Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak zwiększyć swoje szanse w oczach rekrutera?

Poszukiwania pracy nie są proste i nierzadko okazują się długotrwale. Zdarza się, że nie mamy świadomości popełnianych błędów, stąd przeciągnięcia i brak rezultatów. Jak zwiększyć swoje szanse w oczach rekrutera? Jak przyśpieszyć cały ten proces?

Jak zwiększyć swoje szanse w oczach rekrutera? Porady

Wielu z nas zastanawia się, jak zwiększyć swoje szanse w oczach rekrutera, by dostać wymarzoną pracę. Nad czym warto się skupić? Czego nie warto robić? Podpowiadamy!

  1. Zadbaj o swój wizerunek w sieci!
    W dzisiejszych czasach rekruterzy zwracają uwagę na to, jak wygląda nasz wizerunek w sieci. Najczęściej przed telefonem do kandydata sprawdzają, co może powiedzieć o nim wyszukiwarka. My również powinniśmy to sprawdzić! Warto zrobić to w trybie prywatnym i w miarę możliwości naprawić błędy.

    Zacznijmy od naszych profilów w social mediach. Upewnijmy się, że posty są widoczne tylko dla znajomych, że nie posiadamy zdjęć, które mogłyby nas skompromitować, nie mówimy źle o byłych pracodawcach. Można powiedzieć, że to co robimy po pracy jest naszą prywatną sprawą, jednak jeśli rekruter zauważy, że po godzinach jesteśmy hejterami, że w naszym życiu wartością nadrzędną jest coś, co przeczy misji firmy, nie weźmie naszej kandydatury pod uwagę.

    Coraz popularniejsze są również portale z wirtualnym CV. Tam możemy szerzej opowiedzieć o sobie i swojej karierze. Pamiętajmy jednak, by zadbać o to, aby wirtualny życiorys nie różnił się od tego, który wysyłamy rekruterom. Kłamstwo ma krótkie nogi, nawet jeżeli wypowiadane jest w dobrej wierze.

  2. Przygotuj dokumenty
    Kiedy intensywnie szukamy pracy, nierzadko zapominamy o tym, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie dokumentów. Po prostu wysyłamy, jeden list za drugim, nawet nie do końca przyglądając się ich treści.

    Przede wszystkim CV i list motywacyjny sformatujmy podobnie, nie stawiajmy na pstrokatość i wiele kolorów. Minimalizm w tym przypadku naprawdę wypada dużo lepiej. Sprawdźmy, czy nie zrobiliśmy błędów, poprośmy kogoś o przeczytanie tego, co napisaliśmy.

    Pamiętamy też o bardzo istotnej kwestii, jaką jest dopasowanie dokumentów do odbiorcy. Zmiana nazwy firmy to za mało. Pokażmy rekruterom, że naprawdę przygotowujemy się do zdobycia tej pracy, że nie robimy nic na ślepo. Poza tym dzięki temu unikniemy wpadek, które mogą nas skompromitować - na przykład wstawienia nazwy innej firmy, podmiana nazwiska itp.

  3. Lista miejsc pracy
    Dzwoni do ciebie rekruter, a ty nie masz pojęcia, o co chodzi? Nie kojarzysz nazwy firmy, dopytujesz na jakie stanowisko jest rekrutacja? To błąd! Pokazujesz, że dokumenty wysyłasz hurtowo i że nie zależy ci na pracy w danej firmie, tylko na pracy - jakiejkolwiek. Czy się w nią zaangażujesz? Rekruter może mieć wątpliwości.

    Dobrym sposobem na uniknięcie takiej kompromitacji jest stworzenie tabeli, na przykład w programie Excel. Warto zapisać sobie nazwę firmy, datę wysłania CV, mail na który napisaliśmy, nazwę stanowiska. Dzięki temu w razie telefonu szybko zorientujemy się, o jakie stanowisko chodzi i kto zaprasza nas na rozmowę.

  4. Refleks
    W szukaniu pracy ważny jest refleks. Kiedy widzisz interesujące cię ogłoszenie, od razu zabierz się do przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Pamiętaj, że jest wielu kandydatów i jeśli będziesz zwlekał z wysłaniem CV, ktoś w końcu cię ubiegnie!

    Nie zastanawiaj się i nie rozważaj nadmiernie, jeśli ogłoszenie wpadło ci w oko, w końcu nie jest to jednoznaczne z zatrudnieniem, a możesz więcej zyskać niż stracić!

  5. Bądź miły!
    Może to wydawać się banalne, ale bycie miłym popłaca. Odpowiadaj na pytania bez zniecierpliwienia, uśmiechaj się, wykazuj zainteresowanie słowami rozmówcy, pomóż w czymś, jeżeli jest taka możliwość, nie zwlekaj z odpowiedzią na maile… Takie małe gesty mogą sprawić, że ktoś zapamięta cię jako osobę, z którą na pewno będzie się dobrze pracowało.

  6. Nie koloruj rzeczywistości
    Kiedy nasze CV nie jest zbyt bogate w doświadczenie i umiejętności, może nas kusić podkolorowanie zawodowego życiorysu. Jednak w tym przypadku prawda szybko wychodzi na jaw, a nikt nie będzie chciał zatrudnić kogoś, kto kłamie już od samego początku. Bądź szczery, wyrażaj chęć nauki, rozwijaj się, ale nie mów, że coś potrafisz, jeżeli w życiu się tym nie zajmowałeś.

  7. Sieć kontaktów
    W rozwijaniu kariery zawodowej ważne jest budowanie sieci kontaktów branżowych. Pamiętajmy o nich i pielęgnujmy je. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi tutaj o zbieranie nazwisk, a o podtrzymywanie kontaktów.

    Wystarczy, że pogratulujemy w przypadku awansu czy nowej pracy, złożymy życzenia, zostawimy komentarz na temat udostępnionego artykułu. Takie małe gesty sprawią, że zostaniemy zapamiętani.

Podsumowanie

Wiele osób zastanawia się, jak zwiększyć swoje szanse w oczach rekrutera. Jeśli naprawdę skupimy się na wspomnianych kwestiach, z pewnością się nam to uda. Szukanie pracy bywa stresujące, zdarza się, że nie postępujemy logicznie, ale narasta w nas frustracja i nie wiemy, co robimy źle. Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czy na pewno podejmowane przez nas kroki przybliżają nas do sukcesu i jeśli mamy wątpliwości, podejść do poszukiwań nieco inaczej. Skorzystanie z powyższych porad może nam je znacznie ułatwić.