Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Wzór CV – jak napisać CV atrakcyjne dla pracodawcy?

Poszukiwania pracy nie łączą się tylko z rozmowami kwalifikacyjnymi i przeglądaniem ogłoszeń. Istotnym etapem tego procesu jest również przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Wielu pracowników zastanawia się jak napisać CV, żeby było ono pełne i profesjonalne. W tym przypadku często sięga się po szablony, licząc, że wzór CV ułatwi pracę nad dokumentacja aplikacyjną. Czy jednak warto korzystać z „gotowców”? Jak wygląda wzór CV? Jak napisać życiorys zawodowy, Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Wzór CV - jak napisać życiorys z wykorzystaniem wzoru?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak napisać CV, żeby było proste i czytelne. W sieci możemy znaleźć mnóstwo wzorów CV i nic w tym dziwnego – nie każdy wie, jak ma wyglądać taki dokument, a szablony mogą pomóc w stworzeniu własnych dokumentów. Zanim jednak skorzystamy z jakiegokolwiek wzoru,

pamiętajmy o jednym – powinien być on dla nas inspiracją, a kopiuj-wklej nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nie tylko my korzystamy z gotowych szablonów, a rekruter oglądający kolejne takie samo CV wcale nie zwróci na nie szczególnej uwagi. Dlatego też pamiętajmy o umiarze we wszystkim i dopasowaniu dokumentów do pracodawcy. To świadczy o naszym zaangażowaniu i profesjonalizmie.

Jak napisać CV? Postaw na dobry wzór!

Sam w sobie wzór CV to nic złego i jak wspominaliśmy powyżej, warto się z nim zapoznać, by się zainspirować. Jak napisać CV, żeby mieć pewność że niczego w nim nie zabraknie? Jak może wyglądać szablon CV? Jak napisać życiorys zawodowy i co w nim zawrzeć? Przedstawiamy przykładowy wzór CV.

Nagłówek

W nagłówku warto umieścić nazwę stanowiska, na które aplikujemy oraz numer ogłoszenia, jeśli jest on dostępny. Jest to duże ułatwienie dla rekrutera, a dodatkowo już na początku pokazuje, że CV zostało dopasowane do odbiorcy.

Cel zawodowy

Cel zawodowy nie pojawia się jeszcze często w dokumentach aplikacyjnych, jednak coraz więcej kandydatów zdaje sobie sprawę z tego, że taki niepozorny element może być kluczowy dla rekrutera. W 3–4 zdaniach możemy krótko wskazać, do czego dążymy zawodowo i co robimy, by to osiągnąć. Może to być wyjaśnienie dla potencjalnego pracodawcy, dlatego składamy dokumenty aplikacyjne, choć na przykład nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia zawodowego. Pamiętajmy jednak o tym, by było to naprawdę zwięzłe i jasno mówiło o naszych planach.

Dane osobowe

Dane osobowe w CV z pewnością są konieczne. Rekruter musi wiedzieć, czyje CV trzyma przed oczami. Jednak wielu z nas ma wątpliwości, co tak naprawdę powinniśmy wpisać. Co jest konieczne? Z pewnością imię i nazwisko oraz dane ułatwiające kontakt z nami. Możemy więc zatrzymać się tylko na podaniu maila i numeru telefonu. Pamiętaj, by mail był oficjalny – madziusiunia124@buzi.es nie brzmi zbyt profesjonalnie. Niektórzy decydują się także na adres, który może okazać się przydatny – na przykład jeśli zależy nam na pracy w miejscu, w którym mieszkamy. Jeśli prowadzisz stronę internetową, masz wirtualne portfolio czy znacznie bogatsze CV wirtualne, podaj także link do takich witryn. Data urodzenia nie jest koniecznym elementem tej części życiorysu zawodowego. Z całą pewnością nie jest konieczne także podawanie miejsca urodzenia. Nie wpisuj też swojego stanu cywilnego – nie są to kwestie, o które może pytać cię rekruter/pracodawca, tym bardziej nie są one potrzebne w dokumentach aplikacyjnych.

Zdjęcie

Zdjęcie nie jest koniecznością, jednak wielu z nas się na nie decyduje. Pamiętajmy, że będzie ono pierwszym wrażeniem na nasz temat, dlatego warto zadbać, by fotografia była biznesowa. Nie chodzi o to, by przedstawiała nas bardzo poważnych, z koszulą zapiętą pod szyją, jednak warto mieć na uwadze dobrej jakości zdjęcia, pomijanie selfie, zdjęć z wakacji czy imprez, z innymi osobami czy w niesprzyjającym otoczeniu.

Wykształcenie

To, gdzie zamierzamy umieścić sekcję wykształcenia, zależy od tego, na jakie stanowisko aplikujemy i jakie jest nasze doświadczenie. Jeśli wiemy, że wykształcenie nie jest zupełnie związane z naszym doświadczeniem, możemy umieścić je pod nim. Jeżeli jednak dopiero zaczynamy poszukiwania pracy czy zmieniamy branżę, warto wyeksponować wykształcenie, kiedy jest związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Pamiętajmy, że najważniejszy jest ostatni szczebel naszej edukacji, opisywanie całej drogi z pewnością nie jest konieczne. Jeśli zdecydujemy się na przedstawienie kilku etapów – najwyżej na stronie zamieśmy aktualny lub ukończony jako ostatni.

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe opisujmy od najnowszego do najstarszego. Warto podawać dzienne daty rozpoczęcia i zakończenia stosunku pracy – dzięki temu pominiemy niejasne sytuacje, na przykład zapisanie, że pracowaliśmy na danym stanowisku od maja do czerwca danego roku, jeśli w rzeczywistości przepracowaliśmy kilka ostatnich dni maja i pierwszych dni czerwca. Następnie warto podać nazwę stanowiska, nazwę firmy, dodać również pełnione obowiązki czy największe osiągnięcia w danym miejscu.

Osiągnięcia

Jeśli uważamy, że któreś z naszych osiągnięć warto wyeksponować, zróbmy to w osobnej sekcji. Pamiętajmy jednak, żeby były to konkrety, podawajmy liczby, nazwy, pozytywne następstwa – krótko i jasno.

Umiejętności

Oczywiście jedną z kluczowych części CV są umiejętności. Warto dopasować je do wymagań, które podane są w głoszeniu. Nie chodzi jednak o to, by je skopiować, ale oprzeć się na tym, czego oczekuje potencjalny pracodawca. Czasami lista jest długa i nie wszystko jest niezbędne. W tej części także można zawrzeć informacje o językach obcych, którymi się posługujemy, jednak można to zrobić także w osobnej sekcji.

Zainteresowania

Istotną, choć często bagatelizowaną częścią CV są zainteresowania. Ta część może naprawdę dużo o nas powiedzieć. Warto o niej pamiętać nie tylko wtedy, kiedy nasze hobby jest związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy.

Klauzula

Nie zapominajmy również o zamieszczeniu w stopce klauzuli. Jej przykładowa treść:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Ciekawe zaprezentowanie osoby kandydata może być kluczowe w procesie rekrutacji, dlatego tak ważne jest dobre CV. Jak napisać CV, które potencjalnie zagwarantuje nam sukces? Warto postawić na dobry szablon CV, który ułatwi przygotowania przyszłemu kandydatowi do pracy. Jednak tak jak zostało to już wspomniane, wzór CV powinien służyć tylko jako źródło pomysłów, a nie jako metoda na skopiowanie czyjejś pracy.