List motywacyjny do pracy - jak go napisać?
List motywacyjny do pracy jest niezwykle ważny i często brany pod uwagę podczas wyboru kandydatów. O ile CV zawiera na ogół suche informacje o doświadczeniu zawodowym, przebytych szkoleniach, umiejętnościach, zainteresowaniach i wykształceniu, o tyle list motywacyjny jest nieco bardziej prywatny. Świadczy o charakterze przyszłego pracownika, jest zaangażowaniu, chęci podjęcia pracy i motywacji. Ogólnym celem takiego listu jest przekonanie rekruterów, że to właśnie Ty jesteś najlepszym pracownikiem na dane stanowisko.
List motywacyjny do pracy
List motywacyjny do pracy to bardzo ważny dokument. Często jest jedyną rzeczą, która może zwrócić uwagę przyszłego pracodawcy i wyszczególnić kreatywność pracownika. CV jest zwykle pisane według schematu, jednak list motywacyjny ma być wyrazem własnej kreatywności. To odpowiedni dobór słów i informacji, po przeczytaniu których osoby rekrutujące mają zapamiętać aplikanta i zainteresować się jego osobą. To bodziec do zaproszenia go na rozmowę kwalifikacyjną, aby jeszcze lepiej poznać takiego człowieka. Właśnie dlatego ważne jest, aby nie kłamać w liście motywacyjnym. Podanie fałszywych informacji sprawi, że podczas osobistej rozmowy pracownik zacznie się mylić i wypadnie słabo.
Jak napisać list motywacyjny do pracy?
List motywacyjny musi rozpoczynać się od zwrotu grzecznościowego. Warto wspomnieć o aplikowanym stanowisku, aby przyszły pracodawca miał pewność, że tekst napisano specjalnie dla niego. Niemile widziane jest masowe działanie, polegające na wysyłaniu tego samego listu w odpowiedzi na wszystkie interesujące nas oferty pracy. List motywacyjny musi zawierać następujące informacje:
- doświadczenie zawodowe, które jest atutem na wybranym stanowisku;
- szczególne zainteresowania, które mogą być dużym ułatwieniem w przyszłej pracy;
- cechy charakteru, które będą wysoce pożądane;
- pomysły, które można wnieść do firmy.
Warto dodać informację o ewentualnych szkoleniach i kursach, co dodatkowo wskaże na zaangażowanie pracownika i jego zainteresowanie danym stanowiskiem. W rzeczywistości list motywacyjny stanowi rozszerzenie pewnych elementów CV. Przykładowo, o ile w CV cechy charakteru i zalety zostały jedynie wymienione, o tyle w liście motywacyjnym można opisać, dlaczego będą one przydatne akurat w tej pracy i czemu są tak ważne. List warto zakończyć wyrażeniem nadziei na spotkanie osobiste, na którym będzie można więcej opowiedzieć o sobie. Oczywiście dokument zawsze podpisujemy imieniem i nazwiskiem, kończąc również zwrotem grzecznościowym, typu: "z poważaniem" lub "z wyrazami szacunku".
Jak sprawić, aby list motywacyjny był wyjątkowy?
Aby list motywacyjny był interesujący i zachęcał do całościowego przeczytania, warto przestrzegać kilku podstawowych wskazówek:
- nie dubluj zbyt często informacji zawartych w CV. Możesz oczywiście wyszczególnić wyjątkowo ważną informację i ją rozwinąć, ale powielanie informacji sprawi, że dokument będzie nudny;
- podaj listę zadań w poprzedniej pracy o podobnym kierunku, aby pracodawcy wiedzieli, jakie umiejętności są już przyswojone;
- unikaj zbędnych dodatków, takich jak znaki wodne, kursywa czy ozdobna czcionka;
- wykorzystaj białą, czystą kartkę bez ozdób i rysunków;
- nie pisz zbyt długiego listu - jedna strona to maksimum.
I co najważniejsze - napisz do konkretnego pracodawcy, o czym wspomniano już wcześniej. Możesz zawrzeć informację typu: "do aplikacji na stanowisko ... zachęciło mnie ..." lub "praca na stanowisku ... w firmie ...". W miejsce wielokropka wpisując celowane informacje.