Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Testy rekrutacyjne - co warto o nich wiedzieć?

Szukanie pracy bywa bardzo czasochłonne, a dodatkowo powoduje nierzadko dużo stresu, szczególnie jeżeli zależy nam na tym, by zdobyć wymarzoną posadę. Dlatego też już sama rozmowa kwalifikacyjna jest wydarzeniem, do którego chcemy się jak najlepiej przygotować. Coraz częściej jednak pracodawcy sięgają również po testy rekrutacyjne. Jakie są ich rodzaje? Na czym polegają i jak się do nich przygotować? Przeczytaj w niniejszym artykule!

Po co wykonywane są testy rekrutacyjne?

Z pewnością wielu kandydatów, którzy zostają zaproszeni na testy rekrutacyjne, zastanawiają się, czy to jest w ogóle konieczne i po co pracodawcy decydują się na taką formę sprawdzenia ich. Postawmy się jednak przez chwilę na ich miejscu - mają oni niewiele czasu, by nas poznać i porozmawiać z nami podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu aspektów, na których im zależy, nie da się zweryfikować tylko podczas wymiany zdań. Oczywiste jest, że zależy im na zatrudnieniu jak najbardziej dopasowanego do stanowiska kandydata. Testy rekrutacyjne mogą im w tym pomóc, zbadać pewne kwestie, takie jak np. inteligencję czy odporność na stresujące sytuacje.

Dla pracodawców coraz bardziej istotne jest potwierdzenie nie tylko doświadczenia zawodowego, lecz także umiejętności, dostosowania do kultury firmy, ogólnych kwalifikacji do wykonywania zawodu. Stąd coraz częściej decydują się na testy rekrutacyjne.

Testy rekrutacyjne - jak się przygotować?

Nie jest tajemnicą, że przy odpowiednim przygotowaniu testy rekrutacyjne mogą zostać zmanipulowane. Pamiętajmy jednak, że taka praktyka nic nam nie da, a z czasem i tak pracodawca przekona się, że wcale nie jest tak, jak to pokazały wyniki zadań. Starajmy się więc wykonywać je zgodnie ze stanem faktycznym. Nie zmienia to jednak tego, że do testów rekrutacyjnych, tak jak i do rozmowy kwalifikacyjnej, warto się przygotować.

Nie poznamy pytań przed przystąpieniem do testów, jednak ich rodzaje są znane, a my możemy wykonywać przykładowe zadania. Poszukajmy ich w internecie, sprawdzajmy się, ćwiczmy. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakiego typu pytań możemy się spodziewać, a zaskoczenie nie zablokuje nas i nie sprawi, że w głowie będziemy mieć pustkę.

Warto również podpytać o testy rekrutacyjne znajomych. Być może któryś z nich już je przechodził, dzięki czemu możemy poznać wrażenia, ich przebieg oraz przykładowe pytania.

Pamiętajmy również, że w każdej sytuacji powinniśmy mieć pełny dostęp do wyników testów - nawet jeżeli nie przeszliśmy do dalszego etapu rekrutacji. Powinniśmy również otrzymać jasną informację o tym, dlaczego przeprowadzane są akurat te testy - ich zasadność jest kluczowa.

Tak jak przed rozmową kwalifikacyjną, także i przed testami warto się zrelaksować i spróbować nie przejmować tym, co nas czeka. Dzięki temu podejdziemy do nich sprawniej - wypoczęci będziemy w stanie bardziej się skupić i lepiej zrozumieć pytania.

Jakie testy rekrutacyjne mogą zostać przeprowadzone?

Testy rekrutacyjne to nie tylko najpopularniejsze testy umiejętności czy psychologiczne. Czego możemy się podziewać?

Testy umiejętności - jak sama nazwa wskazuje, testy takie mają sprawdzić umiejętności kandydatów na dane stanowisko. Każdy z nich otrzymuje ten sam zestaw pytań, dzięki czemu pracodawca może sprawdzić, kto najlepiej poradzi sobie z wykonywaniem zadań. Sama rozmowa kwalifikacyjna w pewnych przypadkach to zdecydowanie za mało, a uzupełnienie o test umiejętności potwierdza to, co pracownik zawiera w swoich dokumentach aplikacyjnych. W obrębie tych testów przeprowadzone mogą być również testy sprawdzające znajomość języków obcych.

Test umiejętności może przybierać różne formy - kandydaci mogą otrzymać konkretne zadanie do wykonania, ale także zestaw pytań otwartych czy zamkniętych. Wyniki może ocenić każdy pracownik firmy, który zajmuje się danym obszarem pracy.

Testy psychologiczne/psychometryczne - testy psychologiczne mogą być bardzo złożone i badać wiele zmiennych. Przykładowo kwestionariusze osobiste badają cechy charakteru i zachowania kandydata. Zazwyczaj polegają na zaznaczeniu częstotliwości jakiegoś zachowania. W przypadku tego rodzaju testów nie ma klucza, który wyznacza prawidłowe odpowiedzi, powinny bowiem być one zgodne z tym, jak zrozumieliśmy dane pytanie. Nierzadko wyglądają one w ten sposób, że w pytaniu zawarte jest pewne zachowanie, a kandydat na dane stanowisko określa, jak często ma ono miejsce w jego przypadku.

Przeprowadzane są również testy, które sprawdzają inteligencję potencjalnych pracowników. W przeciwieństwie do testów umiejętności, pytania w nich zawarte nie są związane stricte ze stanowiskiem, często sprawdzają logiczne myślenie, zdolności przekonywania kogoś do czegoś, negocjacji itp.

Bardzo rzadko rekruterzy wykorzystują testy projekcyjne. Chodzi tutaj o pokazanie kandydatom konkretnego obrazu i prośbę o jego opisanie. Opis może się różnić ze względu na odmienne podejście do świata i doświadczenia.

Testy psychologiczne powinny być przeprowadzane przez osoby z wykształceniem psychologicznym.

Testy numeryczne - te testy rekrutacyjne sprawdzają umiejętności matematyczne kandydata. Zazwyczaj polegają na tym, aby wyprowadzić wzory w zestawieniach liczb oraz zależności między liczbami. Najczęściej przydatne są zdolności arytmetyczne, lecz nierzadko również logiczne myślenie.

Warto przygotować się do każdego z testów rekrutacyjnych. Dzięki temu stres towarzyszący tej części rekrutacji nie zablokuje nas, będziemy wiedzieć czego mniej więcej możemy się spodziewać i podejdziemy do nich profesjonalniej.