Poradnik Pracownika

Praca na wakacje

Okres wakacyjny jest nie tylko czasem odpoczynku i rekreacji, lecz dla wielu osób oznacza także podjęcie wakacyjnej pracy. Najczęściej na takie rozwiązanie decydują się starsi uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci, lecz przy odpowiedniej organizacji – praca na wakacje może być też sposobem na podreperowanie domowego budżetu. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz wiedzieć o pracy na wakacje.

Praca na wakacje

Ze względu na zapotrzebowanie na pracowników w tym okresie, praca na wakacje zazwyczaj wiąże się z uprawą, obsługą klienta lub pewnego rodzaju dostarczaniem rozrywki osobom, które mają przyjemność spędzać swoje wakacje wypoczywając. Jakich ofert pracy na wakacje możesz się spodziewać?

  • Zbieranie warzyw lub owoców, np. truskawek, jagód, winogron, pomidorów.
  • Praca w gastronomi – na kuchni, w obsłudze gości, w dowozie.
  • Sprzedawanie np. pamiątek, wyrobów regionalnych na straganach i wyspach.
  • Ratownik wodny na plaży lub na basenie.
  • Dorożkarz.
  • Praca w wypożyczalniach – rowerów, skuterów, kajaków itd.
  • Opiekunka do dzieci.
  • Prowadzenie zabaw i animacji dla dzieci.
  • Opiekun wycieczek i kolonii.
  • Przewodnik turystyczny.
  • Obsługa gości w recepcji.
  • Obsługa hotelu – pokojowa, boy hotelowy.

Wakacyjna praca - w kraju czy za granicą?

Wizja dobrze płatnej, wakacyjnej pracy za granicą jest świetnym motywatorem do opuszczenia rodzinnego domu. Jednak wiele osób decyduje się pozostać w kraju – wyjechać do pracy w miejscowościach turystycznych lub poszukać czegoś w swojej okolicy. Trzeba przyznać, że praca za granicą posiada prawie tyle minusów, ile zalet.

Do tych pierwszych można zaliczyć przebywanie w nieznajomym otoczeniu (często bez znajomości języka), zazwyczaj męczącą pracę fizyczną, długie godziny pracy, mało czasu na odpoczynek i zwiedzanie obcego kraju. Z kolei jeśli chodzi o plusy, zdecydowanie zalicza się do nich wynagrodzenie, które w przeliczeniu na złotówki może stanowić dwu-, trzy-, czterokrotność polskiej wypłaty. Do tego dochodzi możliwość stosunkowo szybkiego zarobku, kontakt z innymi kulturami, możliwość poznania nowego lub praktyka znajomego już języka, nawiązanie znajomości z osobami z innych krajów. Jak widać, w zależności od tego jaki jest Twój charakter i preferencje – praca za granicą w wakacje może stanowić niezapomnianą przygodę, albo zły sen.

Jak szukać pracy za granicą? Najczęściej wybieraną przez pracowników metodą jest zgłoszenie się do agencji pracy, która pośredniczy w zatrudnianiu zagranicznych pracowników. Nierzadko mogą one zapewnić zakwaterowanie i dojazd do miejsca pracy oraz chętnie zapraszają do nawiązania współpracy grupy znajomych, dzięki czemu akomodacja na miejscu przebiega łatwiej.

Jakich zarobków można się spodziewać w wakacyjnej pracy?

Wybierając pracę na wakacje musisz liczyć się z tym, że pracodawcy preferują zatrudnianie na umowę zlecenie – raczej nie otrzymasz umowy o pracę. Wiąże się to z pewnymi niedogodnościami, min.: nie otrzymasz dni urlopowych ani zwolnienia chorobowego, okres pracy na umowę zlecenie nie wlicza się w staż pracy do emerytury, nie będziesz mieć również okresu wypowiedzenia.

A jak będą wyglądać zarobki? Stawka jaką otrzymasz za godzinę będzie co najmniej minimalną stawką przysługującą osobie pracującej na umowie zlecenie. Wysokość tej kwoty może się zmieniać, dlatego poszukując pracy na wakacje upewnij się, jak wysoka jest aktualna stawka. Dodatkowo, jeśli nie ukończyłeś 26. roku życia, stawka brutto jest dla Ciebie stawką netto, ponieważ dzięki programowi „Bez PIT dla młodych” nie musisz odprowadzać podatku dochodowego. Ostatecznie, Twoje wynagrodzenie będzie w największym stopniu zależało od tego, ile godzin przepracujesz.