Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca sezonowa - wszystko co musisz wiedzieć

Wielu z nas decyduje się na sezonowy wyjazd za granicę. Praca sezonowa pozwala podreperować swój budżet. Na czym jednak dokładnie polega ten rodzaj zatrudnienia? Czy to na pewno praca dla nas? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? W niniejszym artykule odpowiemy na te i inne pytania.

Praca sezonowa

Praca sezonowa jest to rodzaj pracy wykonywanej zazwyczaj raz do roku, najczęściej poza granicami kraju. W sezonie potrzebnych jest bowiem tak wielu pracowników, że firmy znacznie zwiększają ich liczbę. Według przepisów unijnych praca na terenie państw wspólnoty nie może trwać dłużej niż 8 miesięcy.

Zazwyczaj wyjeżdżamy za granicę na zbiory warzyw i owoców sezonowych, poza tym popularna jest również praca w hotelarstwie czy gastronomii. Polacy najczęściej pracują we Francji, Holandii czy Niemczech.

Pracować sezonowo można również w Polsce - na przykład podczas wzmożonego ruchu turystów latem nad morzem czy zimą w górach. Zazwyczaj z takiego rodzaju zatrudnienia korzystają uczniowie i studenci, którzy zbierają w ten sposób doświadczenie zawodowe i zarabiają na swoje przyjemności. Nierzadko wiąże się to również z faktem, że np. latem wielu pracowników jest na urlopach, w związku z czym brakuje rąk do pracy. 

Czy praca sezonowa jest opłacalna?

Pracowanie w sezonie z pewnością może nam pomóc podreperować budżet domowy, szczególnie kiedy pracujemy za granicą. Zazwyczaj w takich przypadkach pracownicy oszczędzają, będąc w innym kraju, by jak najwięcej pieniędzy przywieźć ze sobą do Polski. Zarobki w wielu przypadkach są w przeliczeniu o wiele wyższe, niż przeciętne polskie. Poza tym zazwyczaj pracownicy sezonowi skupiają się na pracy, chcą pracować jak najwięcej, by było to opłacalne.

Jak przygotować się do pracy sezonowej?

Zdarza się, że ludzie wyjeżdżają za granicę w ciemno, by tam szukać pracy, już na miejscu. Często kończy się to tak, że wydają oni całe swoje oszczędności, ale nie udaje im się znaleźć zatrudnienia, w związku z czym zmuszeni są do powrotu do kraju. Dlatego zdecydowanie warto wcześniej przygotować się do poszukiwań.

Przede wszystkim należy korzystać ze sprawdzonych agencji, biur pośrednictwa pracy czy specjalistycznych portalów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z prawem, a my nie znajdziemy się pośrodku niczego, bez pracy i pieniędzy. Sprawdźmy opinie w internecie, popytajmy też znajomych.

Najprawdobniej ktoś z naszych znajomych korzystał już z możliwości wyjazdu do pracy za granicę. Warto więc zapytać go, czy poleca swoje miejsce pracy, jak to wszystko wygląda. Rekomendowane miejsce jest pewniejsze, to także zmniejszy nas stres, który z pewnością będzie nam towarzyszył przed wyjazdem, szczególnie, kiedy pierwszy raz będziemy wykonywać pracę sezonową.

Dbajmy również o to, aby firma nas zatrudniająca podpisała z nami umowę o pracę. Niektóre z nich proponują umowę zlecenie lub nawet założenie własnej działalności. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to zgodne z polskim prawem, wg którego taka forma umowy będzie jednoznaczna z zatrudnieniem w kilku firmach. Sezonowy pracodawca powinien nam zapewnić umowę o pracę.

Czy znajomość języka jest konieczna?

Wiele osób, które decydują się na pracę sezonową, zastanawia się, czy muszą znać język kraju, do którego wyjeżdżają. Oczywiście taka umiejętność znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie, jednak wiele zależy również od tego, w jakim miejscu pracujemy. Jeśli chodzi o opiekę nad osobami starszymi czy pracę w hotelu, język z pewnością będzie bardzo potrzebny, jeżeli natomiast zdecydowaliśmy się na zbiór warzyw czy owoców, w większym gronie Polaków, wystarczy komunikatywna znajomość.

Co może nam dać praca sezonowa?

Praca sezonowa to nie tylko, tak jak już wspominaliśmy, dobry sposób na podreperowanie domowego budżetu, może nam dać także inne korzyści, o których warto wspomnieć.

Przede wszystkim mamy możliwość wyjazdu do innego kraju, poznania jego mieszkańców i kultury. W wolnych chwilach możemy zwiedzać, próbować lokalnej kuchni, robić wycieczki. W związku z tym pracę połączyć z przyjemnością, a w wielu przypadkach nawet pasją.

Praca sezonowa może również sprawić, że poznamy interesujące osoby, z którymi będziemy na co dzień wykonywać swoje obowiązki. Być może odnajdziemy przyjaźń i relacje, które nie skończą się wraz z sezonem. Mamy również możliwość zaprzyjaźnienia się z ludźmi z różnych krajów, którzy także zdecydowali się na pracę w tym miejscu.

Ten rodzaj pracy może być dla nas również świetną praktyką zawodową. Nierzadko wymagania są mniejsze niż w przypadku tej samej pracy w Polsce. Za granicą możemy więc uczyć się zawodu i nabyć odpowiednie kwalifikacje.

Jechać czy nie jechać?

Praca sezonowa może być naprawdę trudna. Nierzadko wymaga dużej siły fizycznej, wiąże się również z rozłąką z najbliższymi. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście taki rodzaj pracy nam odpowiada, czy poradzimy sobie z obowiązkami i tęsknotą. Wydawać się może, że to tylko chwila, jednak nawet kilkumiesięczne rozstania z bliskimi bywają bolesne. Pamiętajmy jednak, że zawsze możemy wyjechać z kimś nam przyjaznym, mieć oparcie. Z pewnością wyjazd do innego kraju, szczególnie, kiedy go wcześniej nie znaliśmy, będzie bardzo stresujący, jednak praca sezonowa może przynieść nam wiele korzyści.