Poradnik Pracownika

Praca dla humanistów - kto na nich czeka?

Studenci kierunków humanistycznych są nierzadko obiektem żartów. Uważa się, że po takich kierunkach nie można znaleźć ciekawej, a już na pewno dobrze płatnej, pracy. Czeka więc ich okrutny los, a wybór tego typu studiów z góry skazuje się na porażkę. Czy tak jednak jest naprawdę? Czy dobra praca dla humanistów jest możliwa? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Kim jest humanista? Przyjęło się twierdzić, że jest to osoba, która nie radzi sobie z przedmiotami ścisłymi. Jednak dla osób, które świadomie wybierają takie kierunki studiów, jest to opinia krzywdząca. Istotną cechą humanistów może być bowiem wszechstronność, ciągłe nabywanie nowych umiejętności i otwartość. Oczywiście często również zdarza się tak, że na studia humanistyczne wybierają się osoby, które nie do końca wiedzą, co chcą robić w życiu, ponieważ nie da się ukryć, że łatwiej się na nie dostać i skończyć je. Jeżeli więc osobie zależy na tym, by otrzymać wyższe wykształcenie, nieważne w jakim kierunku, często wybiera właśnie kierunki humanistyczne.

Praca dla humanistów to mit?

Jak już wspomnieliśmy przyjęło się, że humaniści nie radzą sobie na rynku pracy, potrafią tylko dobrze mówić i pisać, a to trochę za mało, by zawojować firmy. Jednak takie opinie są krzywdzące, a humaniści są stale potrzebni. Ich prace są coraz lepiej opłacane.

Tak naprawdę warto wspomnieć, że osoba, która świadomie wybiera dany kierunek studiów, interesuje się nim i dąży do pracy w zawodzie, zrobi o wiele więcej, by tak się stało, niż osoba, która jeszcze nie do końca wie, czego chce. Nie ma tutaj znaczenia, czy ktoś jest humanistą, woli nauki ścisłe czy nie ma problemu z żadną sferą, jest wszechstronny. Ważna jest determinacja w drodze do obranego celu. Jeśli ktoś nie rozwija się, nie nabywa nowych kompetencji, będzie miał problem ze znalezieniem dobrej, ciekawej pracy.

Nie jest więc prawdą, że każdy humanista jest skazany na porażkę, a dobra praca dla humanistów to mit.

Czym cechuje się humanista?

Dlaczego pracodawcy doceniają humanistów? Przede wszystkim dlatego, że są często komunikatywni, bardzo otwarci, potrafią rozmawiać, dobrze formułują swoje myśli, są oczytani i chętnie poszerzają swoje umiejętności.

Humaniści nierzadko nie mają problemu ze zmianą branży, zawodu, przekwalifikowaniem się, nabyciem nowych umiejętności, ponieważ cechuje ich wszechstronność i chęć ciągłej nauki. Często sytuacja na rynku pracy wręcz zmusza ich do poszerzenia kompetencji o cyfrowe, techniczne, które otworzą przed nimi nowe zawody.

Osoby po kierunkach humanistycznych potrafią zdobywać informacje i selekcjonować je, wiedzą jak korzystać ze źródeł, potrafią ocenić ich przydatność, jak również analizować i wyciągać wnioski. Nie mają problemów z wypowiedziami pisemnymi i posługiwaniem się słowem. Znają również bardzo dobrze języki obce, zachowania ludzkie i potrafią na nie reagować. Praca dla humanistów to możliwość wykorzystania wszytych sowich cech wiec są cenienie przez pracodawców.

Praca dla humanistów - jaka?

W jakich zawodach i branżach mogą odnaleźć się humaniści? Co nie powinno sprawić im problemu i kim mogą zostać? Przedstawiamy kilka propozycji.

  1. Obsługa klienta
    Jak już wspominaliśmy, humaniści są komunikatywni, otwarci, potrafią rozmawiać z ludźmi i znają ich zachowania. Poza tym nierzadko doskonale posługują się językami obcymi. Z związku z tym mogą zajmować się obsługą klienta - nie tylko polskiego, lecz także zagranicznego, co może wiązać się z ciekawymi zadaniami i dobrze płatną pracą.

  2. Informacja
    Osoby, które ukończyły studia humanistyczne, doskonale poradzą sobie jako brokerzy informacji. Praca takiej osoby polega na wyszukiwaniu informacji na zlecenie klienta i ocenie ich przydatności. Podobnie wygląda praca researchera, z informacją pracuje również archiwista, choć jest to z pewnością zawód mniej oblegany i bardziej specyficzny.

  3. Media, PR, marketing
    Nie powinno być również zaskoczeniem to, że humaniści są świetnie przygotowani do wykonywania pracy związanej z mediami (od redaktora, dziennikarza, po pracownika redakcji itp.), PR-em czy marketingiem. Zawody te wymagają dużej kreatywności, otwartości na innych, lekkiego pióra i wszechstronności. Dodatkowo mogą być naprawdę dobrze płatne.

  4. HR
    Humaniści doskonale sprawdzą się również w dziale HR. Mówiliśmy już niejednokrotnie o tym, że znają oni zachowania ludzi, potrafią wyciągać na ich podstawie wnioski, analizować dane, rozmawiać i umiejętnie sortować informacje. Te umiejętności z pewnością przydadzą się na takim stanowisku.

  5. Animacja czasu
    Animator czasu wolnego czy animator kultury to również zawody, w których doskonale sprawdzą się humaniści. Tutaj znowu konieczna jest otwartość na ludzi, kreatywność, dobry kontakt z innymi, komunikatywność, wiedza w zakresie kultury czy umiejętności organizacyjne.

Przy wyborze życiowej ścieżki warto kierować się pasją. Wówczas zdecydowanie łatwiej zdobyć kompetencje potrzebne do wymarzonej, ciekawej pracy. Osoby, które chcą studiować kierunek humanistyczny i wiążą z tym przyszłość, nie powinny zupełnie z tego rezygnować tylko dlatego, że ktoś powie, iż po tym na pewno nie znajdą pracy. Jeżeli z dużą niechęcią podejdą do studiowania kierunku ścisłego, z dobrą pracą również może być problem. Wiele zależy od zaangażowania. Jeśli go nie będzie, nie pomogą tutaj z góry narzucone, przyszłościowe studia a na rynku znajdzie się praca dla humanistów.