Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Pytania, których nie powinien zadawać rekruter

Dla wielu z nas rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca. Nie wiemy bowiem, na co się przygotować, o co zapyta rekruter i przede wszystkim – czy będziemy potrafili odpowiedzieć na zadane pytanie. Czytamy więc poradniki, przykładowe odpowiedzi, jednak mamy świadomość, że i tak może być niełatwo. Musimy też pamiętać, że są pytania, których nie powinien zadawać rekruter, a jeśli to zrobi, mamy pełne prawo do odmowy udzielenia odpowiedzi. Co się do nich zalicza? Jakie kwestie nie powinny być poruszane?

O co może pytać rekruter?

Zanim wymienimy pytania, których nie powinien zadawać rekruter, warto wiedzieć, jakie pytania są w pełni dopuszczalne.

Na rozmowie kwalifikacyjnej możemy rozmawiać oczywiście głównie o naszym doświadczeniu zawodowym, kompetencjach, zdobytym wykształceniu i przebiegu naszej dotychczasowej kariery. Oprócz tego rekruter może zapytać, gdzie widzimy się zawodowo za kilka lat, jakie mamy plany z tym związane i jaki jest nasz cel zawodowy.

Często padają również pytania o nasze zainteresowania czy cechy charakteru – w nich także nie ma nic złego, mogą one bowiem bardzo dużo powiedzieć o pracowniku, dzięki czemu rekruter może lepiej dopasować go do zespołu.

Rekruterzy zadają również pytania na kreatywność, które pobudzają naszą wyobraźnię. Choć w internecie znajdziemy ich przykłady, często są one wymyślane na potrzeby konkretnej rekrutacji, aby naprawdę sprawdzić, czy kandydat ma dużą wyobraźnię.

Pytania, których nie powinien zadawać rekruter

Istnieją pytania, których nie powinien zadawać rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej. Co zrobić, jeśli jednak tak się stanie? Musimy mieć świadomość, że możemy odmówić odpowiedzi, a rekruter musi to uszanować. Jeśli tego nie zrobi, zastanówmy się, czy rzeczywiście chcielibyśmy pracować w takiej firmie. Poznaj pytania, których nie powinien zadawać rekruter!

  1. Jakie są twoje poglądy polityczne?
    Pracodawcy nie powinno interesować to, jakie są twoje poglądy polityczne. Jest to jak najbardziej twoja osobista sprawa, którą nie musisz się dzielić. Dodatkowo w takich miejscach jak praca lepiej w ogóle nie poruszać tego typu tematów, gdyż jak wiadomo, często prowadzą one do prawdziwych sporów. Jeśli rekruter pyta o poglądy, może okazać się, że stara się zatrudnić osoby, które wpisują się w jego światopogląd, co jest absolutnie niedopuszczalne. To, jakie mamy poglądy, zupełnie nie powinno mieć wpływu na to, czy zostaniemy zatrudnieni.

  2. Czy wyznajesz jakąś religię?
    Podobnie jak w punkcie pierwszym, wyznawana przez nas religia i powód naszej wiary to pytania, których nie powinien zadawać rekruter. Jest to kwestia jak najbardziej prywatna, bez związku z wykonywaną pracą, co więcej może prowadzić do dyskryminacji, co jest oczywiście absolutnie niedopuszczalne.

  3. Z jakiej grupy etnicznej pochodzisz?
    W tej samej grupie znajdują się również pytania o twoje pochodzenie rasowe czy etniczne. Powinna być to dla pracodawcy zupełnie niezwiązana z zatrudnieniem kwestia.

  4. Czy planujesz zajść w ciążę?
    O ciążę można zapytać tylko wtedy, jeśli stanowisko jest niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Poza tym pytania o zakładanie rodziny są bardzo niestosowne. Młode kobiety mogą być dyskryminowane przez pracodawców właśnie z tego względu, że mają oni wrażenie, iż niedługo po zatrudnieniu zajdą one w ciążę i przestaną pracować, co będzie dla nich stratą. Jednak nie zawsze tak jest, a pytania o dzieci są bardzo nietaktowne i nikt nie ma obowiązku, by na nie odpowiadać.

  5. Czy masz żonę/męża/partnera(-rkę)?
    Podobnie niewłaściwie jest także pytanie o nasz stan cywilny czy orientację. Te kwestie nie mają nic wspólnego z życiem zawodowym i powinny pozostać w sferze prywatnej, dlatego też z całą pewnością możemy odmówić na nie odpowiedzi.

  6. Czy byłeś/byłaś karany/karana?
    Wydawać by się mogło, że o karalność można zapytać, skoro w niektórych ogłoszeniach w wymaganiach widzimy zaświadczenie o niekaralności. Warto jednak wiedzieć, że można o nie prosić tylko w określonych zawodach i przypadkach, w każdych pozostałych są to pytania, których nie powinien zadawać rekruter.

  7. Czy należysz do związku zawodowego?
    Nie musimy również odpowiadać na pytanie o przynależeniu do związku zawodowego, nie tylko obecnie, lecz także w przeszłości.

  8. Co robi zawodowo twój partner / twoja partnerka?
    Pytania, których nie powinien zadawać rekruter to również te, dotyczące naszych bliskich i ich kariery zawodowej. To oczywiste, że możemy nie chcieć o tym mówić i mieszać życia prywatnego z zawodowym. Trudno też określić cel takiego pytania – w jaki sposób bowiem praca naszego partnera czy naszej partnerki może mieć znaczenie w przypadku naszych obowiązków?

Konsekwencje

Tak jak już wspominaliśmy, na pytania, których nie powinien zadawać rekruter, nie musimy odpowiadać. Jednak to nie wszystko. Przyjmuje się nawet, że jeśli takie pytanie padnie, możemy podać nieprawdziwą informację, czyli po prostu skłamać, a jeśli w późniejszych okolicznościach zostałoby to odkryte, pracodawca nie ma prawa do wyciągania z tego tytułu jakichkolwiek konsekwencji.

Jeśli uważasz, że pytanie było dyskryminujące lub naruszyło twoją godność, możesz również ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu.

Nikt nie może zmusić cię do odpowiedzi, a jeśli będzie próbował, reaguj. Twoje życie prywatne może takie pozostać, jak długo tego chcesz i nikt nie może od ciebie oczekiwać, że zmienisz zdanie.