Poradnik Pracownika

Targi pracy - jak mogą Ci pomóc w karierze?

Targi pracy do doskonała okazja do stworzenia sieci kontaktów, poznania interesujących nas firm i znalezienia pracy. Niestety dla wielu uczestników jest to wciąż spacer między stoiskami przedsiębiorców w celu zdobycia firmowych gadżetów - długopisów, notesów itp. Jednak kolejna piłeczka antystresowa nie musi być jedyną korzyścią z takiego wydarzenia. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że targi pracy mogą pomóc nam w rozwoju kariery. W jaki sposób z nich korzystać, by właśnie tak się stało? W niniejszym artykule odpowiemy na to pytanie.

Kto może przyjść na targi pracy?

Istnieje przekonanie, że targi pracy to doskonała okazja na znalezienie zatrudnienia dla studentów i absolwentów. Czy to znaczy, że osoby z doświadczeniem zawodowym, które funkcjonują już na rynku pracy, nie mają tam czego szukać? Oczywiście, że nie! Dobrym powodem do odwiedzenia targów pracy jest chęć zmiany pracy, trwające poszukiwania czy chociażby nawiązanie kontaktów biznesowych. Organizowane są również targi branżowe, które są świetnym miejscem dla osób z doświadczeniem. Na targi pracy może więc udać się właściwie każdy.

Targi pracy - jak z nich korzystać?

Jeżeli szukamy pracy i decydujemy się na odwiedzenie targów, musimy się do tego wydarzenia odpowiednio przygotować. W przeciwnym razie najprawdopodobniej spędzimy ten czas właśnie na zbieraniu „fantów”. Wystarczy poświęcić kilka godzin, by wynieść z takich spotkań jak najwięcej doświadczeń. Co jest ważne i na czym powinniśmy się skupić?

  1. Jakie firmy pojawią się na targach?
    Dużym błędem jest niezapoznanie się z firmami, które pojawiają się na targach pracy. Jeśli tego nie zrobimy, najprawdopodobniej będziemy błądzić, jak we mgle. Warto przyjrzeć się liście, która z pewnością pojawi się na stronie targów. Początkowo zadajmy sobie pytanie, jakie branże nas interesują, co chcielibyśmy robić. Kiedy stanie się to dla nas jasne, łatwiej będzie nam wybrać te przedsiębiorstwa, z których przedstawicielami naprawdę chcemy porozmawiać. O każdym z nich warto przeczytać, dowiedzieć się, czym dokładnie zajmuje się firma, jaka jest jej historia, jakie projekty wykonała. Dzięki temu czas rozmowy z jej pracownikami możemy poświęcić na coś więcej niż tylko opis działalności.

  2. Czego chcę się dowiedzieć o firmach pojawiających się na targach?
    Jeśli chcemy nawiązać kontakty biznesowe czy znaleźć pracę, z pewnością musimy porozmawiać z przedstawicielami firm, które nas zainteresowały. O co pytać? Warto pominąć pytania o działalność, takie informacje bowiem możemy znaleźć wcześniej w internecie. Przy okazji targów możemy porozmawiać o tym, jak wygląda praca w firmie, jakie rekrutacje są aktualnie przeprowadzone, jak wygląda rozwój w firmie, organizacja, możemy zapytać także o kursy, szkolenia, możliwości stażu itp. Dzięki tym informacjom upewnimy się, czy dane przedsiębiorstwo jest właśnie tym, którego szukamy.

  3. Czy warto przygotować dokumenty aplikacyjne?
    Wiele osób zastanawia się, czy na targi warto zabrać swoje CV. Zdecydowanie warto mieć ze sobą kilka kopii. Można pokusić się nawet o życiorys w języku angielskim. Niektóre firmy od razu proszą o pozostawienie CV, inne mogą z miejsca zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną. Takie dokumenty warto więc mieć zawsze przy sobie.

  4. Czy wygląd jest ważny?
    Kiedy wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną, wiemy, że powinniśmy dopasować do tego spotkania nasz strój. Czy targi pracy również mają swój dress code? Z całą pewnością nie będzie on z góry narzucony, jednak warto zwrócić uwagę na swój wygląd. Nieco bardziej formalny strój sprawi, że będziemy wyglądać profesjonalniej.

  5. Czy na targi pracy chodzić ze znajomymi?
    Samotne odwiedzenie targów może niektórych przerażać. W końcu łatwiej jest porozmawiać z kimś, kiedy jesteśmy w grupie, poza tym nasz znajomy może zadać ważne pytanie, które nam nie wpadło do głowy, a jest istotne. Jednak jeżeli chcemy nawiązywać biznesowe kontakty i szukamy zatrudnienia, dobrym pomysłem jest wybranie się na takie wydarzenie bez znajomych. Dzięki temu rozmówca będzie skupiał się tylko na nas, nie pojawi się też niepotrzebne napięcie, kiedy to znajomy zostanie poproszony o pozostawienie CV, a my dostaniemy przykładowo tylko wizytówkę.

  6. Czy targi pracy to tylko krążenie między stoiskami firm?
    Targi pracy zazwyczaj mają w swoim programie także ciekawe wykłady czy warsztaty. Warto się na nie wybrać, bo chociaż tematyka może wydawać się oklepana (np. przygotowanie CV, pytania na rozmowie kwalifikacyjnej itp.), nierzadko zdarza się, że specjaliści udzielają niezwykle cennych rad, które mogą się nam przydać w przyszłości. W związku z tym nie warto skupiać się tylko na rozmowach z konkretnymi pracodawcami, lecz także uczestniczyć w innych wydarzeniach. Dzięki temu może się okazać, że targi pracy rzeczywiście okażą się dla nas rzeczywistą pomocą w budowaniu swojej ścieżki zawodowej.

  7. Czy przypominać o sobie firmom?
    Po rozmowach z przedstawicielami firm, nierzadko otrzymujemy ich wizytówki. Jeżeli więc zależy nam na pracy w danej firmie, naprawdę warto o sobie przypomnieć, na przykład wysyłając maila z podziękowaniami za ciekawą rozmowę i wskazówki. Jednocześnie możemy sprawdzić aktualne rekrutacje prowadzone w firmie i przesłać na odpowiedni adres swoje CV. Dzięki temu i w taki sposób budujemy swoją sieć kontaktów.

Wybranie się na targi pracy nie jest oczywiście jednoznaczne ze znalezieniem nowego miejsca pracy, jednak może się okazać bardzo owocne. Po pierwsze możliwe jest nawiązanie bardzo ważnych kontaktów biznesowych, po drugie może to rozjaśnić nam sposób, w jaki chcemy budować swoją karierę czy po trzecie możemy dowiedzieć się, jakie błędy popełniamy podczas rekrutacji. Poza tym niektóre firmy rekrutują już na targach, więc zdarzyć się może, że jeśli spodobamy się rekruterom, dostaniemy swoją szansę. Dlatego też warto korzystać z możliwości, jaką są targi pracy i odpowiednio się do nich przygotować. Spontaniczna wizyta może się bowiem okazać stratą czasu, a my zniechęcimy się do tej formy, która naprawdę może być pomocna.