Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Nowa praca – dlaczego z niej rezygnujemy?

Poszukiwanie pracy często bywa długotrwałe. Szczególnie kiedy nie do końca wiemy, czym tak naprawdę chcemy się zajmować. Jednak niejednokrotnie bywa tak, że jesteśmy wręcz zmuszeni do rozpoczęcia nowego zajęcia i wówczas te poszukiwania nie są do końca przemyślane. Może się to łączyć z niezadowoleniem z tego co robimy, a nawet szybką rezygnacją. Czy to jednak jedyny powód, dla którego szybko rezygnujemy? Nowa praca nie zawsze okazuje się tą wymarzoną. Co jednak najczęściej sprawia, że równie szybko jak się do niej przyjmujemy, odchodzimy? Przeczytaj niniejszy artykuł, w którym poruszymy tę kwestię.

Rezygnacja z nowej pracy

W końcu dostajemy nową pracę. Cieszymy się, że zmieniamy coś w swoim życiu, jesteśmy ciekawi, podekscytowani nową sytuacją. Dogadujemy wszystkie warunki, podpisujemy umowę, przychodzimy do pracy i… czeka nas wielkie rozczarowanie. Czujemy się na tyle źle, że jedyne o czym marzymy to rezygnacja i kolejna nowa praca. Dla wielu osób jest to znajomy scenariusz. Dlaczego tak się dzieje? Co zmusza nas do takiej decyzji, choć zdobycie zatrudnienia było dla nas tak pozytywną sytuacją?

Szybka rezygnacja z nowej pracy może być spowodowana dużą różnicą między obowiązkami zawartymi w umowie a faktycznie wykonywanymi. Wydaje nam się, że ogłoszenie jest idealne, rozmawiamy z rekruterami czy pracodawcą i cieszymy się wszystkimi zadaniami, jakie na nas czekają. Po fakcie okazuje się jednak, że praca nie jest tak ekscytująca, zajmujemy się zupełnie innymi obowiązkami, które nierzadko wykraczają poza nasze kompetencje. Nic w tym dziwnego, że w takie sytuacji chcemy jak najszybciej uciec z nowego miejsca pracy. Opis stanowiska jest niezgodny ze stanem faktycznym i nie czujemy się z tym komfortowo.

Innym powodem do rezygnacji z nowej pracy jest również kwestia wynagrodzenia. Jeżeli pracodawca obiecuje przy podpisaniu umowy dodatki oraz premie, a mimo wytężonej pracy żadne z zapewnień nie ma miejsca, czujemy się niejako oszukani. Oczywiście zanim zrezygnujemy z tego powodu, warto zapytać przełożonych, dlaczego tak się dzieje. Okres próbny pokazuje pracodawcy, jak pracujemy, trudno oczekiwać, że od razu będziemy nagradzani za pracę, szczególnie kiedy wielu rzeczy się uczymy.

Dla pracowników ważna jest atmosfera w miejscu pracy. Jeśli są nowi i czują, że to ich w jakiś sposób wyklucza, często źle się im pracuje, a zwykłe wykonywanie obowiązków generuje stres. Toksyczni współpracownicy, plotki, brak współpracy, niedomówienia - to wszystko może sprawić, że nowa praca okaże się koszmarem, z którego jak najszybciej chcemy się obudzić.

Pracownicy twierdzą również, że rezygnują z nowej pracy z powodu… pracodawcy. Może się okazać, że zupełnie się nie dogadujemy, współpraca idzie bardzo opornie, tym samym nikt nie jest do końca zadowolony z tego, co dzieje się w firmie. Dobre kontakty z przełożonymi to element atmosfery w pracy, a jak już napisaliśmy, jest to naprawdę istotna kwestia dla pracowników.

Pracownicy opuszczają miejsce pracy również dlatego, że dostają nową, lepszą propozycje. Kiedy szukamy pracy, wysyłamy zazwyczaj CV w wiele miejsc. Może jednak zdarzyć się tak, że naprawdę mamy awaryjną sytuację i musimy już zacząć pracować, więc zgadzamy się na nie do końca zadowalającą nas propozycję, która się pojawia. Kiedy nagle odzywa się jednak ktoś z innej firmy, z lepszą ofertą, postanawiamy odejść.

Odchodzimy z nowej pracy, kiedy czujemy, że nie jesteśmy odpowiednio wprowadzeni w swoje obowiązki. Nie mamy żadnego szkolenia, ktoś pierwszego dnia coś nam pobieżnie tłumaczy, później jesteśmy zdani głównie na siebie. Nie czujemy się pewnie, nie jesteśmy do końca przygotowani. Taka sytuacja również może sprawić, że szybko się zniechęcimy i postanowimy odejść.

Pracowników odstrasza również brak odpowiednich narzędzi do pracy. Wówczas wykonywanie zadań jest o wiele bardziej wymagające, a często nawet niemożliwe. Czujemy się wtedy bezradni i nie jesteśmy w stanie pracować a nowa praca okazuje się rozczarowaniem.

Nowa praca - zanim zrezygnujesz

Pierwsze dni w nowej pracy mogą być trudne. Pamiętajmy jednak, aby się szybko nie zniechęcać. Może nam się wydawać, że pracownicy nas nie lubią, a z szefem nie da się dogadać, jednak po czasie może się okazać, że wcale tak nie jest. Atmosfera na początku bywa trudna, jednak nierzadko zdarza się, że czas robi swoje i naprawia to, co wydawało nam się nie do zmiany.

Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na odejście, powiedzmy o wszystkim pracodawcy. Nie znikajmy z dnia na dzień, zachowajmy profesjonalizm. Nie wymyślajmy powodu, jasno powiedzmy dlaczego nowa praca nas nie satysfakcjonuje i chcemy ją zmienić. Być może uda się wypracować kompromis?

Pamiętajmy, że po zakończeniu okresu próbnego możemy negocjować umowę, może się więc okazać, że nastąpi zmiana warunków, które nam nie pasują. Jeśli pracodawca będzie widział w nas dobrego pracownika, z pewnością zostaniemy docenieni.

Jeżeli decydujesz się na odejście z pracy, powiedz, że zostaniesz w firmie do czasu znalezienia nowego pracownika, pokaż się z jak najlepszej strony - pamiętaj, że rynek pracy wcale nie jest tak duży, jak to może się wydawać, a złe opinie szybko się rozchodzą.

Nowa praca a dylemat odchodzić czy zostać?

Wiele osób obawia się odejścia z nowej pracy. Boją się przede wszystkim tego, że nie będą wyglądali profesjonalnie w oczach innych pracodawców, że to niejako przekreśli ich w branży.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli odejdziemy z klasą, najpewniej nikt nie będzie miał powodu, by utrudniać nam znalezienie nowej pracy. Jeśli czujemy się w nowej pracy naprawdę źle, nie jesteśmy w stanie wytrzymać stresu, wymaga się od nas zbyt wiele, poważnie zastanówmy się nad tym, czy warto w tym tkwić.

Takie odejście oczywiście może być błędem, ale tylko wtedy, kiedy decyzja jest pochopna. W każdym przypadku trzeba ją z pewnością dokładnie przemyśleć czy nowa praca okazała się błędem i trzeba szukać innej.