Poradnik Pracownika

Zakłady bukmacherskie bez ryzyka

Zakłady bukmacherskie w pierwszej chwili kojarzą się z ryzykiem – obstawianie pieniędzy na wyniki wydarzeń sportowych, rozrywkowych czy politycznych, nawet na najbardziej prawdopodobne ich scenariusze, zawsze związane jest z ryzykiem. Z punktu widzenia pracowników zatrudnienie u legalnych polskich bukmacherów z pewnością jest jednak działaniem „bez ryzyka” – funkcjonowanie tego typu firm na rynku pracy bardzo mocno regulują bowiem obowiązujące przepisy.

 

Firmy bukmacherskie są obecne ze swoją ofertą na polskim rynku już od kilkudziesięciu lat. Początkowo działały jednak w oparciu o szczątkowe przepisy oraz co rusz nowelizowane ustawy, które w praktyce umożliwiały im odprowadzanie podatków nie w Polsce, a np. w rajach podatkowych albo działalność spoza naszego kraju, co oznaczało, że bukmacher prowadził dla rodzimych graczy stronę internetową po polsku, pobierał od nich depozyty, ale siedziba firmy znajdowała się poza naszymi granicami, przez co nie podlegała ona polskiej jurysdykcji.

Wszystko zmieniło się 1 kwietnia 2017 r. – wówczas to w życie weszła znowelizowana ustawa hazardowa, która uporządkowała właściwie wszystkie segmenty gier hazardowych w Polsce, uwzględniając oczywiście bukmacherów. I trzeba przyznać, że to właśnie tę branżę dotknęły największe zmiany. Od tego dnia w Polsce legalnie mogą działać jedynie te firmy bukmacherskie, które uzyskają przyznawaną przez ministerstwo finansów licencję na organizowanie zakładów drogą internetową i/lub w lokalach stacjonarnych. Aby otrzymać taką licencję, bukmacher musi spełnić szereg wymagań. Jest to m.in. obowiązek posiadania siedziby w Polsce, określona forma prowadzenia działalności (spółka z o.o. lub spółka akcyjna), a także konieczność opłacania w naszym kraju podatku dochodowego. Oznacza to w praktyce, że każda legalna firma bukmacherska znajduje się pod kontrolą polskiego prawa i musi działać zgodnie z jego przepisami, i to pod każdym względem. Dotyczy to również zatrudniania pracowników.

Firma bukmacherska – pracodawca bez ryzyka

Wśród wymagań stawianych firmom bukmacherskim starającym się o licencję MF jest m.in. konieczność utrzymywania stabilnej sytuacji finansowej. W pierwszej kolejności warunek ten ma zabezpieczyć graczy. Przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy hazardowej zdarzały się sytuacje, kiedy klienci nie otrzymywali wygranych pieniędzy od bukmacherów, którzy tłumaczyli się np. przejściową utratą płynności finansowej albo swoimi wewnętrznymi regulaminami. Dzięki aktualnym zapisom ustawy każdy gracz, którego typy okazały się trafne, może liczyć na wypłatę wygranej.

Oczywiście ma to przełożenie na sytuację pracowników firm bukmacherskich. Konieczność utrzymywania stabilnej sytuacji finansowej sprawia, że mają oni pewność, iż wynagrodzenia zawsze będą do nich trafiać na czas.

Jakich pracowników szukają firmy bukmacherskie?

Uregulowanie działalności firm bukmacherskich w Polsce dało im również możliwość tworzenia struktur kadrowych i organizowania swojej działalność tak, jak robią to firmy z wszystkich innych branż. Oczywiście przekłada się to na konieczność zatrudniania odpowiednich pracowników. Legalni bukmacherzy zatrudniają analityków, którzy zajmują się szacowaniem prawdopodobieństwa zdarzeń z oferty oraz ustalaniem kursów. Potrzebni są specjaliści ds. obsługi klienta – zarówno w lokalach stacjonarnych, jak i poprzez serwisy internetowe. Każdy legalny bukmacher potrzebuje wyspecjalizowanej kadry zarządzającej – menedżerów ds. marketingu, rozwoju, sprzedaży czy PR-u. Niezbędni w takich firmach są informatycy, graficy, specjaliści ds. social mediów, a nawet redaktorzy i copywriterzy. Szansę na rozwój zawodowy w strukturach organizacyjnych legalnych bukmacherów mają przedstawiciele różnych profesji.

Zakłady bez ryzyka? Także dla graczy!

Rozwijając temat zakładów bukmacherskich bez ryzyka trzeba wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Otóż wielu legalnych bukmacherów – np. firma Betfan (zezwolenie MF z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018) – oferuje graczom promocję, w ramach której udostępnia tzw. zakłady bez ryzyka, określane również mianem freebetów. Jest to pewna kwota pieniędzy, zazwyczaj od 10 do 50 zł, którą operator przekazuje graczowi na konto z przeznaczeniem na wytypowanie zakładu. Gracz może więc postawić kupon bez ryzykowania swoimi środkami – jeśli przegra, nie traci swoich pieniędzy, a jeżeli wygra – otrzymuje wygraną pomniejszoną o stawkę darmowego zakładu. To doskonała opcja np. dla osób na początku swojej przygody z zakładami wzajemnymi.

Obstawianie zakładów bukmacherskich to ryzyko hazardu - zauważyłeś objawy uzależnienia, skontaktuj się ze specjalistą leczenia uzależnień. Typowanie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera