojo i przyciągać spojrzenia. 
 3. Wyglądaj świeżo i lekko – wyprasuj ubrania, bądź wypoczęty, miej świeżą fryzurę.
 4. Zabierz notatnik i długopis – pierwszego dnia z pewnością będziesz dużo notować, w końcu dowiesz się wielu nowych informacji. Dlatego też kartka i długopis będą niezbędne. Oczywiście z pewnością nie będzie problemu dostać taki zestaw na miejscu, ale przygotowanie ich nie zaszkodzi. 
 5. Przygotuj również kilka zdań o sobie. Całkiem prawdopodobne jest, że przy przedstawianiu cię współpracownikom, będą oni oczekiwali, że powiesz o sobie coś więcej. 

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Pierwszy dzień pracy, to pierwsze wrażenie pracowników na nasz temat. Trudno z nim walczyć, dlatego warto już na początku postarać się, by było ono jak najlepsze. Co możemy zrobić?

 1. Bądź punktualny
  Zacznij od tego, żeby się nie spóźnić. Z pewnością nie zostanie to dobrze odebrane, poza tym możesz opóźnić działania całego zespołu. Jeśli chcesz się pokazać z jak najlepszej strony, szanuj czas innych osób.

 2. Poznaj pracowników
  Przedstaw się nowym współpracownikom, porozmawiaj z nimi, bądź miły, uśmiechnięty i przede wszystkim – postaraj się zapamiętać imiona. Na początku może być to trudne, ale po coś masz ze sobą ten notatnik, prawda?

 3. Nie chowaj się
  Nie chowaj się w kącie, nie udawaj, że cię nie ma. Wręcz przeciwnie, spraw, żeby każdy wiedział, że już pracujesz i że jesteś otwarty na innych. Nie uciekaj również przed przełożonymi. Oni także chcą cię poznać, porozmawiać z tobą, jesteś teraz częścią zespołu i nic w tym dziwnego. Nie przemykaj więc korytarzami jak cień, ale staraj się porozmawiać z każdym, kto stanie na twojej drodze.

 4. Dopytuj, ucz się
  Pierwszy dzień w pracy najczęściej polega na wdrażaniu w obowiązki. Warto robić dokładne notatki i starać się zapamiętać wszystko, co zostanie ci przekazane. Jeśli w trakcie pojawiają się jakieś pytania, zapisuj je albo zadawaj od razu. Zanim jednak zajmiesz komuś czas, upewnij się, że samodzielne wyszukanie odpowiedzi nie jest szybsze. Postaraj się również nie nadwyrężać czyjejś cierpliwości i nie pytaj kilka razy o to samo (pamiętaj o notatkach!). 

 5. Jeśli coś ci nie wychodzi, nie bój się o tym powiedzieć
  Kiedy się uczyć, jeżeli nie teraz? Korzystaj z okazji i poproś kogoś o pomoc w wyjaśnieniu niezrozumiałych dla ciebie zagadnień i zadań.

 6. Odłóż telefon
  Przede wszystkim wycisz dźwięki telefonu, szczególnie jeśli nie wiesz, jakie są ustalenia współpracowników w tej kwestii. Staraj się nie sprawdzać ciągle, czy ktoś do ciebie napisał, nie zajmuj się sprawami niezwiązanymi z pracą. Wyłącz internet, nie spędzaj czasu pracy na komunikatorze, rozmawiając ze znajomymi. W kuchni czy innych miejscach, gdzie możesz poznać pracowników, nie siedź z nosem w telefonie – przedstaw się, poznawaj nowych ludzi.

 7. Dowiedz się jak najwięcej o firmie
  Od podstawowych rzeczy, takich jak to, czy musisz mieć własny kubek, po firmowe tradycje – pierwszy dzień pracy, to świetny czas na poznanie organizacji od kuchni. Niekoniecznie muszą być to rzeczy związane z twoim stanowiskiem, ale na przykład obsługa ekspresu do kawy. 

 8. Nie zrażaj się
  Pierwszego dnia wszyscy mogą się wydawać bardzo zgrani. Możesz mieć wrażenie, że odstajesz od reszty i nie uda ci się stać jej częścią. Ktoś może na ciebie źle spojrzeć. Ktoś inny powiedzieć coś, co wyda ci się niemiłe. Nie przejmuj się tym! Z czasem wszystko może się zmienić. Pierwsze dni są zawsze nietypowe, często niekomfortowe, szczególnie jeśli wszyscy się już dobrze znają, ale to szybko bardzo często mija bezpowrotnie. 

Pierwszy dzień pracy bywa trudny i bardzo stresujący. Dlatego też warto się do niego przygotować i przede wszystkim pozytywnie nastawić. Jeśli będziemy spokojniejsi, łatwiej będzie nam się odnaleźć.