CV po liceum - jak powinno wyglądać profesjonalnie?
Wielu maturzystów po ukończeniu szkoły średniej chce podjąć pracę. Często jest to ich pierwsze zajęcie, w związku z tym CV, szczególnie w części doświadczenia, jest puste. Jak więc powinno wyglądać CV po liceum? Jak je zbudować, aby było profesjonalne? Czego unikać? W niniejszym artykule przybliżymy tę kwestię.
CV po liceum - jak stworzyć je profesjonalnie?
Poszukiwanie pierwszej pracy jest stresujące. Wielu absolwentów nie wie jeszcze tak naprawdę, co chciałoby robić w życiu, próbują więc znaleźć swoją drogę zawodową. Często rozpoczynają poszukiwania już po zdaniu matury. W związku z tym ich doświadczenie zawodowe jest jeszcze niewielkie lub żadne - nic w tym dziwnego, w końcu to bardzo młode osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy.
Bez względu na to jednak, czy dopiero zaczynamy, musimy w jakiś sposób przekonać rekruterów do tego, by zaprosili nas na rozmowę kwalifikacyjną. Aby tak się stało, warto przygotować odpowiedni, profesjonalny życiorys. Jak powinno wyglądać CV po liceum?
-
Internet jest przepełniony wzorami CV. Są one doskonałą podpowiedzią dla kogoś, kto nie do końca wie, co napisać w swoim życiorysie. Warto jednak pamiętać o tym, że skopiowanie tego, co napisane jest we wzorze, to naprawdę zły pomysł. Przede wszystkim rekruterzy dostają setki CV i wiedzą, które z nich są skopiowane z internetu. Nie świadczy to o profesjonalizmie, wręcz przeciwnie, pokazuje, że zupełnie nie przykładamy się do poszukiwań. Poza tym niedokładność może sprawić, że skopiujemy coś, co w życiorysie zupełnie nie powinno się znaleźć, np. przedstawione tam przykładowe dane. Jeśli tak zrobimy, raczej nie oczekujmy odpowiedzi od firmy, do której aplikujemy, pokazujemy się bowiem z nie najlepszej strony. Na wzorach, jak sama nazwa wskazuje, warto się wzorować, kopiowanie to zła praktyka, której należy kategorycznie unikać.
-
Pamiętajmy również o tym, że oprócz treści bardzo ważna jest forma życiorysu, szczególnie jeżeli to nasze pierwsze CV po liceum i nie mamy zbyt dużego doświadczenia. Odpowiednie formatowanie, dobrze dobrany font, brak nadmiernego występowania kolorów i pstrokatości, przejrzystość - to takie cechy dokumentu, które sprawią, że rekruter od razu spojrzy na nas przychylniej.
-
Nie masz doświadczenia, ale doskonale wiesz, do czego dążysz? Koniecznie zawrzyj w swoim CV część: “Cel zawodowy”, gdzie krótko opowiesz o tym, co chcesz robić zawodowo i jakie kroki podejmujesz, by osiągnąć swoje założenia. Dzięki temu rekruter przekona się, czy rzeczywiście poważnie podchodzisz do tego, co robisz i jak ważne jest to dla ciebie.
-
Nie zapomnij, że jeżeli chcesz pokazać się z profesjonalnej strony, musisz zadbać o każdy szczegół. Przede wszystkim, jeśli już umieszczasz w życiorysie zdjęcie, nie może to być selfie, zdjęcie z wakacji czy inne, przedstawiające cię w prywatnej sytuacji. Nie oznacza to oczywiście, że masz na nim być poważną osobą, bez uśmiechu, ubraną w czerń czy szarość, jednak zdjęcie powinno być profesjonalne.
Uwagę trzeba również zwrócić na adres e-mail. Nie powinien on wyglądać niepoważnie, np. aniaanulka3939@buzi.pl. Adres powinien składać się z nazwiska, imienia, inicjałów, nie z pseudonimów i innych określeń. Zwróćmy również uwagę na domenę, buziaczki i stokrotki sprawią, że nawet imię i nazwisko przez znakiem @ nie doda profesjonalizmu. -
Kiedy tworzymy CV po liceum, jak już wspominaliśmy, często nie mamy żadnego doświadczenia zawodowego, próbujemy więc zatuszować to, wymieniając wszystkie możliwe umiejętności twarde i miękkie. W związku z tym bez zastanowienia wpisujemy kreatywność, dobrą organizację czasu, dużą ambicję itp. Pamiętajmy, że to nic złego, ale musimy umieć podać przykład działania, które udowodni każdą z tych kompetencji. Przed rozmową należy się doskonale przygotować pod tym kątem.
Nie wpisujmy również umiejętności, które są wręcz oczywistością. Kiedyś bardzo popularne było wpisywanie umiejętności korzystania z komputera czy z poczty e-mail. Dzisiaj jest to tak podstawowa kompetencja, że naprawdę nie trzeba nigdzie jej ujmować. -
Czy część, w której znajduje się doświadczenie, powinniśmy pominąć? Warto w to miejsce wpisać wszelkie wolontariaty, akcje społeczne, praktyki i prace dorywcze. Niektórzy w tę rubrykę wpisują również domowe obowiązki, które mogą być przydatne w danej pracy. Starajmy się nie pomijać tej części i zapiszmy w niej wszystko, co robiliśmy i co może przydać się nam w pracy.
-
Ważne są również wszelkie kursy, szkolenia, w których udział braliśmy. Upewnią potencjalnego pracodawcę, że posiadamy wymagane umiejętności. Pamiętajmy, że jest mnóstwo możliwości zrobienia kursów i certyfikatów, które mogą nieco wypełnić nasze jeszcze puste CV po liceum. Internet oferuje bardzo dużo darmowych kursów, z którymi także warto się zapoznać.
-
Nie zapominajmy napisać o naszych zainteresowaniach, szczególnie jeżeli są nietypowe. Pamiętajmy, by nie kończyć na sztampowych: literatura, film, muzyka, napiszmy dokładnie, jakie książki, filmy czy jacy wykonawcy nas interesują. Być może znajdziemy wspólny temat z rekruterem i rozmowa przebiegnie przyjemniej i mniej stresująco? To, że posiadamy pasje i że je rozwijamy, jest bardzo ważne i dużo o nas mówi. Pokazuje kreatywność, zaangażowanie. W CV po liceum rubryka “Zainteresowania” wydaje się wręcz niezbędna.
-
Prowadzisz fanpage na Facebooku? Twój profil na instagramie obserwuje kilkadziesiąt tysięcy osób? Masz blog, na którym często piszesz? A może posiadasz portfolio swoich prac? Nie zapominaj o tym i opisz to w swoim CV. Jeśli starasz się o pracę np. w marketingu, takie informacje są naprawdę ważne i pokazują pracodawcy, jakim pracownikiem będziesz. Może sprawdzić twój styl pisania, aktywność, znajomość social mediów. Jeżeli masz jakieś osiągnięcia, koniecznie wspomnij o tym w swoim CV!
-
Nie kłam! To najważniejsza zasada CV po liceum i każdego innego. Kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw i trudno się będzie z niego wytłumaczyć. To oczywiste, że kusi cię zmyślenie doświadczenia czy umiejętności, by dostać wymarzoną posadę, jednak to nic nie da. Rekruterzy mogą zadać ci pytania, które obnażą twoje kręcenie, a nawet jeżeli im się to nie uda - wszystko zweryfikują pierwsze dni pracy. Unikaj kłamstw i pisz tylko to, co jest zgodne z prawdą.