Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Pierwszą pracę często pamiętamy bardzo długo – w końcu możemy poczuć się odpowiedzialni i samodzielni, zaczynamy zarabiać, poznajemy ten kolejny etap w naszym życiu i czujemy się w nim coraz swobodniej. I o ile wykonywanie pierwszej pracy może być dla nas po latach miłym wspomnieniem, poszukiwanie jej już nie zawsze. Osoby wchodzące na rynek pracy mogą poczuć stres z tym związany, ponieważ jak znaleźć pracę bez doświadczenia, skoro tak wielu pracodawców go wymaga? Co podkreślać, aby w ogóle mieć szansę na zatrudnienie? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Każdy kiedyś zaczynał i zdobywał pierwsze doświadczenia. Trudno wejść na rynek pracy i już mieć niezwykle bogate CV. Uczymy się albo kończymy szkołę i postanawiamy rozpocząć kolejny etap, ale nierzadko nie wiemy, jak to zrobić. Jak przekonać do siebie pracodawcę? Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? W większości ofert pracy w końcu jest ono pierwszym wymaganiem.  

Zastanów się, co chcesz robić

Największym problemem osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, jest to, że nie mają one pojęcia, co chcą robić. Zazwyczaj chodzi im po prostu o to, by nieco się usamodzielnić, poznać środowisko, pracować właściwie gdziekolwiek, byle pracować. 

Jednak bardzo pomocne na początku kariery zawodowej jest zastanowienie się, co tak naprawdę chcielibyśmy robić i w czym czujemy się dobrze. Oczywiście nie musimy od najmłodszych lat wyznaczać celu zawodowego, jednak przy poszukiwaniach pracy warto wiedzieć, czego w ogóle szukamy, by móc się do tego procesu jakoś przygotować. 

Warto sprawdzać, co sprawia nam przyjemność, jakie stanowiska są dla nas odpowiednie i rozwijać się w ich kierunku. Jednak skąd to wiedzieć? Pomóc mogą na przykład organizacje studenckie, w które można się zaangażować, lub bezpłatne staże czy praktyki. Kiedy się uczymy, możemy pozwolić sobie często na pracę bez wynagrodzenia, dzięki czemu możemy próbować w różnych miejscach, wykonywać różne obowiązki. Przy okazji także budujemy doświadczenie, które może przekonać do nas pracodawców. 

Dobrym sposobem może być także przyjrzenie się swoim zainteresowaniom. Może jesteśmy w czymś naprawdę dobrzy i moglibyśmy spróbować iść w tym kierunku? Niepozorne hobby może okazać się początkiem ciekawej pracy. 

Kiedy przygotowujemy się do wejścia na rynek, możemy próbować, nie mamy presji, dlatego też warto zająć się czymś, co wydaje nam się interesujące, nawet jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia. Nic nie musi być dane raz na zawsze, a jeżeli kierunek, w którym zmierzamy, okaże się mało satysfakcjonujący, możemy go zmienić. 

Samodzielne przygotowania

Kiedy wiemy już, co chcemy robić, znacznie łatwiej przygotować się do podjęcia pierwszego zatrudnienia. Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Stawiając na umiejętności! 

W dzisiejszych czasach mnóstwo wiedzy możemy zdobyć za darmo, nawet nie wychodząc z domu. W internecie znaleźć możemy wiele kursów, szkoleń, webinarów itd. niemal z każdej dziedziny wiedzy, a dużo materiałów udostępnianych jest kompletnie za darmo! Warto z tego korzystać i jeśli wiemy, jakie stanowisko nas interesuje, dowiedzmy się o nim jak najwięcej i zdobądźmy samodzielnie jak najwięcej umiejętności z nim związanych. 

Warto czytać branżowe portale, literaturę na ten temat czy poszukać darmowych e-booków. Możliwości jest naprawdę wiele. Do tego w sieci znajdziemy też na pewno eksperckie blogi, fora tematyczne itd. Jesteśmy w stanie przygotować się zarówno teoretycznie, jak i praktycznie do wykonywania pracowniczych obowiązków. 

Ważne jest nasze zaangażowanie i chęci nauki. Nawet jeśli nie mamy doświadczenia zawodowego, rekruterzy naprawdę mogą docenić fakt, jak wiele robimy samodzielnie i jak się przygotowujemy, by dostać pracę. 

Kompetencje miękkie

Zanim podejmiemy zatrudnienie, możemy także ćwiczyć nasze umiejętności miękkie. W coraz większej liczbie zawodów są one ważne tak samo, jak twarde, mierzalne kompetencje. 

Czasami można mieć wrażenie, że kompetencji miękkich, takich jak na przykład asertywności, charyzmy czy kreatywności nie da się wykształcić, jednak to nie prawda i można nad nimi jak najbardziej pracować. Warto, bo dla wielu pracodawców jest to istotna kwestia. 

Dokumenty aplikacyjne

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Dzięki dobremu CV! Tylko jak stworzyć dobre CV, skoro wydaje nam się, że wiele rubryk pozostanie pustych? Możemy mieć wątpliwości i zniechęcić się do tego etapu. 

Nie możemy jednak zapominać, jak jest on ważny. Dokumenty aplikacyjne to często nasz pierwszy kontakt z pracodawcą, decydujący o tym, czy zaprosi nas do kolejnego etapu rekrutacji. 

W CV warto podkreślić to, co wydaje nam się najważniejsze – umiejętności, wykształcenie, doświadczenie, w które spokojnie możemy wpisać odbyte staże, praktyki, wolontariat itd. Warto również napisać krótki cel zawodowy, w którym zaznaczymy, w jakim kierunku chcemy się rozwijać. Podkreślmy to, co uważamy za najważniejsze, aby przyciągnąć uwagę rekrutera właśnie do tych elementów CV.

Stwórzmy także list motywacyjny. To właśnie tam możemy wyjaśnić, dlaczego mimo że nie mamy doświadczenia zawodowego, jesteśmy dobrym kandydatem na dane stanowisko. 

Wielu ludzi wchodzących na rynek pracy zastanawia się, jak znaleźć pracę bez doświadczenia. Pamiętajmy, że każdy kiedyś zaczynał i oczywiście jest to możliwe. Warto się do tego odpowiednio przygotować, by przyciągnąć uwagę rekruterów i potencjalnych pracodawców.