Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

W jaki sposób stworzyć atrakcyjne CV i co w nim zawrzeć?

Poszukiwania pracy są bardzo czasochłonne, często poświęcamy godziny na wykonanie odpowiednich dokumentów aplikacyjnych, a i tak okazuje się, że w gąszczu innych życiorysów pozostaliśmy niezauważeni. Jeśli chcemy się wyróżnić, warto postawić na atrakcyjne CV, które sprawi, że rekruter dostrzeże je i na pewno się z nim zapozna. Co w nim zawrzeć, aby było ciekawsze? Podpowiadamy w naszym artykule!

Atrakcyjne CV – co się na nie składa?

Kiedy przykładamy się do poszukiwań pracy i dopasowujemy dokumenty do pracodawcy, może się zdarzyć, że przygotowujemy tak wiele ich wersji, że zwyczajnie brakuje nam już sił na to, by było to atrakcyjne CV, wybijające się na tle reszty. Warto jednak wprowadzić na stałe do życiorysu zawodowego elementy, które uczynią go ciekawszym. Co to może być? Jak uatrakcyjnić swoje CV?

Grafiki

Grafiki mogą być pomocne właściwie w każdej części twojego CV. Z pewnością mogą przydać się, by pokazać swoje umiejętności, zobrazować doświadczenie zawodowe czy hobby. 

Pamiętajmy jednak o kilku kwestiach – przede wszystkim graficzne CV nie nadaje się do każdej pracy, więc jeśli nie aplikujemy na stanowisko z branży kreatywnej, z całą pewnością możemy zaszaleć – pokazać, że mamy umiejętności, estetykę, chcemy się wyróżniać. W przypadku jednak miejsc bardziej formalnych warto pomyśleć o czymś stonowanym. Co nie znaczy jednak, że w takim przypadku grafiki muszą zniknąć z twojego CV, jednak nie szalejmy wówczas z kolorami, kształtami czy ich liczbą. 

Jeśli grafiki do nas nie należą, upewnijmy się, że możemy z nich korzystać, sprawdźmy ich licencję, zanim z nich skorzystamy. Warto zadbać o to, by wszystko z czego korzystamy, pochodziło z legalnych źródeł.

Nietypowy układ

Dane osobowe i kontaktowe, wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, zainteresowania i klauzula – tak zazwyczaj wygląda tradycyjne CV. Można jednak postawić na nietypowy układ, dzięki czemu od razu odróżnimy się od reszty nadesłanych dokumentów. Możemy skorzystać z gotowych szablonów lub przygotować coś samodzielnie.

Co możemy zrobić? Umieścić dane osobowe i zdjęcie w tabeli na przykład po lewej stronie dokumentu czy wyróżnić którąś z sekcji, jeśli uważamy, że jest ważniejsza i powinna zostać zauważona od razu (jeśli na przykład twoje zainteresowania są bliższe ogłoszeniu niż potwierdzone umiejętności, zacznij właśnie od hobby).

Zdjęcie

Zdjęcie w dokumentach aplikacyjnych nie jest koniecznością. Mamy więc dowolność, jednak z pewnością sprawia ono, że stworzymy atrakcyjne CV dla rekrutera. Dlaczego? Odpowiednio wykonana fotografia biznesowa może sprawić, że osoba ta z miejsca nam zaufa. Choćbyśmy się przed tym bronili, jak nas widzą, tak nas piszą i jeżeli nasze zdjęcie będzie przedstawiało kogoś wyglądającego profesjonalnie, tak też będziemy postrzegani.

Zdjęcie może być również doskonałym miejscem, by pokazać swoje umiejętności, jeśli staramy się o posadę grafika czy ilustratora. Wtedy możemy sami stworzyć naszą podobiznę, która niejako od razu potwierdzi kompetencje.

Oczywiście w parze ze zdjęciem muszą iść także umiejętności i doświadczenie, jednak fotografia z pewnością uatrakcyjni naszą aplikację.

Hobby

Tę sekcję naszego CV często albo pomijamy, albo traktujemy nieco po macoszemu, wpisując sztampowe hasła, takie jak muzyka, literatura, film. Wydaje nam się bowiem, że do tej części CV nikt nie zagląda, a jeśli nawet to robi, nie jest to tak istotne. Przeciwnie! Nasze zainteresowania mogą uatrakcyjnić dokumenty aplikacyjne!

Przede wszystkim powinniśmy się pochwalić nietypowym hobby, to zawsze coś, co może przyciągnąć rekrutera, zachęcić do rozmowy na ten temat. Jednak nawet te pozornie częste zainteresowania sprawdzą się, jeśli rzeczywiście poświęcamy im czas i są naszą pasją.

Dlaczego o hobby warto mówić? Ponieważ to pokazuje, że potrafimy działać z pasją, chcemy się rozwijać, jesteśmy w coś zaangażowani. Posiadanie zainteresowań nas rozwija i sprawia, że jesteśmy gotowi na zdobywanie nowej wiedzy. Dodatkowo mogą nam one pomóc w codziennej pracy! O tej części CV nie można więc zapomnieć!

Cel zawodowy

Choć o celu zawodowym z CV mówi się aktualnie dość dużo, nadal wielu z nas nie umieszcza go w swoim życiorysie. Ten niepozorny, krótki tekst może jednak przyciągnąć uwagę rekrutera i przekonać go, że zaproszenie nas do dalszych etapów rekrutacji jest dobrym pomysłem.

Cel najlepiej zapisać w górnej części dokumentu. To krótki (2, 3 zdania), konkretny tekst na temat tego, do czego dążymy w życiu zawodowym i dlaczego.

Atrakcyjne CV wybije się na tle reszty, niezależnie od tego, czy zadecyduje ciekawa grafika, czy nietypowy język obcy, jakim się posługujemy. Jednak podczas jego przygotowania należy pamiętać o jednym: na cokolwiek byśmy się nie zdecydowali, nasze dokumenty powinny być przejrzyste, nieprzytłaczające. Kolory, fonty, grafiki, zdjęcia – to wszystko kusi, jednak nie można zapominać o estetyce i zasadzie, że co za dużo, to niezdrowo. Przygotowując więc aplikację, nie zapominajmy o tym, że umiar i złoty środek to klucz do sukcesu. Nie chodzi o prostą, ascetyczną wręcz formę, ale o zachowanie smaku i stworzenie CV, które nie sprawi, że rekruter rozłoży ręce, bo wśród grafik i kolorów nie będzie potrafił odnaleźć najistotniejszych dla niego informacji.