Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

List motywacyjny – szablon i najważniejsze elementy

Zdecydowaliśmy – szukamy pracy! Zazwyczaj pierwszym krokiem jest przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, które będziemy rozsyłać do pracodawców. Tym pierwszym kontaktem z rekruterem można pokazać nie tylko swoje umiejętności, lecz także zaangażowanie. Dlatego ważne jest dokładne czytanie ogłoszeń o pracę i dopasowanie do nich dokumentów. Pracodawcy często oprócz CV proszą także, by napisać list motywacyjny. I tutaj może pojawić się problem – błędnie bowiem zakładamy, że do jego stworzenia potrzebny jest talent pisarski i lekkie pióro. Jeśli nie czujemy się w tym dobrze, możemy mieć poczucie, że to zbędny trud. Jednak list może być doskonałym uzupełnieniem naszego CV, wskazaniem naszych motywacji, próbą przekonania rekrutera, że to właśnie my jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko. W niniejszym artykule przedstawiamy przykładowy list motywacyjny.

Po co list motywacyjny?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie, po co nam w ogóle list motywacyjny. Czy rekruter w ogóle go czyta? Przecież wszystkie informacje o naszym doświadczeniu czy umiejętnościach zawarliśmy w CV. Jednak warto podkreślić, że list nie powtarza informacji, które są w życiorysie, lecz je uzupełnia. W nim powinniśmy przekonać rekrutera, że to nas warto zaprosić do kolejnych etapów rekrutacji i zatrudnić.

Dzięki temu dokumentowi możemy wyjaśnić wszelkie kwestie z CV, które mogą budzić wątpliwości – na przykład zmianę branży, przerwę w zatrudnieniu, częste zmiany pracy. W życiorysie nie mamy możliwości wyjaśnienia, dlaczego między grudniem a marcem nie pracowaliśmy, a następnie w 3 kolejnych firmach spędziliśmy tylko 3 miesiące. List motywacyjny może rozwiać wszystkie wątpliwości.

Idealnie sprawdzi się również w przypadku, kiedy dopiero wchodzimy na rynek pracy – możemy w nim wyjaśnić brak doświadczenia zawodowego, ale podkreślić swoje umiejętności i chęć do pracy.

Dlatego też z całą pewnością nie warto tego dokumentu ignorować. Może on nam bowiem bardzo pomóc w zdobyciu nowego stanowiska. Problemem jednak może być to, jak taki dokument powinien wyglądać.

Jak powinien wyglądać ten dokument?

Pracodawca w ogłoszeniu prosi o przesłanie CV i listu motywacyjnego? Wyślij oba te dokumenty, aby mieć pewność, że rekruter do nich zajrzy. Jak jednak stworzyć list motywacyjny? Jak wygląda pod względem formalnym?

Przede wszystkim warto zachować tę samą formę CV i listu motywacyjnego. Dzięki temu od razu widoczne będzie, że są to dokumenty pochodzące od tej samej osoby. Poza tym zwiększa to estetykę tych dokumentów. 

Pamiętajmy, by przede wszystkim list motywacyjny był czytelny. Odpowiedni krój i stopień pisma, niestosowanie zbyt dużej ilości podkreśleń i wyróżnień, objętość tekstu – to wszystko ma znaczenie. 

Często CV przyjmuje formę podania, więc u góry po prawej umieszczamy datę i miejscowość tworzenia dokumentu, nieco niżej po lewej – nasze dane, niżej po prawej – dane firmy lub rekrutera. Na końcu umieszczamy zwrot grzecznościowy (Z poważaniem/Z wyrazami szacunku) i podpisujemy się. List nie powinien być dłuższy niż jedna strona A4, jednak warto wystrzegać się zbyt małego lub zbyt dużego stopnia pisma. 

Gotowy dokument warto zapisać w formacie PDF, aby zachowało się nasze formatowanie, w przypadku gdyby rekruter nie korzystał z tego samego edytora tekstu, co my. Jeśli tekst wczyta się nieodpowiednio, może być to jednoznaczne z odrzuceniem naszej kandydatury, PDF nas przed tych uchroni.

Przykładowy list motywacyjny - jakie elementy listu są najważniejsze?

Zanim przedstawimy przykład listu motywacyjnego o pracę, warto podkreślić, że korzystanie ze wzorów nie oznacza skopiowanie ich i dodanie swoich danych osobowych. 

Wzór powinien być dla nas jedynie inspiracją, pokazać, co możemy napisać, jak sformułować myśli. Jeśli wszystko skopiujemy, może się okazać, że będziemy kolejną osobą, którą do tego samego rekrutera wysyła list zaczynający się od zdania: „W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie zawarte w (...) chcę przedstawić swoją kandydaturę na stanowisko…”. 

Kopiowanie z całą pewnością nie pokazuje profesjonalizmu i zaangażowania, którego oczekują potencjalni pracodawcy. Dlatego warto zapamiętać, że przykładów nie kopiujemy, a inspirujemy się nimi podczas tworzenia swojego dokumentu. W sieci można znaleźć przykłady listu motywacyjnego o pracę, oto jeden z nich:

List motywacyjny - wzór

Podsumowując, nawet jeżeli w danym ogłoszeniu o pracę nie została ujęta informacja o obowiązku nadesłania wraz CV listu motywacyjnego, to kandydat któremu naprawdę zależy na pozyskaniu danego stanowiska powinien zdecydować się na złożenie pełnego kompletu dokumentów aplikacyjnych. Dobrze napisany list motywacyjny może okazać się kluczowy w kontekście wyboru kandydata na dane stanowisko.