Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak stworzyć CV bez doświadczenia?

Niezależnie od tego, kiedy szukamy pierwszej pracy – po szkole średniej, studiach czy w każdym innym momencie naszego życia, często jest to dla nas wydarzenie stresujące. Nie mamy wymaganego doświadczenia zawodowego, nie wiemy, jak organizacje wyglądają od środka, czego można się spodziewać. Dodatkowo CV bez doświadczenia zawodowego może nas skreślić z listy kandydatów na dane stanowisko, a z drugiej strony, jak mamy je zdobyć? Dlatego też warto tak przygotować swoje pierwsze dokumenty aplikacyjne, aby przekonać do siebie rekrutera. Jak stworzyć CV bez doświadczenia? Podpowiadamy!

Względy formalne

Zanim przejdziemy do treści, zatrzymajmy się na chwilę przy względach formalnych, które także grają dużą rolę. To, jakie wrażenie wizualne zrobi CV bez doświadczenia, także ma znaczenie. W internecie bez problemu znajdziemy mnóstwo szablonów, które możemy wykorzystać i dostosować do naszych potrzeb. Mogą one posłużyć nam za inspirację.

Choć wolelibyśmy odwrócić uwagę rekrutera od naszego doświadczeniazawodowego, lepiej nie robić tego, nadmiernie podkreślając inne sekcje dokumentu. Klasyczna czerń i biel, dobrze dobrany font i czytelny rozkład często są najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście wszystko zależy też od branży, w niektórych bowiem CV może stać się naszą wizytówką, na przykład w przypadku grafika czy ilustratora. 

Warto wystrzegać się również błędów czy literówek. Dajmy komuś nasze CV do przeczytania, nam samym trudno zauważyć, co napisaliśmy błędnie, ponieważ zbyt dużo czasu spędzamy nad danym dokumentem i przestajemy to dostrzegać. Poprawność świadczy o naszym profesjonalizmie.

Choć w pierwszym CV bez doświadczenia zawodowego raczej nie ma często zbyt wiele treści, warto pamiętać o tym, że nie powinno ono przekraczać dwóch stron formatu A4. Nie chodzi jednak o to, aby na siłę rozszerzać czy zwiększać tekst. Pamiętajmy, by zachować marginesy (są szczególnie przydatne, kiedy rekruter wydrukuje dokument, wtedy może go trzymać bez obaw, że coś sobie zasłania).

Przy tworzeniu CV pamiętajmy, że co za dużo, to niezdrowo. Kolor, podkreślenie czy pogrubienie treści na pewno nie zaszkodzą, jednak nie przesadzajmy, ponieważ w nadmiarze trudno znaleźć najistotniejsze informacje.

Jak stworzyć CV bez doświadczenia?

Jak więc stworzyć CV bez doświadczenia zawodowego? O czym napisać? Na czym się skupić?

CV dopasowane do ogłoszenia

Po pierwsze dokładnie przeczytaj ogłoszenie i upewnij się, czego oczekuje potencjalny pracodawca. Na tej podstawie wypisz wszystkie umiejętności, zainteresowania czy sukcesy, które mogą sprawić, że będziesz idealnym kandydatem na to stanowisko.

Uniwersalne CV z pewnością jest prostsze – nie musimy przygotowywać go przy każdej aplikacji na ogłoszenie i mamy zdecydowanie mniej pracy. Jednak nie jest to często najlepsze rozwiązanie. Dopasowując życiorys zawodowy do wymagań, ułatwiamy pracę rekruterom, którzy od razu widzą, że warto dowiedzieć się o nas więcej.

Cel zawodowy

Cel zawodowy może być naszym ratunkiem i szansą na sukces. Szczególnie jeśli pracodawca w ogłoszeniu prosił jedynie o wysyłanie CV – w liście motywacyjnym moglibyśmy wyjaśnić nasz brak doświadczenia, ale co zrobić, gdy pozostaje nam tylko życiorys?

