Poradnik Pracownika

Jak napisać ciekawe CV oparte na storytellingu?

Poszukiwania pracy nie zawsze są łatwe. Szczególnie jeśli chcemy otrzymać pracę w konkretnej firmie, na konkretnym stanowisku, musimy sprawić, żeby rekruter nas zauważył. Wyróżnienie się na tle innych bywa trudne, dlatego też szukamy różnych dróg. Naszym pierwszym kontaktem z rekruterem jest oczywiście przesłanie dokumentów aplikacyjnych. To one mogą być naszą furtką do sukcesu. Jak napisać CV, wykorzystując do tego storytelling, które sprawi, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną? Czy warto napisać cv oparte na storytellingu? Podpowiadamy w artykule!

Storytelling, czyli właściwie co?

Storytelling to technika, która sprzedaje produkt, opierając się na tworzeniu historii. Wielu z nas ceni sobie dobre opowieści – z morałem, które prowadzą do ciekawej pointy, objaśniają problem i sprawiają, że chcemy wiedzieć więcej. Na naszą wyobraźnię działają wszelkiego rodzaju przykłady, cenimy dobre anegdoty i jeśli ktoś potrafi opowiadać, zapada w pamięć. Chcemy być częścią projektów, których historia nasz urzeknie. Dlatego storytelling znalazł swoje miejsce w marketingu. A dzisiaj może znaleźć miejsce w twoim CV!

Storytelling w CV ma przedstawić naszą historię zawodową i sprawić, że rekruter będzie chciał wiedzieć, jak ona się skończy i stać się jej częścią. Czy CV oparte na storytellingu zawsze jest dobrym pomysłem? 

Po co nam storytelling, skoro mamy listy motywacyjne?

Można również zadać pytanie, po co tworzyć tego rodzaju życiorys zawodowy, skoro informacje te można zawrzeć w liście motywacyjnym – rzeczywiście tak jest, jednak nie wszyscy mają taką możliwość.

Z takiego CV możemy skorzystać, kiedy nie spełniamy wymagań zawartych w ogłoszeniu, ale wiemy, że jesteśmy dobrymi kandydatami. Wszystko możemy wyjaśnić już na etapie CV. Jeśli opisalibyśmy tę sytuację w liście, a CV byłoby puste, całkiem możliwe, że rekruter po zapoznaniu się z życiorysem, nie sięgnąłby już po inne dokumenty. 

Poza tym nie zawsze możemy przesłać dwa dokumenty. Niektórzy rekruterzy wyraźnie proszą wyłącznie o przesyłanie CV. Wówczas mamy tylko jeden dokument, by ich do siebie przekonać. Storytelling jest bardziej opisowy i pozwala nam na ciekawsze przedstawienie naszej zawodowej drogi.

Dla kogo storytellingowe CV?

Zanim przejdziemy do tego, jak napisać CV oparte na storytellingu, warto zaznaczyć, że na pewno nie u każdego taki pomysł się sprawdzi i nie każdy rekruter zareaguje na taką formę entuzjastycznie. Oczywiście zawsze można próbować, ponieważ z całą pewnością się wyróżnimy, jednak głównie taka forma sprawdzi się w branży kreatywnej. 

Doskonale sprawdzi się dla osób, które zawodowo zajmują się pisaniem – w końcu będzie to jednocześnie jeden z elementów portfolio. Jeśli mamy niewielkie doświadczenie zawodowe, takim CV możemy pokazać, że być może nie jest ono bogate, ale posiadamy niezbędne umiejętności i jesteśmy odpowiednimi kandydatami.

Takie CV będzie również idealne dla marketingowców. Już na początku pokażą, że storytelling nie ma przed nimi żadnych tajemnic, a jest on w dzisiejszych czasach naprawdę docenianą umiejętnością. 

Jak napisać CV oparte na storytellingu?

Zanim przystąpimy do tworzenia CV, pamiętajmy o jednym – nasza historia powinna być ciekawa, wciągająca, jednocześnie konkretna, ponieważ lanie wody nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Rekruter ma się o nas dowiedzieć jak najwięcej i jednocześnie wciągnąć się w przedstawioną historię na tyle, żeby chcieć z nami o niej porozmawiać.

Jak napisać CV oparte na storytellingu? Co powinien zawierać taki dokument? Podpowiadamy.

Podsumowanie zawodowe

Zacznij tak, jak w standardowym CV – napisz krótkie podsumowanie zawodowe i cel, do którego dążysz. Dzięki temu rekruter już na samym początku dowie się, czego oczekujesz i dlaczego aplikujesz na dane stanowisko. 

Doświadczenie zawodowe

Standardowe punkty opisujące twoje zawodowe kroki z pewnością nie znajdą miejsca w storytellingowym CV. Opisz, co robiłeś do tej pory, czym się zajmowałeś i gdzie oraz co uważasz za swoje największe osiągnięcia. Zbuduj historię zdobywania doświadczenia zawodowego. Jednocześnie nie rozwlekaj jej! Mów tylko o tym, co jest najważniejsze.

Zainteresowania

Zainteresowania w CV przez wielu traktowane są nieco po macoszemu. Wpisujemy ogólne hasła, takie jak książki, muzyka czy filmy i na tym kończymy. Jednak opowiadając historię, możemy o naszych pasjach powiedzieć znacznie więcej. Zaangażowanie w nasze zainteresowania jest istotne w oczach rekrutera. 

Umiejętności

Podobnie opiszmy nasze umiejętności, możemy też dodać, jak je zdobyliśmy. Powiedzmy o tym trochę więcej, zaznaczmy z czego jesteśmy najbardziej dumni i dlaczego!

Nie rozpisuj się

Jak napisać CV oparte na storytellingu? – starajmy się nie rozwlekać tego dokumentu. Przedstawiamy historię, ale konkretną i ważną, nie warto wchodzić w szczegóły i – kolokwialnie mówiąc – lać wody. 

Sprawdź język

CV oparte na storytellingu powinno być bezbłędne! Sprawdź więc je kilkakrotnie, przeczytaj na głos bądź poproś kogoś o korektę. Poprawność językowa świadczy o twoim profesjonalizmie.

Czy CV oparte na storytellingu może być ryzykowne? Oczywiście! Jeśli jednak czujemy, że nasza historia jest ciekawa, warto spróbować! Możemy przyciągnąć uwagę rekrutera i pokazać nasze umiejętności!