Poradnik Pracownika

Jakie umiejętności wpisać w CV - czy ubarwianie się opłaca?

Kiedy szukamy pracy, często rozsyłamy CV i listy motywacyjne hurtowo. Nie przykładamy do nich należytej uwagi, kopiujemy z internetu frazesy używane przez ¾ innych osób starających się o przyjęcie. Czy rekruter zwróci uwagę na 30 CV, które wygląda dokładnie tak samo? Powinno to być z całą pewnością pytanie retoryczne. Jeżeli zależy nam na stanowisku, na które aplikujemy, musimy przygotować życiorys i list motywacyjny bardzo precyzyjnie. Na co zwracać największą uwagę? Czy można ubarwiać doświadczenie? Jakie umiejętności wpisać w CV? Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania.

Forma czy treść?

Zacznijmy od tego, że zarówno treść, jak i forma są tak samo ważne. Oczywiście trudniej przekonać do siebie rekruterów dobrze zaprojektowanym CV, jeżeli nie mamy doświadczenia, jednak kto wie, może kreatywność nie zostanie doceniona? Wiele czynników jest branych pod uwagę, dlatego z całą pewnością dopracowanie strony wizualnej okazuje się istotne.

Zwróćmy uwagę na układ, czytelność, postarajmy się, żeby list i życiorys były spójne, dopasujmy fonty i nie używajmy zbyt wielu podkreśleń czy krzykliwych barw. Postawy na przejrzystość. Wybierzmy również odpowiednie zdjęcie - zrezygnujmy z selfie lub naszej twarzy wyciętej ze zdjęcia grupowego. Dla jasności - wakacyjne fotografie również nie są w porządku. Najlepiej postawić na zdjęcia, które wykonywane są do dokumentów.

A gdyby tak ubarwić doświadczenie?

Gdy jesteśmy pewni, że coś potrafimy, jednak nie mamy żadnego doświadczenia zawodowego w tym zakresie, może nam przejść przez myśl, aby wymyślić jedno ze stanowisk i nieco ubarwić swoje CV. Oczywiście w życiorysie musimy przedstawić siebie jak najlepiej, ale oszukiwanie jest absolutnie niedopuszczalne. To, czy pracowałeś na jakimś stanowisku, łatwo jest zweryfikować, a kłamstwo skreśli cię w oczach przyszłego pracodawcy. Jeżeli zastanawiasz się jakie umiejętności wpisać w CV, to na pewno niech będą to te prawdziwe.

Skoro uważasz, że umiesz coś robić, zamieść to w innej sekcji, zastanów się jakie umiejętności wpisać w CV, ewentualnie napisz o tym w liście motywacyjnym, dzięki temu unikniesz nieprzyjemności i nie pominiesz tego, co dla ciebie istotne.

Obowiązki na poprzednich stanowiskach

Niektóre nazwy stanowisk brzmią bardzo tajemniczo, nierzadko może się okazać, że specjalista do spraw łączności może łączyć części długopisów. Być może przykład jest przerysowany, jednak nie zawsze nazwa idzie w parze z listą obowiązków. Możliwe też, że zakres obowiązków był dużo szerszy, niż wskazywałaby na to pełniona funkcja. Jeżeli tak jest, z pewnością warto wspomnieć w swoim życiorysie o zadaniach, jakie do nas należały.

Osiągnięcia są istotne, ale nie kluczowe

To jasne, że każdy chce pochwalić się swoimi osiągnięciami. Jednak pamiętajmy, że ważniejsze jest to, czym zajmowaliśmy się przez większość czasu. Nie znaczy to, że nie należy o nich mówić, wręcz przeciwnie, jednak warto przeznaczyć na nie osobną sekcję. Nie bójmy się mówić o sukcesach - w końcu ciężko na nie pracowaliśmy.

Jakie umiejętności wpisać w CV?

Z pewnością każdy, kto tworzy życiorys, zastanawia się, jakie umiejętności wpisać w CV. Czy zrezygnować z kompetencji miękkich? Czy coś pominąć? A może dodać? Czy sugerować się ogłoszeniem? Problem mogą mieć zarówno ci, którzy nie wiedzą, co napisać, jak i ci, których umiejętności są szerokie.

Przede wszystkim, jak w przypadku każdej innej części CV, także tutaj nie wolno oszukiwać. Warto też rozważyć, czy popularne miękkie kompetencje, które przewijają się w wielu wzorach życiorysach, np. komunikatywność lub umiejętność pracy w grupie, naprawdę nas opisują. Poszukajmy do każdej z nich przykładu z życia zawodowego.

Spójrzmy również na ogłoszenie, jeżeli w wymaganiach znajdują się kompetencje miękkie, które posiadamy, napiszmy o nich. Jeśli jednak nie ma o nich mowy, a my mamy długą listę kompetencji twardych, skupmy się na nich. Je również postarajmy się jakoś udowodnić, przynajmniej przykładem.

Czy pomijać zainteresowania?

Czy, tworząc CV, poświęcać jego część swoim zainteresowaniom? Oczywiście, że warto to zrobić. Jednak powinniśmy i tę sekcję dokładnie przemyśleć. Przede wszystkim unikajmy ogólnych, oklepanych hobby: muzyka, film, teatr. Jeżeli rzeczywiście to nasza pasja, z całą pewnością możemy je zawęzić, podać ulubiony gatunek muzyki, rodzaj filmów czy książek.

Z drugiej jednak strony nie zapędzajmy się. Czasami wyszukanie nieoczywistych zainteresowań, o których tak naprawdę nie mamy pojęcia, może być dużym błędem. Nie mamy pewności, że rekruter od lat nie ćwiczy capoeiry i nie zapyta nas o coś, na co odpowiedzi nie będziemy znać. Stracimy w jego oczach i okażemy się całkowicie niewiarygodni.

Czasami lepiej po prostu zrezygnować z wpisywania zainteresowań lub dopasować je do stanowiska, o które się staramy. Dzięki temu unikniemy wpadek i niewygodnych pytań.

Napisanie życiorysu wydaje się bułką z masłem, warto jednak zdać sobie sprawę, że tego fragmentu poszukiwań pracy nie można zaniedbać. Dzięki takiemu niepozornemu dokumentowi możemy zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy i znaleźć wymarzoną posadę. Warto więc poświęcić na stworzenie i zastanowienie się, jakie umiejętności wpisać w CV, dłuższą chwilę.