Poradnik Pracownika

Napisz list motywacyjny, kiedy szukasz pierwszej pracy!

Poszukiwanie pracy zazwyczaj wiąże się ze stresem – jego poziom może się znacznie zwiększyć, jeśli chodzi o pierwsze zatrudnienie. Po pierwsze nie wiemy, czego się spodziewać – w końcu nigdy wcześniej nie pracowaliśmy i choć możemy się domyślać, nie znamy jeszcze tej atmosfery, zwyczajów, nie do końca wiemy, jak wygląda proces rekrutacji. Jeśli jednak już na początku swojej zawodowej drogi zależy ci na tym, by zdobyć zatrudnienie w konkretnym miejscu, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Niezwykle ważne są dokumenty aplikacyjne, które są naszym pierwszym kontaktem z rekruterem. Z pewnością o wiele trudniej je stworzyć, kiedy nasze doświadczenie jest zerowe, jednak nie jest to niemożliwe. Napisz list motywacyjny, który może pomóc ci przekonać do siebie potencjalnego pracodawcy. Dlaczego warto?

Dokumenty aplikacyjne debiutanta

Osobom, które pierwszy raz szukają pracy, jest zdecydowanie trudniej. W wielu ogłoszeniach pierwszym wymaganiem dla kandydatów, jest doświadczenie zawodowe. Wiadomo, że kiedyś trzeba zacząć je zdobywać, jednak rozpoczęcie bywa trudne.

Wielu młodych ludzi chce pracować gdziekolwiek, w związku z tym wybierają takie prace, w których nie jest konieczne doświadczenie. Nie ma w tym nic złego. Z każdej podjętej pracy możemy się czegoś nauczyć, poza tym z całą pewnością warto próbować różnych rzeczy – człowiek, który dopiero zaczyna swoją przygodę na rynku pracy, nierzadko nie ma jeszcze pojęcia, co chce robić w życiu, więc próbowanie może mu pomóc w obraniu początkowej ścieżki, która oczywiście nie musi być “raz na zawsze”. Są też jednak takie osoby, które dokładnie wiedzą, co chcą robić, starają się nabrać potrzebnych umiejętności, zależy im na pracy w konkretnym miejscu, nie wiedzą jednak, jak pokazać to potencjalnemu pracodawcy.

Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, kiedy nie posiada się doświadczenia zawodowego, może być niełatwe. Oczywiście z pewnością rekruter spojrzy przychylniej na nasze CV bez doświadczenia, kiedy zobaczy, że dopiero zaczynamy swoją drogę. Jednak często firmom zależy na sprawdzonych pracowników, którzy mają już przydatną wiedzę i umiejętności. Jeśli taki debiutant wysyła do firmy jedynie CV, nie ma zbyt wielu okazji, by wytłumaczyć, dlaczego akurat on jest idealnym kandydatem. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Napisz list motywacyjny!

Napisz list motywacyjny do pierwszej pracy

List motywacyjny nie jest ulubionym dokumentem przygotowywanym przez kandydatów do pracy. Często uważamy, że do jego stworzenia są potrzebne pisarskie umiejętności, że nikt go nie czyta i tworzenie go zupełnie mija się z celem.

Jednak nic bardziej mylnego. List może być naszą jedyną okazją, by powiedzieć, dlaczego uważamy, że to właśnie my jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko i dlaczego warto nas zatrudnić. Nie musimy mieć lekkiego pióra, aby umotywować to, co chcemy przekazać. Musimy przede wszystkim wiedzieć, o czym napisać i w jaki sposób.

Napisz list motywacyjny, który może ci pomóc. Wystarczy, że odpowiesz w nim na dwa ważne pytania i zadbasz o odpowiednie formatowanie. Taki mały krok, który nie zajmie ci wiele czasu, może pomóc ci dostać pracę marzeń!

List motywacyjny krok po kroku

Rekruter z pewnością doceni list motywacyjny, który będzie odpowiednio i przejrzyście sformatowany. Oznacza to, że kandydatowi zależy na tym, by dostać tę pracę i stara się wypaść jak najlepiej. O czym musisz pamiętać?

List motywacyjny powinien mieć formę podania. W górnym prawym rogu wpisujemy miejscowość i datę, po lewej – tylko nieco niżej – nasze dane osobowe oraz kontakt, ostatnim elementem są dane pracodawcy po prawej. List powinniśmy rozpocząć od słów „Szanowni Państwo/Szanowna Pani/Szanowny Panie” – w zależności od tego, do kogo się zwracamy (warto spróbować dowiedzieć się, do kogo wysyłamy CV bezpośrednio). Zakończ go z kolei wyrażeniem „Z wyrazami szacunku” lub „Z poważaniem”.

Dokument ten powinien zmieścić się na jednej stronie A4 – pamiętajmy jednak, by napisać tekst standardowym stopniem pisma (10–12). Dużo tekstu zapisanego maczkiem czy mało wielkimi literami z pewnością nie pozostanie niezauważone.

Po napisaniu poprośmy kogoś o sprawdzenie naszego listu pod kątem błędów. Dokument z literówkami nie wygląda profesjonalnie.

Jak napisać list motywacyjny?

Wspominaliśmy, że w liście powinniśmy zawrzeć odpowiedź na dwa pytania i wcale nie musimy posiadać lekkiego pióra czy talentu literackiego, by zrobić to dobrze. Najważniejsze jest udowodnienie:

  1. Dlaczego firma powinna zatrudnić właśnie mnie?
  2. Dlaczego chcę w tej firmie pracować?

Zazwyczaj osoby, które szukają pierwszej pracy, są świeżo po szkole lub w jej trakcie. Pamiętajmy, że wiedza, którą zdobyliśmy w trakcie lat edukacji, również może być bardzo ważna w kontekście stanowiska, na które aplikujemy. Napiszmy, jaka jest nasza wiedza, zaznaczmy, że przygotowujemy się do wykonywania danego zawodu.

Jeśli chcemy gdzieś pracować, zazwyczaj staramy się do tego przygotować. Nabywamy potrzebne umiejętności, na kursach lub samodzielnie, czytamy aktualności w branży, wiemy, co jest aktualnym trendem itd. O tym wszystkim powinniśmy napisać. To właśnie w tym miejscu możemy powiedzieć nie tylko o tym, dlaczego chcemy pracować w danej firmie, lecz o tym, co już zrobiliśmy w tym kierunku. Rekruter z pewnością doceni upór w dążeniu do celu.

Oczywiście możemy wspomnieć również o tym, że choć nie mamy doświadczenia zawodowego, bardzo chcemy je zdobyć, szkolić się, doskonalić umiejętności i jak ważny jest dla nas rozmów.

Jeśli możesz sobie pomóc - zrób to. Napisz list motywacyjny, w którym wyjaśnisz pracodawcy, dlaczego mimo doświadczenia możesz świetnie sobie poradzić na danym stanowisku. Nic nie tracisz, a możesz zyskać bardzo dużo!