Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

CV po liceum - jak powinno wyglądać profesjonalnie?

Wielu maturzystów po ukończeniu szkoły średniej chce podjąć pracę. Często jest to ich pierwsze zajęcie, w związku z tym CV, szczególnie w części doświadczenia, jest puste. Jak więc powinno wyglądać CV po liceum? Jak je zbudować, aby było profesjonalne? Czego unikać? W niniejszym artykule przybliżymy tę kwestię.

CV po liceum - jak stworzyć je profesjonalnie?

Poszukiwanie pierwszej pracy jest stresujące. Wielu absolwentów nie wie jeszcze tak naprawdę, co chciałoby robić w życiu, próbują więc znaleźć swoją drogę zawodową. Często rozpoczynają poszukiwania już po zdaniu matury. W związku z tym ich doświadczenie zawodowe jest jeszcze niewielkie lub żadne - nic w tym dziwnego, w końcu to bardzo młode osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy.

Bez względu na to jednak, czy dopiero zaczynamy, musimy w jakiś sposób przekonać rekruterów do tego, by zaprosili nas na rozmowę kwalifikacyjną. Aby tak się stało, warto przygotować odpowiedni, profesjonalny życiorys. Jak powinno wyglądać CV po liceum?

 1. Internet jest przepełniony wzorami CV. Są one doskonałą podpowiedzią dla kogoś, kto nie do końca wie, co napisać w swoim życiorysie. Warto jednak pamiętać o tym, że skopiowanie tego, co napisane jest we wzorze, to naprawdę zły pomysł. Przede wszystkim rekruterzy dostają setki CV i wiedzą, które z nich są skopiowane z internetu. Nie świadczy to o profesjonalizmie, wręcz przeciwnie, pokazuje, że zupełnie nie przykładamy się do poszukiwań. Poza tym niedokładność może sprawić, że skopiujemy coś, co w życiorysie zupełnie nie powinno się znaleźć, np. przedstawione tam przykładowe dane. Jeśli tak zrobimy, raczej nie oczekujmy odpowiedzi od firmy, do której aplikujemy, pokazujemy się bowiem z nie najlepszej strony. Na wzorach, jak sama nazwa wskazuje, warto się wzorować, kopiowanie to zła praktyka, której należy kategorycznie unikać.

 2. Pamiętajmy również o tym, że oprócz treści bardzo ważna jest forma życiorysu, szczególnie jeżeli to nasze pierwsze CV po liceum i nie mamy zbyt dużego doświadczenia. Odpowiednie formatowanie, dobrze dobrany font, brak nadmiernego występowania kolorów i pstrokatości, przejrzystość - to takie cechy dokumentu, które sprawią, że rekruter od razu spojrzy na nas przychylniej.

 3. Nie masz doświadczenia, ale doskonale wiesz, do czego dążysz? Koniecznie zawrzyj w swoim CV część: “Cel zawodowy”, gdzie krótko opowiesz o tym, co chcesz robić zawodowo i jakie kroki podejmujesz, by osiągnąć swoje założenia. Dzięki temu rekruter przekona się, czy rzeczywiście poważnie podchodzisz do tego, co robisz i jak ważne jest to dla ciebie.

 4. Nie zapomnij, że jeżeli chcesz pokazać się z profesjonalnej strony, musisz zadbać o każdy szczegół. Przede wszystkim, jeśli już umieszczasz w życiorysie zdjęcie, nie może to być selfie, zdjęcie z wakacji czy inne, przedstawiające cię w prywatnej sytuacji. Nie oznacza to oczywiście, że masz na nim być poważną osobą, bez uśmiechu, ubraną w czerń czy szarość, jednak zdjęcie powinno być profesjonalne.
  Uwagę trzeba również zwrócić na adres e-mail. Nie powinien on wyglądać niepoważnie, np. aniaanulka3939@buzi.pl. Adres powinien składać się z nazwiska, imienia, inicjałów, nie z pseudonimów i innych określeń. Zwróćmy również uwagę na domenę, buziaczki i stokrotki sprawią, że nawet imię i nazwisko przez znakiem @ nie doda profesjonalizmu.

 5. Kiedy tworzymy CV po liceum, jak już wspominaliśmy, często nie mamy żadnego doświadczenia zawodowego, próbujemy więc zatuszować to, wymieniając wszystkie możliwe umiejętności twarde i miękkie. W związku z tym bez zastanowienia wpisujemy kreatywność, dobrą organizację czasu, dużą ambicję itp. Pamiętajmy, że to nic złego, ale musimy umieć podać przykład działania, które udowodni każdą z tych kompetencji. Przed rozmową należy się doskonale przygotować pod tym kątem.
  Nie wpisujmy również umiejętności, które są wręcz oczywistością. Kiedyś bardzo popularne było wpisywanie umiejętności korzystania z komputera czy z poczty e-mail. Dzisiaj jest to tak podstawowa kompetencja, że naprawdę nie trzeba nigdzie jej ujmować.

 6. Czy część, w której znajduje się doświadczenie, powinniśmy pominąć? Warto w to miejsce wpisać wszelkie wolontariaty, akcje społeczne, praktyki i prace dorywcze. Niektórzy w tę rubrykę wpisują również domowe obowiązki, które mogą być przydatne w danej pracy. Starajmy się nie pomijać tej części i zapiszmy w niej wszystko, co robiliśmy i co może przydać się nam w pracy.

 7. Ważne są również wszelkie kursy, szkolenia, w których udział braliśmy. Upewnią potencjalnego pracodawcę, że posiadamy wymagane umiejętności. Pamiętajmy, że jest mnóstwo możliwości zrobienia kursów i certyfikatów, które mogą nieco wypełnić nasze jeszcze puste CV po liceum. Internet oferuje bardzo dużo darmowych kursów, z którymi także warto się zapoznać.

 8. Nie zapominajmy napisać o naszych zainteresowaniach, szczególnie jeżeli są nietypowe. Pamiętajmy, by nie kończyć na sztampowych: literatura, film, muzyka, napiszmy dokładnie, jakie książki, filmy czy jacy wykonawcy nas interesują. Być może znajdziemy wspólny temat z rekruterem i rozmowa przebiegnie przyjemniej i mniej stresująco? To, że posiadamy pasje i że je rozwijamy, jest bardzo ważne i dużo o nas mówi. Pokazuje kreatywność, zaangażowanie. W CV po liceum rubryka “Zainteresowania” wydaje się wręcz niezbędna.

 9. Prowadzisz fanpage na Facebooku? Twój profil na instagramie obserwuje kilkadziesiąt tysięcy osób? Masz blog, na którym często piszesz? A może posiadasz portfolio swoich prac? Nie zapominaj o tym i opisz to w swoim CV. Jeśli starasz się o pracę np. w marketingu, takie informacje są naprawdę ważne i pokazują pracodawcy, jakim pracownikiem będziesz. Może sprawdzić twój styl pisania, aktywność, znajomość social mediów. Jeżeli masz jakieś osiągnięcia, koniecznie wspomnij o tym w swoim CV!

 10. Nie kłam! To najważniejsza zasada CV po liceum i każdego innego. Kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw i trudno się będzie z niego wytłumaczyć. To oczywiste, że kusi cię zmyślenie doświadczenia czy umiejętności, by dostać wymarzoną posadę, jednak to nic nie da. Rekruterzy mogą zadać ci pytania, które obnażą twoje kręcenie, a nawet jeżeli im się to nie uda - wszystko zweryfikują pierwsze dni pracy. Unikaj kłamstw i pisz tylko to, co jest zgodne z prawdą.