Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Co to jest business english i jak skutecznie się go uczyć?

Możemy śmiało powiedzieć, że język angielski aktualnie na rynku pracy jest jednym z podstawowych wymagań. W dobie globalizacji angielski jest ogromnym plusem nawet jeśli pracujemy w sklepie odzieżowym. Możemy tam się natknąć na turystów z całego świata i to właśnie język angielski będzie językiem uniwersalnym w takim przypadku. Jednak, gdy mówimy o miejscach pracy które są ukierunkowane na pewne branże lub jest to praca na wyższym szczeblu to nasz podstawowy angielski może być niewystarczający. Z pomocą przychodzi nam wtedy Business English, czyli język angielski biznesowy.

Czym jest Business English i po co jest nam potrzebny?

Business English to nic innego niż język angielski kładący nacisk na słownictwo oraz wyrażenia z zakresu biznesu. Teraz możemy się zastanowić po co nam jest potrzebny ten język? Dlaczego warto się go uczyć? Musimy wziąć pod uwagę, że większość prasy, materiałów, konferencji lub innych spotkań branżowych jest właśnie prowadzona w języku angielskim. I to nie takim angielskim jakiego uczyliśmy się w szkole lub na kursie języka angielskiego, tylko angielskim związanym stricte z daną branżą, czyli zawierającym wyrażenia specjalistyczne. Tutaj dla przykładu możemy wymienić o wiele więcej, nazwijmy to typów języka angielskiego – może to być język techniczny, może być to język medyczny itd. Każda branża ma swoje typowe słownictwo i znajomość takiego języka, jeśli jesteśmy w branży, chcemy się rozwijać i wspinać po szczeblach kariery jest kluczowa. 

Jak skutecznie nauczyć się Business English? 

Jeśli poziom twojego języka angielskiego jest wystarczający to łatwo ci będzie określić jaka metoda nauki będzie dla ciebie najodpowiedniejsza. Zakładając, że w samej szkole uczyliśmy się angielskiego aż 12 lat jesteśmy w stanie, a przynajmniej powinniśmy określić jakie metody nam służą, a jakie nie. Na sam start najlepszy na pewno będzie internetowy kurs Business English. Pozwoli on nam usystematyzować naszą dotychczasową wiedzę oraz bezstresowo nadać kierunek późniejszej nauce. Gdy coś jest dla nas nowe nie do końca jesteśmy w stanie spojrzeć na dany problem z dystansem, nie widzimy tego „big picture”. Tak też będzie tutaj. Profesjonalista pomoże nam zacząć w taki sposób by nauka Business English nas nie przytłoczyła. 

Teraz kolejne ważne pytania. Czy wolimy zajęcia indywidualne czy też w grupach? Czy wolimy by nasze zajęcia były online czy odbywało się w konkretnym miejscu? Odpowiedź na te pytania jest ważna jednak kluczowe w nauce jakiegokolwiek języka jest by mieć motywację do jego nauki. Jeśli masz motywację, dobrego nauczyciela lub nauczycielkę, masz kontakt z żywym językiem to twój sukces jest murowany.

Wspomnieliśmy o żywym języku. Co to jest? Dlaczego jest ważny? Chcąc nauczyć się pewnego języka musimy z nim obcować. W tym przypadku najprostszym rozwiązaniem byłoby czytanie, na przykład czasopism branżowych online. Tam przećwiczymy nie tylko ten angielski, który już znamy, ale zobaczymy wiele słownictwa oraz wyrażeń, które będą dla nas nowe, a które będą typowe dla biznesu.

Kluczowe działania w nauce Business English

Jak już wyżej wspomniałam dobrą praktyką jest czytanie czasopism lub artykułów branżowych. Jeśli nie mamy do nich dostępu fizycznego to to z pewnością znajdziesz tysiące różnych dostępnych online. Nie należy od razu zakładać, że nic nie zrozumiemy lub że dane czasopismo będzie jest dla nas za trudne. Bogactwo takich materiałów jest na tyle duże, że znajdziesz, że znajdziesz je także na swoim poziomie.

Nie musimy się także ograniczać tylko do czytania. Rynek jest bardzo nasycony różnymi innymi formami obcowania z takim językiem. Mogą być to na przykład webinary, filmiki na YouTube lub inne wykłady online. Znalezienie tego typu materiałów z darmowym dostępem nie jest rzeczą trudną. Wiele branży, wiele biznesów otwiera się na edukację i takie materiały są ogólnodostępne. Wiele z nich będzie miało dodatkowo napisy, które osobom uczącym się pomagają poznać słownictwo, które słyszymy pierwszy raz i może go nie wyłapiemy, lub nie wiemy jakie napisać.

Wszystkie wspomniane wyżej metody są tylko propozycjami. Mogą one pasować jednej grupie, ale inna grupa już niestety z nich nie skorzysta. Także tak jak w nauce języka angielskiego lub jakiegokolwiek innego zachęcamy do eksperymentowania. Pamiętajmy, że takie działania zawsze nas rozwijają. Nawet jeśli zapamiętasz jedno nowe słówko z danego artykułu to już wiesz więcej niż wiedziałaś lub wiedziałeś przed.

Mamy nadzieję, że te informacje będą dla was przydatne i że będą prowadziły do owocnej nauki Business English.

Artykuł sponsorowany