Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak napisać list motywacyjny, gdy nie mamy doświadczenia?

Szukanie pracy wiąże się z przygotowaniem odpowiednich dokumentów aplikacyjnych. O ile przygotowanie CV wydaje nam się sprawą oczywistą, o tyle już list motywacyjny nie zawsze. Napisanie go wielu z nas przychodzi z trudem i koniec końców wysyłamy jego kopię do wszystkich pracodawców. Warto jednak wiedzieć, że list motywacyjny może nam pomóc w sytuacjach, których nie wyjaśnimy w CV – na przykład kiedy nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia zawodowego lub nie odpowiadamy na ogłoszenie. Jak więc napisać taki list? Jak powinien on wyglądać? Co w nim zawrzeć? Odpowiemy w niniejszym artykule!

Po co nam list motywacyjny?

Często pierwszym pytaniem, które zadajemy sobie po przejrzeniu ogłoszenia o pracę, jest: po co im ten list motywacyjny? Wydaje nam się bowiem, że choć je piszemy, staramy się, to i tak nigdy nie są one brane pod uwagę.

Takie myślenie jest błędne, wielu rekruterów zwraca uwagę na to, co piszemy w listach, co więcej nierzadko to, co napiszemy, może zaważyć na tym, czy dostaniemy pracę na danym stanowisku. Dlatego też nie możemy go ignorować! Jego siła bywa ogromna.

List przydaje się również w przypadkach, które wydają nam się beznadziejne. Widzimy idealne dla nas stanowisko, na którym praca jest marzeniem, ale wiemy też, że nie spełniamy wymagań stawianych przez pracodawcę – na przykład nie mamy doświadczenia zawodowego lub chcemy zmienić branżę. W takim przypadku list motywacyjny jest doskonałym miejscem do wytłumaczenia pracodawcy, dlaczego mimo wszystko powinien rozważyć naszą kandydaturę i zaprosić nas do kolejnych etapów rekrutacji.

Taki dokument jest również idealny dla osób, które marzą o pracy w konkretnej firmie, która akurat nie poszukuje pracowników. Możemy mieć idealne doświadczenie i umiejętności, ale rekrutacja nie jest prowadzona, dzięki listu jesteśmy w stanie wytłumaczyć pracodawcy, dlaczego mimo to zdecydowaliśmy się na wysłanie dokumentów aplikacyjnych.

Nie da się więc ukryć, że nie taki list motywacyjny straszny, jak go malują. Wręcz przeciwnie – może być naszą bramą do pracy idealnej. Jak więc go stworzyć i co w nim zawrzeć, jeśli nasze doświadczenie zawodowe jest zerowe?

List motywacyjny formalnie

Jeśli chcemy, aby rekruterzy wzięli pod uwagę naszą aplikację, musimy nie tylko popracować nad treścią, lecz także nad formą. Co jest ważne w przypadku listu motywacyjnego?

Przede wszystkim list powinien zmieścić się na jednej stronie A4 – jednak stopień pisma ma znaczenie. Nie chodzi o to, aby zawrzeć jak najwięcej tekstu i napisać go jak najmniejszym pismem. Wszystko powinno być przejrzyste. Odwrotna sytuacja również się nie sprawdzi – trzy zdania napisane 15, nadal będą 3 zdaniami. Dlatego też musimy wybrać najważniejsze i konkretne informacje. Ani zbytnie rozpisywanie się, ani nadmierna lakoniczność nie są dobrym rozwiązaniem.

List motywacyjny formą przypomina podanie. W górnym prawym rogu wpisujemy miejscowość i datę, nieco niżej po lewej nasze dane osobowe i kontaktowe, następnie po prawej dane pracodawcy.

Musimy również używać zwrotów grzecznościowych – list motywacyjny rozpocząć od słów: Szanowna Pani/Szanowny Panie/Szanowni Państwo, a zakończyć zwrotem: Z poważaniem/Z wyrazami szacunku. Jeśli list motywacyjny dostarczamy osobiście, warto podpisać go ręcznie.

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?

Przede wszystkim warto podkreślić, że list motywacyjny powinien odpowiadać na dwa najważniejsze dla niego pytania:

  1. Dlaczego chciał(a)bym dostać pracę na tym stanowisku?
  2. Dlaczego pracodawca powinien mnie zatrudnić?

W przypadku braku doświadczenia z całą pewnością trzeba zaznaczyć wszystkie przesłanki, które odpowiadają za tym, że mimo wszystko jesteśmy odpowiednim kandydatem na stanowisko.

Jeśli jesteśmy świeżo po szkole czy studiach powinniśmy zaznaczyć, jak to, czego się nauczyliśmy, wpływa na nas jako kandydatów. Nawet jeśli kierunek studiów wydawać się może zupełnie odległy, okazać się może, że tak naprawdę wcale tak nie jest.

Oczywiście w liście motywacyjnym  należy wspomnieć o wszystkim umiejętnościach, które posiadamy i są przydatne w przypadku danego stanowiska. Jeśli nasze zainteresowania łączą się z wykonywaniem danego zawodu, również z całą pewnością powinno się o tym napisać w CV.

List motywacyjny jest również doskonałym miejscem do wspomnienia o wszystkich przebytych kursach i szkoleniach. Warto również wspomnieć – jeśli się przebranżawiamy – dlaczego się na to zdecydowaliśmy.

Osoba bez doświadczenia zawodowego powinna również w liście motywacyjnym zawrzeć wzmiankę o chęci doskonalenia się i ciągłego rozwoju zawodowego. Choć teoretycznie wydawać się to może oczywiste, z pewnością warto o tym nie zapomnieć.

Przygotowanie dobrego listu motywacyjnego może być trudne, jednak włożona praca z pewnością się opłaci. Pamiętajmy, by dopasowywać treść do pracodawcy, nie kopiować jej z internetu i pokazać się z jak najlepszej strony.