W takiej sytuacji napiszmy cel zawodowy i umieśćmy do na górze naszego CV. Powinien to być krótki dwu-, trzyzdaniowy tekst, w którym napiszemy, do czego dążymy zawodowo i jakie kroki podejmujemy, by tak się stało. To tam możemy napisać, że dopiero zaczynamy naszą drogę kariery, ale jesteśmy już do tego kroku przygotowani.

Zdjęcie biznesowe

Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie zdjęcia w CV, postarajmy się, by było ono biznesowe. Selfie czy zdjęcie z wakacji powinniśmy zostawić sobie na inną okazję. Warto skorzystać ze studia fotograficznego lub wykonać fotografię samodzielnie, jednak w dobrej jakości. Zadbajmy o odpowiedni strój, fryzurę czy makijaż. Uśmiechajmy się, patrzmy prosto w obiektyw i nie wytrzeszczajmy nienaturalnie oczu, by nie mrugnąć wraz z pojawieniem się flesza.

Wykształcenie

W CV bez doświadczenia warto wspomnieć o swoim wykształceniu, zwłaszcza jeśli chcemy pracować w jego obszarze. Możemy umieścić tę sekcję tuż pod celem zawodowym (np. jako potwierdzenie odpowiedniej wiedzy teoretycznej). Pamiętajmy, by nie opisywać całej ścieżki swojej edukacji – jej ostatni etap zdecydowanie wystarczy.

Wolontariat/Staż

Zamiast sekcji „Doświadczenie”, jeśli go nie mamy, możemy stworzyć część przykładowo  o nazwie „Wolontariaty i staże” – tam wypiszmy wszystkie odbyte praktyki, staże i wolontariaty, które przygotowały nas do wykonywania zawodu. Nie zawsze muszą być stricte związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Wolontariaty czy staże dają nam bowiem także możliwość nabycia wielu kompetencji miękkich, zapoznania się z kulturami firm itd.

Kursy

Nie zapominajmy również o wszystkich kursach i szkoleniach, które ukończyliśmy. Szczególnie jeśli są związane z branżą, w której chcemy pracować. To także element naszego doświadczenia, który może być istotny dla potencjalnego pracodawcy.

Sukcesy

Masz na koncie sukcesy, które związane są z branżą, do której aplikujesz? Napisz o tym w swoim CV! Dzięki temu pokażesz, w czym jesteś naprawdę dobry i że twoje umiejętności są potwierdzone.

Umiejętności

Skoro o umiejętnościach mowa – o nich także nie możesz zapomnieć w przypadku tworzenia CV bez doświadczenia zawodowego. Być może nie pracowałeś w branży, ale w inny sposób zdobyłeś potrzebne kompetencje. Napisz o nich! Pamiętaj, by nie były to banały albo coś, o czym już się po prostu nie pisze (na przykład obsługa maila) i aby wszystko miało potwierdzenie w rzeczywistości.

Zainteresowania

Podziel się z rekruterami także swoimi zainteresowaniami. Niekoniecznie muszą być one związane z branżą, choć z pewnością będzie to dodatkowy atut. To, że mamy hobby, często świadczy o tym, że potrafimy się angażować, cenimy sobie rozwój i jesteśmy zmotywowani do działania, jeśli coś jest dla nas interesujące.

Tworzenie pierwszego CV bez doświadczenia zawodowego z pewnością nie należy do zadań najprostszych, jeśli jednak podejdziemy do tego profesjonalnie, z pewnością stworzymy dokument, który zostanie zauważony przez rekrutera. Pamiętajmy jednak o bardzo ważnej kwestii: w dokumentach aplikacyjnych nie warto kłamać, nieprawdziwe informacje najpewniej i tak szybko wyjdą na jaw, a my utracimy zaufanie przedsiębiorcy, którego nie da się łatwo odbudować. Wystrzegajmy się również kopiowania CV innych osób, możemy się inspirować, ale przepisywanie czegoś kropka w kropkę nigdy nie jest dobrym pomysłem. Warto eksponować swoje zalety, umiejętności i doświadczenia i na tym skupić się, tworząc pierwsze dokumenty aplikacyjne.