Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Systemy ATS w Polsce: co wyróżnia te najlepsze?

Korzystanie z systemu ATS może znacząco usprawnić procesy rekrutacyjne w firmie. Jak działa applicant tracking system? Czy jego wprowadzenie do firmy może wywołać prawdziwą rewolucję? Dowiedz się wszystkiego o systemach ATS i sprawdź, jak rozpoznać te najlepsze. Dzięki naszej liście będziesz w stanie wyselekcjonować najbardziej innowacyjne i funkcjonalne rozwiązanie na rynku.

Co trzeba wiedzieć o systemach ATS?

System ATS to na polskim rynku nowość – pierwsze programy tego typu pojawiły się stosunkowo niedawno. Jako pierwsze rozwiązanie to zaadaptowały agencje rekrutacyjne, dla których odpowiednia organizacja pracy jest warunkiem satysfakcjonujących rezultatów – a to właśnie na ich podstawie są rozliczane przez klientów.

ATS to idealne rozwiązanie nie tylko dla nich, ale również dla firm, przeprowadzających rekrutację na własną rękę. Zdecydowana większość dużych korporacji dysponuje własnymi działami HR zajmującymi się pozyskiwaniem pracowników. W średnich firmach coraz częściej również staje się to standardem. Aby wesprzeć ich pracę, warto zainwestować w system ATS.

W związku z tym, że systemy ATS w Polsce stają się coraz popularniejsze, wzrasta liczba firm oferujących tego rodzaju usługi. Najwygodniejszym rozwiązaniem z perspektywy klienta jest korzystanie z systemu w tzw. modelu SaaS poprzez wykupienie subskrypcji. Takie rozwiązanie oferuje między innymi polska firma ElevatoSoftware.

Co to jest system ATS?

ATS to skrót of Applicant Tracking System – czyli, w dosłownym tłumaczeniu, system śledzący kandydata. Ale ATS pełni znacznie większą rolę niż dbanie o to, by dany kandydat – zwłaszcza prawdziwa rekrutacyjna „perełka” – nie zagubił się w gąszczu aplikacji. System umożliwia kompleksowe projektowanie procesów rekrutacyjnych, a także dystrybucję i zarządzanie ogłoszeniami oraz zbieranie kandydatur z wielu platform. Dzięki temu proces rekrutacyjny można łatwiej kontrolować.

Dlaczego warto korzystać z ATS?

ATS umożliwia uzyskanie najlepszych wyników poprzez skuteczny przesiew aplikacji. Umożliwiają to liczne narzędzia dostępne w ramach aplikacji, dzięki którym rekruter może skutecznie przefiltrować znacznie większą ilość CV czy formularzy. Bez wsparcia systemu, nawet najdokładniejsi specjaliści HR mogą przeoczyć dobrze rokujące kandydatury. Korzystając z niego, łatwo tego uniknąć – z korzyścią dla firmy!

Jakie cechy powinien mieć dobry ATS online system?

Dobrej jakości system rekrutacyjny powinien upraszczać zarówno pozyskiwanie kandydatur, jak i ich przefiltrowywanie. Jednocześnie, ważne jest, aby ułatwiał dystrybucję i moderację treści ogłoszeń w poszczególnych kanałach komunikacji, aby ograniczyć czas spędzony na dokonywaniu update'ów. Jakich cech szukać w systemie ATS? Można tu wskazać na:

  • elastyczne projektowanie procesu rekrutacyjnego (z możliwością nieograniczonego wyboru liczby etapów, definiowania terminów, itd.),
  • integrację z kalendarzami internetowymi oraz platformami typu task management, aby móc wygodnie ustawiać przypomnienia i deadline'y,
  • integrację z najpopularniejszymi platformami do publikacji ofert pracy (Pracuj.pl, olx, Jooble, itd.), aby możliwe było komfortowe publikowanie i edytowanie ogłoszeń z poziomu jednego systemu oraz zbieranie kandydatur w jednym miejscu,
  • możliwość projektowania formularzy rekrutacyjnych,
  • możliwość uwzględnienia zadań testowych w procesie rekrutacyjnym,
  • liczne filtry, ułatwiające selekcję kandydatur odpowiadających wymogom firmy,
  • opcje wysyłania zbiorowych wiadomości ze zautomatyzowaną personalizacją,
  • gotowych, zgodnych z RODO klauzul o ochronie danych osobowych do uwzględnienia w formularzach rekrutacyjnych,
  • łatwą organizację udzielonych zgód i powiadomienia o wygasających zgodach na przetwarzane danych osobowych.

To tylko niektóre możliwości, które może gwarantować Ci system rekrutacji ATS. Wybierając program, warto zadbać o to, aby uwzględniał wymienione powyżej cechy – to właśnie one znacząco usprawniają proces pozyskiwania pracownika i gwarantują większe szanse trafnego wyboru.

Artykuł zewnętrzny, tekst partnera