Poradnik Pracownika

Praca za granicą w wakacje – jak się przygotować?

Praca za granicą w wakacje może być doskonałą okazją na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Często decydują się na nią studenci czy uczniowie, którzy mają wolne przez kilka miesięcy. Co można robić za granicą? Jednak przede wszystkim, jak przygotować się do poszukiwań pracy, aby nie zostać oszukanym? Przeczytaj niniejszy artykuł, gdzie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Praca za granicą w wakacje – dla kogo?

Praca za granicą w wakacje to przede wszystkim rozwiązanie dla kogoś, kto w tym czasie ma akurat wolne i może sobie pozwolić na taki wyjazd, czyli jak już wspominaliśmy, głównie wydaje się to idealne dla studentów i uczniów.

Jednak tak naprawdę wakacyjne dorobienie sobie za granicą może być dobrą opcją dla każdego, kto może pozwolić sobie na długie wolne, na co dzień nie pracuje lub pracuje sezonowo. Zdarza się, że przykładowo potrzebujemy zastrzyku gotówki i dlatego decydujemy się na taki krok.

Praca za granicą w wakacje może więc być wybierana zarówno przez młodszych, jak i starszych pracowników. Niezależnie od wieku, powodu i wykształcenia, trzeba się do tego procesu przygotować, aby nie zostać oszukanym.

Co możemy robić?

Co możemy robić, pracując za granicą w wakacje? Opcji jest całkiem sporo, a wiele zależy od tego, czy chcemy zdobyć doświadczenie, czy po prostu zarobić.

Jeśli jesteś zainteresowany zdobyciem doświadczenia zawodowego, wakacje to doskonały czas na podjęcie stażu czy praktyk. W tym okresie wielu pracowników przebywa na urlopach, dlatego też dodatkowe osoby zawsze się przydadzą. Dzięki temu możemy mieć większe szanse na zatrudnienie. Warto z tego skorzystać.

Z pewnością każdemu z nas znany jest tzw. wyjazd na truskawki. Wiele osób decyduje się bowiem na pracę sezonową przy zbieraniu owoców i warzyw. W wielu krajach jest to dla nas zajęcie opłacalne, które z pewnością pozwoli nam sobie dorobić. Pamiętajmy jednak, że jest to często trudna praca fizyczna, nierzadko w wysokich temperaturach.

Wakacje to intensywny czas w hotelach i innych miejscach tego typu – turystów często jest tak wielu, że potrzebni są dodatkowi pracownicy, na przykład recepcjoniści, osoby zajmujące się sprzątaniem itd. Z tego samego powodu duży ruch mają restauracje i wszystkie inne miejsca związane z gastronomią. Poszukiwani są więc wówczas dodatkowi kelnerzy, barmani, kucharze itd.

W czasie wakacji mamy również sezon ślubny – dużo wesel to również dużo ofert pracy dla kelnerów, barmanów, cateringu itp.

W letnie miesiące odbywa się mnóstwo różnych wydarzeń kulturalnych – festiwali, koncertów itd. W związku z tym także przy ich organizacji potrzebne są dodatkowe ręce do pracy.

Praca za granicą w wakacje może również wiązać się z budownictwem albo ogrodnictwem. Ciepłe miesiące to dla wielu czas remontów, budowy, dbania o ogród, więc w tym czasie ofert pracy może być znacznie więcej.

Jak przygotować się do szukania pracy?

Poszukiwanie zatrudnienia w kraju jest z pewnością łatwiejsze – po prostu wysyłamy naszą aplikację do danego pracodawcy i czekamy na zaproszenie na rozmowę. Oczywiście jeśli coś nas niepokoi, warto przeczytać opinie na temat pracodawcy, jednak zazwyczaj uczestnictwo w rekrutacji weryfikuje wszystko. Praca za granicą w wakacje wymaga nieco większych przygotowań.

Przede wszystkim musimy się upewnić, że agencja pośrednictwa pracy, z której korzystamy (tak bowiem dzieje się najczęściej), jest wiarygodna i nie chce nas oszukać. Pierwsza lampka kontrolna powinna nam się zapalić, kiedy wymaga się od nas wpłacenia zaliczki – agencje nie pobierają zaliczek za poszukiwanie zatrudnienia. Poza tym dostępna jest strona, na której można zweryfikować, czy jest ona zarejestrowana i działa legalnie: http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz. Unikajmy miejsc, które nie mają podanego adresu, a kontaktują się z nami wyłącznie mailowo lub telefonicznie. Poszperajmy też w sieci – sprawdźmy media społecznościowe, opinie. Warto również podpytać znajomych, którzy pracowali za granicą, być może będą mogli nam polecić kogoś zaufanego.

Dokładnie przeczytajmy również umowę, zanim ją podpiszemy. Sprawdźmy, czy są w niej wszystkie ustalenia i czy nie ma w niej żadnych zapisów małym drukiem. Nie ufajmy pośrednikowi, który proponuje nam niższą stawkę na umowie i resztę „na rękę”. Najpewniej okaże się, że będziemy pracować właśnie za sumę podaną w umowie.

Pamiętajmy również o tym, by przed wyjazdem się ubezpieczyć. W krajach Unii Europejskiej niezbędny będzie EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewnia nam darmową pomoc medyczną. Przydatne też będzie wykupienie ubezpieczenia dla osoby wyjeżdżającej do pracy za granicę.

Weź ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty – dowód, paszport, ubezpieczenie, umowę. Miej wszystko przygotowane, najlepiej sfotografuj je.

Choć wydaje się to oczywiste, warto również podkreślić, by nie wyjeżdżać bez wieści, a bliskich poinformować dokładnie gdzie jedziemy i z kim. Niestety zdarza się dużo przykrych sytuacji, w których takie dane posiadane przez bliskie nam osoby mogą być kluczowe.

Praca za granicą w wakacje to doskonała okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jednak jej poszukiwania powinny być niezwykle dokładne i zweryfikowane, abyśmy byli pewni, że nie mamy do czynienia z oszustami.