Poradnik Pracownika

Jak zakończyć list motywacyjny i co w nim zawrzeć?

Pierwsze poszukiwania pracy są często stresujące. Nie mamy doświadczenia zawodowego, więc nie wiemy, co możemy zrobić, by pracodawca w ogóle się nami zainteresował. Nie da się ukryć, że w większości ogłoszeń znajdziemy wymagania dotyczące doświadczenia właśnie. Dlatego już od pierwszego kontaktu z rekruterem, którym najczęściej jest wysłanie dokumentów aplikacyjnych, warto spróbować pokazać się z jak najlepszej strony. Nasze zaangażowanie może potwierdzić na przykład spersonalizowany list motywacyjny. Nie zawsze jednak, szczególnie w przypadku wchodzenia na rynek pracy, wiemy, jak on powinien wyglądać i co zawierać. Jak rozpocząć i jak zakończyć list motywacyjny? Jaką formę powinien przyjąć? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

List motywacyjny – dlaczego warto?

Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych nie jest łatwe dla osób, które robią to po raz pierwszy, dlatego też zdarza się, że nie przykładają one do tego większej wagi – wydawać się im może, że skoro i tak nie mają wiele do napisania, nie jest to aż tak istotne.

O ile jednak CV dla każdego z nas wydaje się oczywiste, tak już z listem motywacyjnym bywa różnie. Wydawać nam się może, że musimy mieć specjalne umiejętności, lekkie pióro, a poza tym można mieć wrażenie, że i tak nikt go nie przeczyta.

Jednak w przypadku, kiedy mamy małe doświadczenie zawodowe lub nie mamy go w ogóle, list może być bardzo pomocny, dzięki niemu możemy bowiem otrzymać szansę na zaproszenie do następnych etapów rekrutacji.

To w tym dokumencie możemy wyjaśnić, dlaczego uważamy, że mimo braku doświadczenia zawodowego jesteśmy dobrym kandydatem na dane stanowisko. Możemy udowodnić nasze umiejętności, opisać sukcesy i zainteresowania, wyjaśniając, dlaczego sądzimy, że pomogą nam w wykonywaniu naszych obowiązków.

Dodatkowo list motywacyjny może być czymś w rodzaju portfolio, jeśli staramy się o pracę związaną z tekstem czy pisaniem – copywritera, redaktora, dziennikarza itd. Możemy w nim pokazać nasze umiejętności posługiwania się słowem.

Poza tym w przypadku, kiedy w ogłoszeniu jasno jest napisane, że kandydatów prosi się o przesłanie CV oraz listu motywacyjnego, wysłanie samego życiorysu może nas przekreślić w dalszych etapach rekrutacji, w związku z tym nie powinniśmy tego lekceważyć.

Jak rozpocząć i jak zakończyć list? 

Jak więc powinien wyglądać taki dokument? Jak rozpocząć i jak zakończyć list motywacyjny? Jakie informacje powinien zawierać? Podpowiadamy!

Inspiruj się, nie kopiuj!

Na początku warto wspomnieć, że w internecie znajdziesz mnóstwo wzorów listów motywacyjnych. Pamiętaj jednak, że dostęp do nich mają również rekruterzy i inni kandydaci. Jeśli skopiujesz dokładnie treść, wstawiając swoje dane, może okazać się, że wyślesz niemal identyczny list, jak ktoś inny. To na pewno nie sprawi dobrego wrażenia.

Wzory mogą pomóc i na pewno, jeśli pierwszy raz przygotowujemy list, warto je przejrzeć, ale warto zapamiętać, że powinny stanowić one jedynie inspirację, a kopiowanie w ogóle nie wchodzi w grę, ponieważ dla rekrutera może być to jednoznaczne z naszym brakiem zaangażowania.

Kwestie formalne

Zacznijmy od kwestii formalnych – list najczęściej przyjmuje formę podania, nie powinien więc być dłuższy niż jedna strona A4. Warto zwrócić również uwagę na stopień pisma – jeśli wydaje nam się, że mamy dużo więcej do powiedzenia, nie zmniejszajmy go tak, że ledwo da się odczytać dokument, natomiast w przeciwnym wypadku, kiedy wydaje nam się, że list jest za krótki, nie zwiększajmy jej nienaturalnie. Najlepiej postawić na wielkość od 10 do 12.

Jeśli chcemy coś podkreślić, najlepiej użyć pogrubienia. Nie warto również używać zbyt wielu fontów, kolorów i podkreśleń – najlepiej postawić  w tym przypadku na minimalizm, by zwiększyć czytelność.

Na górze strony po prawej stronie umieszczamy datę i miejscowość stworzenia dokumentu. Nieco niżej po lewej stronie – nasze dane osobowe, czyli imię i nazwisko, oraz dane kontaktowe, numer telefonu i adres e-mail. Z kolei poniżej po prawej umieszczamy dane rekrutera, jeżeli je znamy, oraz nazwę firmy.

Treść

Jak rozpocząć list motywacyjny? Najlepiej od zwrotu: Szanowni Państwo / Szanowna Pani / Szanowny Panie.

W pierwszym akapicie opowiedzmy krótko o sobie – kim jesteśmy, czym się zajmujemy i co chcemy robić w życiu. W następnym możemy opowiedzieć o naszych umiejętnościach oraz sukcesach i osiągnięciach. W ostatnim natomiast wyjaśnić, dlaczego sądzimy, że jesteśmy idealnym kandydatem. W zakończeniu wyraźmy gotowość do spotkania się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pamiętajmy o tym, by treść dopasować do ogłoszenia, aby rekruter widział nasze zaangażowanie od samego początku.

Istotną kwestią jest również, by sprawdzić treść pod względem błędów – poprawność językowa świadczy o naszym profesjonalizmie, jednak trudno je zauważyć w swoich tekstach. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, poprośmy kogoś, aby przeczytał nasz list i sprawdził, czy wszystko jest w porządku.

Dokumenty aplikacyjne to nasz pierwszy kontakt z rekruterem, dlatego też warto poświęcić na przygotowanie ich więcej czasu i dopasować je do odbiorcy.