Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

List motywacyjny do pierwszej pracy

Każde poszukiwania nowej pracy są dla nas zazwyczaj stresujące i poświęcamy na nie dużo czasu. Jeszcze większe emocje towarzyszą poszukiwaniu pierwszego zatrudnienia, ponieważ w takiej sytuacji stajemy przed dodatkowymi trudnościami – nie mamy doświadczenia zawodowego i musimy przekonać rekrutera, że mimo to zatrudnienie nas jest dobrym pomysłem. Staramy się więc, by nasze CV było jak najlepsze i najciekawsze. Jednak miejscem, w którym znacznie więcej możemy powiedzieć o sobie, jest list motywacyjny. Często niestety go lekceważymy, co nie jest słuszną drogą, szczególnie, kiedy dopiero stawiamy pierwsze kroki na rynku pracy. Jak przygotować list motywacyjny do pierwszej pracy? Co w nim zawrzeć? Podpowiadamy!

Dlaczego list motywacyjny jest ważny?

Listy motywacyjne są ignorowane przez wielu kandydatów do pracy. Napisanie go nie jest często najprostsze, nie wiemy, co w nim zawrzeć, jaką formę ma przybrać i przede wszystkim nie mamy pewności, czy mimo naszych starań, ktokolwiek ten dokument przeczyta. Skoro nasze CV nie będzie odpowiednie, czy napisanie kolejnego dokumentu ma jakiś sens?

Odpowiedź jest prosta: jak najbardziej! Co więcej, list motywacyjny do pierwszej pracy może być naszą furtką do zdobycia jej! Profesjonalni rekruterzy, których na rynku pracy jest coraz więcej, zwracają uwagę na wszystkie przesłane dokumenty i uważnie je czytają. Dlatego ten niepozorny list może być dla nas niezwykle istotny, co więcej – dzięki niemu możemy dostać pracę.

W przypadku pierwszego zatrudnienia mamy utrudnione zadanie – chcemy się rozwijać, staramy się zdobywać jak najwięcej wiedzy, jednak nie spełniamy jednego z podstawowych wymagań większości ogłoszeń o pracę – nie mamy odpowiedniego doświadczenia zawodowego. Teoretycznie więc jesteśmy skreśleni na starcie – chyba że wyjaśnimy, dlaczego mimo wszystko jesteśmy idealnym kandydatem na to stanowisko. A gdzie zrobić to najlepiej, jeśli nie w liście motywacyjnym?

Dlatego też warto wykorzystać potencjał tego dokumentu, nie bać się go, a już na pewno nie ignorować! Dzięki niemu możemy zdobyć wymarzoną posadę, dlatego warto podejść do jego przygotowania poważnie.

List motywacyjny do pierwszej pracy – wymagania formalne

Zanim podpowiemy, jakie treści zawrzeć w liście motywacyjnym, warto rozpocząć nasze rozważania na ten temat od strony formalnej. Niezależnie od tego czy to list motywacyjny do pierwszej pracy czy kolejnych, powinniśmy wiedzieć, jak należy go stworzyć od strony wizualnej.

Jest to, wbrew pozorom, także istotna kwestia, ponieważ nasze dokumenty aplikacyjne stanowią pierwszy kontakt z rekruterem, tym samym jeśli przytłoczy go nadmiar treści, zła forma, nagromadzenie podkreśleń i kolorów, może to zaprzepaścić nasze szanse na zaproszenie do dalszych etapów rekrutacji.

Zacznijmy od tego, że list motywacyjny powinien zmieścić się na jednej stronie A4 – chodzi o konkrety, rekruterzy nie mają czasu na czytanie wielostronicowych dokumentów, zresztą w wielu przypadkach przy takiej ilości tekstów byłoby to, potocznie mówiąc, głównie lanie wody. Z kolei za krótki tekst nie wyczerpie tematu i nie będzie satysfakcjonujący. Warto tak rozplanować jego napisanie, aby zmieścić się na jednej stronie, biorąc pod uwagę stopień pisma – list musi być przejrzysty, czytelny, jednak nie przesadzajmy z wielkością fontu, zastosujmy standardowy (12), ewentualnie jeśli mamy więcej do powiedzenia – 11. Nie chodzi o to, by zapisać całą stronę stopniem 8 i sprawić, że strona będzie wyglądała jak obsypana makiem. Wybierzmy elegancki, jednak nie zbyt ozdobny font, jeśli chcemy coś podkreślić, zróbmy to tylko przy najważniejszych informacjach. Pamiętajmy również by nie nadużywać kolorów czy grafik. Minimalizm sprawdzi się początkowo najlepiej.

List motywacyjny to forma podania i tak powinien wyglądać ten dokument od strony formalnej. Co to oznacza – w prawym górnym rogu zapisujemy datę i miejscowość, nieco niżej po lewej nasze dane kontaktowe i osobowe, natomiast niżej po prawej – dane pracodawcy. Musimy pamiętać również o zwrotach grzecznościowych – Szanowni Państwo/Szanowna Pani/Szanowny Panie na początku czy Z poważaniem/Z wyrazami szacunku na końcu. Możemy także odręcznie podpisać list.

List motywacyjny do pierwszej pracy

List motywacyjny odpowiada na pytania o to, dlaczego pracodawca miałby nas zatrudnić i dlaczego my chcielibyśmy zostać zatrudnieni. Zanim więc przystąpimy do pisania, zastanówmy się nad tymi kwestiami. Czym się wyróżniamy? W czym jesteśmy dobrzy? Jak przygotowaliśmy się do wykonania danego zawodu?

Warto również odpowiedzieć w liście motywacyjnym do pierwszej pracy na pytanie, dlaczego nie mamy doświadczenia zawodowego, jak chcemy je zdobywać, co robiliśmy w tym kierunku, jaką wiedzę i umiejętności posiadamy.

Wspomnijmy o studiach czy innych etapach edukacji, które przygotowały nas teoretycznie do wykonywania zawodu, napiszmy o kursach, szkoleniach czy praktykach. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia, ale sami zdobywaliśmy wiedzę, uczyliśmy się potrzebnych programów itp., list motywacyjny jest doskonałym miejscem, aby o tym wszystkim powiedzieć.

Warto w nim zawrzeć także informację o tym, że chcemy się rozwijać i doskonalić nasze umiejętności, a to konkretne miejsce pracy jest do tego idealne. Przekonajmy rekrutera, że brak doświadczenia wcale nie skreśla nas jako dobrego pracownika.

List motywacyjny do pierwszej pracy z pewnością nie jest prosty i trzeba włożyć w jego przygotowanie dużo czasu i sił. Jednak często będzie to wysiłek opłacalny, dlatego warto się go podjąć, by osiągnąć swój zawodowy cel!